Nowoczesne letnisko

Dom na Kujawach - dwie połączone nowoczesne stodoły nad jeziorem

2023-11-30 11:10

Na wąskiej działce nad malowniczym jeziorem na Kujawach stanął budynek w formie dwóch połączonych ze sobą podłużnych stodół. To nowy dom letniskowy projektu warszawskiej pracowni Exterio.

Dom dwie stodoły na Kujawach
Autorzy: Exterio
Powierzchnia użytkowa: 410 m²
Projekt: 2021
Realizacja: 2023

Zespół nowoczesnych stodół z widokiem na jezioro

Dom powstał na podłużnej i dość wąskiej działce nad jednym z jezior w Kujawsko-Pomorskiem. Właściciele oczekiwali obiektu, który łączyłby funkcje całorocznej rezydencji z letniskiem. Opracowania projektu podjął się zespół warszawskiej pracowni Exterio. Zaproponowaliśmy dom w formie zespołu nowoczesnych stodół, z pełnymi przeszkleniami ścian szczytowych od strony jeziora. Takie rozwiązanie pozwoliło w niemal naturalny sposób dostosować bryłę do podłużnego kształtu działki i maksymalnie wykorzystać jej atuty – tłumaczy architekt Marcin Klukowski, współwłaściciel biura Exterio. - Poszczególne funkcje w domu rozmieściliśmy w taki sposób, aby widok w stronę jeziora możliwy był nawet z głębi budynku – dodaje.

Powierzchnia użytkowa domu wynosi aż 410 m². Jedna ze stodół mieści strefę dzienną oraz sypialnie gospodarzy, druga natomiast pomieszczenia gospodarcze, garaż, siłownię oraz pokoje gościnne. Spaja je łącznik, w którym znajduje się główne wejście do budynku i niewielkie patio z kompozycją roślin.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Nowoczesna zabudowa zagrodowa z CLT

Jak tłumaczą projektanci, inspirację stanowiła dla nich tradycyjna zabudowa zagrodowa, z podziałem na część mieszkalną i gospodarczą. Obie bryły domu mają dwuspadowe dachy bez okapów, a w ścianach szczytowych ogromne okna kadrujące widok na jezioro. Elewacje obłożono deskami z modrzewia europejskiego, z którymi kontrastuje ciemny dach wykończony blachą na rąbek stojący.

Przestrzeń mieszkalną powiększają usytuowane od strony nadbrzeża zadaszone tarasy, na których zaaranżowano strefy wypoczynkowe. Na jednym z nich znajduje się letnia kuchnia, częściowo przekryta ruchomymi panelami, które umożliwiają regulowanie dopływu światła, na drugim jacuzzi. 

Dom spełnia normy budynku niskoemisyjnego. Konstrukcję ścian, stropów i dachu wykonano w technologii CLT. Obiekt wykorzystuje też energię z odnawialnych źródeł. Zasilany jest modułami fotowoltaicznymi z solarnego dachu i pompą ciepła.