Architektura MuratorRealizacjeDom Wiatrak koło Lubartowa

Dom Wiatrak koło Lubartowa

Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.

Dom Wiatrak koło Lubartowa
Dom Wiatrak koło Lubartowa, proj. Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski; fot. Rafał Chojnacki

Przygotowując komentarze dla „Architektury-murator” zdarzało mi się zakłócać drzemkę przedszkolakom czy spokój mieszkańców domu opieki. Prywatnie często wchodzę do foyer publicznych gmachów albo irytuję ochroniarzy, stojąc zbyt długo na dziedzińcach dozorowanych biurowców. W przypadku opisywania domu jednorodzinnego musiałem zmienić moje przyzwyczajenia i uszanować prywatność mieszkańców. Zamiast wizyty w środku i obejrzenia każdego dostępnego miejsca musiały wystarczyć zdjęcia, rysunki i rozmowa z architektem. Oraz wrażenia z dyskretnej obserwacji przeprowadzonej z rozsądnej odległości.

Projekt powstał na podstawie pracy konkursowej, której autorami byli Michał Kucharski i Tomasz Padło. Do pomysłu przesłanego na międzynarodowy konkurs Współczesny Dom Wiejski po latach wrócili inwestorzy z Lubelszczyzny, zlecając go Michałowi Kucharskiemu, Mateuszowi Piwowarskiemu i Sylwii Ciesielskiej z pracowni O4 Architekci. Do budowy domu wykorzystano oryginalny wiatrak typu koźlak przeniesiony w nowe miejsce. Współczesna żelbetowa konstrukcja oparta na czterech narożnych słupach jest ukryta, a zachowane drewniane elementy pojawiają się w różnych miejscach domu, nadając mu charakter.

V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!