Architektura MuratorRealizacjeDom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek

Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek

Zgodnie z życzeniem inwestorów, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaprojektowali 300-metrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.  W budynku, mimo niewielkiego spadku działki, nie ma żadnych progów i stopni, a główna jego część otwiera się na obszerny ogród.

Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek
Dom na jednym poziomie w Żorach, proj. RS+ Robert Skitek; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Dom na jednym poziomie Żory
AutorzyRS+ Robert Skitek, architekci Robert Skitek, Jarosław Zieliński
Zespół projektowywspółpraca przy projekcie wnętrz: architekci Martyna Lenart-Zygmunt, Joanna Kujda, Patrycja Fersztorowska, architektka wnętrz Ewa Kalisz
Architektura krajobrazuOgrody Drama
KonstrukcjaLechprojekt: Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke
InstalacjeDOMiWENT Wentylacja Kanalizacja: Damian Siwek; ELPRO: Marcin Mikołajczyk
Powierzchnia użytkowa298.7 m²
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2020

Biuro projektowe RS+, założone przed kilkunastu laty przez Roberta Skitka, wypracowało własną markę, którą bez wątpienia można utożsamiać z dobrą, śląską szkołą architektury. Styl pracowni polega na łączeniu współczesnych trendów estetycznych z lokalnymi uwarunkowaniami, preferowaniu racjonalnych rozwiązań, prostych brył i naturalnych materiałów – pisała na naszych łamach Justyna Sworzowska („A-m” 08/2017). Nie inaczej było w przypadku Domu na jednym poziomie, który architekci zrealizowali w Żorach. Budynek o powierzchni blisko 300 m² stanął na działce z lekkim zachodnim spadkiem. Inwestorom zależało przede wszystkim, aby mimo to wszystkie pomieszczenia znalazły się na jednym poziomie, bez żadnych stopni i widokowo otwierały się na zachód. Autorzy zaprojektowali więc obiekt usytuowany równolegle do drogi, zajmujący prawie całą szerokość działki, zachodnią jej część pozostawiając na obszerny ogród.

Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek
Dom na jednym poziomie w Żorach, proj. RS+ Robert Skitek; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Obie dłuższe elewacje zostały objęte charakterystycznymi żelbetowymi ramami. Wydzielają one kameralne strefy ogrodów i tarasów, a jednocześnie porządkują kompozycyjnie całość. Ze względu na różnice w poziomach terenu, zachodnia część ogrodu w obrysie ramy została obniżona, tworząc z tarasem rodzaj kaskady. Poza ramy wychodzi jedynie kubik ze strefą sypialną, nadwieszony od zachodu – tłumaczy Robert Skitek. Pokój dzienny z jadalnią znajdują się w centralnej części domu przy patio, które otwiera się również na kuchnię, zarazem lekko ją oddzielając. W południowym skrzydle znajduje się strefa dzieci, a w północnym – techniczno-gospodarcza.

Czytaj też: Dom w Będzinie |

Budynek w obrysie kontrastujących jasnych ram wykończony został ciemnymi płytami włókno-cementowymi. Boczne przestrzenie łączące go z ramami wypełniono natomiast nierdzewną siatką, którą w przyszłości mają pokryć pnącza. Na podobnej zasadzie architekci zaprojektowali frontowe ogrodzenie.

Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek
Dom na jednym poziomie w Żorach, proj. RS+ Robert Skitek; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Przystań kajakowa nad jeziorem Paprocany Przystań kajakowa to kolejna realizacja biura RS+ Robert Skitek nad jeziorem Paprocany w Tychach. Bryła mariny została wkomponowana w teren, tworząc z jednej strony widokowe tarasy wykładane drewnem, z drugiej rzeźbiarską formę pokrytą grafitowymi płytami.
Open Air Museum / Cieszyn Realizacja jest unikatowym w skali europejskiej przedsięwzięciem, w wyniku którego powstała ekspozycja muzealna rozlokowana na dwóch brzegach rzeki - polskimi i czeskim – o realizacji biura RS+ Robert Skitek pisze Justyna Swoszowska.
Autor: Piotr Prus
Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej na wystawie w Krakowie Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.