Architektura MuratorRealizacjeDom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso

Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso

Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.

Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso
Dom z widokiem, proj. Grupa Verso; fot. Multiko Architektura Okien
Dom z widokiem
AutorzyGrupa Verso
Powierzchnia użytkowa200.0 m²

Działka, na której zaprojektowano dom charakteryzuje się dużym nachyleniem, różnica poziomów w najwyższym i najniższym punkcie sięga 7 metrów. Uwarunkowania terenu były dla architektów z Grupy Verso dużym wyzwaniem, ale pozwoliły jednocześnie na niestandardowe ukształtowanie bryły.

Droga dojazdowa, a także wolno stojący, wkomponowany w fałdę terenu garaż, zlokalizowane są w dolnej części działki. Parterowy dom autorzy wrysowali w zbocze. Budynek wyłania się zza zielonego wzgórza i otwiera na krajobraz okolicznych wyżyn. Prostopadłościenną bryłę przykrywa dwuspadowy dach, który „zawisł” częściowo nad otwartym fragmentem budynku, tworząc duży podcień. Wraz z dwoma tarasami – zlokalizowanymi od północy i zachodu – stanowi on kluczowy element bryły.

Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso
Dom z widokiem, proj. Grupa Verso; fot. Multiko Architektura Okien

Innym wyzwaniem było optymalne doświetlenie wnętrz. Zastosowano imponującej długości 30-metrowe przeszklenie biegnące wzdłuż całej strefy dziennej. Po otwarciu przesuwnych kwater salon tworzy integralną przestrzeń z tarasem. Szklane ściany mają tu od 8,5 do 2 m szerokości i połączone są systemem „szyba do szyby”, bez widocznych łączeń. Wycięte szkłem przestrzenie domu tworzą liczne narożniki. Aby zapewnić im subtelny wygląd, zastosowaliśmy minimalistyczne „glass corner” , czyli szklane narożniki pozbawione tradycyjnego łącznika kątowego – mówi Maciej Mazgaj z Multiko Architektura Okien, odpowiedzialnej za wykonanie stolarki okiennej.

Czytaj też: Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce |

Funkcje rozplanowano tu na 200 m² powierzchni użytkowej, z jasnym salonem i kuchnią zlokalizowanymi w centrum domu. Tuż obok znajduje się pomieszczenie, w którym właściciel może oddawać się swojej pasji muzycznej. Północna część budynku to prywatna część z sypialnią, garderobą i salonem kąpielowym, o łącznej powierzchni 50 m2, która ma dostęp do osobnego tarasu.

Bryła całego domu została „opakowana” blachą aluminiową z indywidualnie projektowanym wzorem rąbka. Wnęki i podcienia pokryto z kolei drewnopodobnymi płytami elewacyjnymi. Kolorystyka tarasów jest zbliżona do odcieni podłóg, dzięki czemu przestrzenie wnętrza i zewnętrza oddzielone ścianami przeszkleń wzajemnie się przenikają.

Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso
Dom z widokiem, proj. Grupa Verso; fot. Multiko Architektura Okien
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.