Architektura MuratorRealizacjeCzerwona wstęga – nietypowe siedzisko w Orłowie

Czerwona wstęga – nietypowe siedzisko w Orłowie

Siedzisko, ława, a może kryjówka przed deszczem? - przed dworem w Kolibkach w gdyńskiej dzielnicy Orłowo pojawiła się wielofunkcyjna instalacja o nietypowej formie. Autorami jej projektu są Filip Kozarski i Studiomania.

Czerwona wstęga – nietypowe siedzisko w Orłowie
Fot. materiały prasowe

Długa ława okala drzewo, "wpada" do fontanny, a na końcu podnosi się i gwałtownie opada. W ten sposób wydłużona instalacja podkreśla osiowe barokowego założenia w Kolibkach. Na nawiązaniu do historycznego zagospodarowania dziedzińca oraz połączeniu istniejących tu obecnie i dawniej elementów zależało projektantom siedziska - Filipowi Kozarskiemu i pracowni Studiomania.

Odnieśliśmy się do zaleceń konserwatora zabytków. Z pierwotnego układu urbanistycznego zachowała się niecka fontanny i kasztanowiec. Prawdopodobnie stało tu również drugie drzewo, stąd czerwony szpic tworzący akcent w miejscu brakującej zieleni. Chcieliśmy tą instalacją nawiązać do historycznego układu kompozycyjnego zespołu dworskiego – mówi architekt Filip Kozarski.

Charakterystyczna instalacja ma zachęcać do korzystania z siedziska na różne sposoby - można usiąść w cieniu drzewa lub w fontannie, położyć się na szerokim wypłaszczeniu, oprzeć się o szpic lub pod nim schować. Intensywny czerwony kolor dodatkowo wyróżnia i podkreśla dynamiczną formę ławy.

Inicjatorem pomysłu jest Stowarzyszenie Traffic Design, znane m.in. z realizacji szeregu gdyńskich murali. Projekt poprzedziliśmy badaniami potrzeb użytkowników parku. Z ankiet i wywiadów wynikało, że osobom odwiedzającym tą przestrzeń brakuje siedzisk, stołów, a także sztuki w przestrzeni publicznej. Powstała instalacja stara się odpowiedzieć na te potrzeby – dodaje Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Instalację zrealizowano we współpracy z gdyńskim Centrum Designu i przy wsparciu finansowym Miasta Gdyni, w ramach otwartego konkursu ofert na kształtowanie przyjaznej przestrzeni publicznej 2017.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska Odzyskiwanie przestrzeni publicznych dla mieszkańców wkracza właśnie w nową fazę. Dzięki oddolnym inicjatywom, projektom artystów i budżetom obywatelskim na zmodernizowanych skwerach, bulwarach i placach pojawiają się nowe, wielofunkcyjne meble miejskie, służące jednocześnie jako wygodne siedziska, znak miejsca oraz strefa zabaw i rekreacji.
Lublin chce chronić trawniki – konkurs na projekt małej architektury Centrum Kultury w Lublinie we współpracy z Biurem Miejskiego Architekta Zieleni ogłasza konkurs na projekt uniwersalnego obiektu zabezpieczającego przyuliczne skwery i trawniki przed parkującymi samochodami.
Kładka nad jeziorem – najnowszy projekt Pawła Grobelnego Najnowszy projekt Pawła Grobelnego to mała architektura na terenie prywatnego ogrodu w Wielkopolsce, w tym drewniana kładka prowadząca nad pobliskie jezioro.
Poidełka w tym roku na ulicach Warszawy [WIDEO] Już niedługo zobaczymy efekty rozstrzygniętego w zeszłym roku konkursu na miejskie źródełka. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie 177 takich obiektów, które mają stanąć w różnych miejscach stolicy.
Ławka+ Zaprojektowany przez pracownię Pigalopus mebel miejski stanął w pięciu lokalizacjach w Niepołomicach.
Splendor i fantazja. Rzeźba rokokowa w Rzeczypospolitej i na Śląsku Oddział Warszawski Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza 16 i 17 kwietnia na konferencję naukową poświęconą rzeźbie i małej architekturze rokokowej