Architektura MuratorRealizacjeDom pomocy społecznej w Poznaniu

Dom pomocy społecznej w Poznaniu

To miejsce przełamywania schematów i zastałych wyobrażeń. Głównym założeniem było stworzenie budynku pełnego światła i otwartej przestrzeni – o projekcie autorstwa Krzysztofa Janusa pisze Piotr Marciniak.

Dom pomocy społecznej w Poznaniu
Dom pomocy społecznej w Poznaniu, proj. Krzysztof Janus z zespołem; fot. Przemysław Turlej

Strzeszyn nie jest typową miejską sypialnią. To duże osiedle położone w północno-zachodniej części Poznania, którego zamysł przestrzenny powstał w rezultacie konkursu urbanistycznego („Architektura” 03/1986). Wielkim walorem jest objęcie niemal całego Strzeszyna miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, w których można odczytać pierwotny autorski zamysł Piotra Wichy z zespołem oraz kompozycyjną spójność tego obszaru. Dominuje w nim zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna o stosunkowo niewielkiej skali i intensywności. W planach przewidziano także miejsce na usługi. To właśnie tu, pomiędzy zabudową mieszkaniową, samorządowe władze Poznania zdecydowały o realizacji przestrzeni pobytowej dla seniorów. Pierwotnie planowane były dwa bliźniacze budynki, jednak ze względu na sytuację ekonomiczną miasta powstał jedynie pierwszy z nich. Obiekt zlokalizowany został w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej, na obszernej działce, która powoli wypełni się zaplanowaną zielenią, włącznie z ogrodem deszczowym. Zrealizowany na poznańskim Strzeszynie dom pomocy społecznej powstał jako przestrzeń całodziennego pobytu dla seniorów. To laureat nagrody Grand Prix w 7. edycji konkursu Lider Dostępności 2022, wykraczający swoimi rozwiązaniami poza utrwalone przez lata standardy.

Tagi:
Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego W przebudowanej Starej Papierni w Poznaniu jeszcze w tym roku powstać ma nowa prototypownia Uniwersytetu Artystycznego. Studenci będą mogli realizować tam m.in. modele mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.
Palazzo in fortezza, czyli apartamentowiec Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu Trwa realizacja apartamentowca Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu. Budynek o cechach architektury obronnej, jednak z zielnymi tarasami na dachu zaprojektowała lokalna pracownia MODO Architektura.
Nowa biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wkrótce ruszy budowa Infocentrum projektu Consultor Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
Stara Rzeźnia w nowej odsłonie: Poznań zyska nową dzielnicę Znamy projekt zagospodarowania Starej Rzeźni w Poznaniu. Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta zyska zupełnie nowe funkcje. Koncepcję zabudowy na zlecenie Vastint Poland opracował zespół pod kierunkiem zmarłego niedawno Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK Architekci.
Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci Teren dawnych zakładów odzieżowych Modena w Poznaniu od ponad dwóch dekad pozostawał niezagospodarowany. Teraz ma się to zmienić. Do 2028 roku firma Cordia zbuduje tu duże osiedle. W pierwszym etapie powstanie 6-piętrowy budynek z dominantą podkreślającą przyszłą oś całego założenia.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.