Architektura MuratorRealizacjeDomy na jeziorze Jamno

Domy na jeziorze Jamno

Choć domy na wodzie nie mają w Polsce uregulowanego statusu prawnego i rejestrowane są jako jachty, obiekty koszalińskich inżynierów można wynająć lub kupić i wykorzystać na mieszkanie, hotel czy kawiarnię – pisze Michał Nitychoruk.

Domy na jeziorze Jamno
Domy na jeziorze Jamno w Mielnie, proj.: Marcin Baranowski, Maciej Kufel
Fot.: Dariusz Siadak
Domy na wodzieMielno, ul. 6 Marca
AutorzyMarcin Baranowski, Maciej Kufel
Architektura wnętrzMarcin Baranowski, Maciej Kufel
KonstrukcjaMaciej Kufel
Generalny wykonawcaOPTIMA Koszalin
InwestorLIVAQUA
Powierzchnia całkowitadom mały – 18 m², dom duży – 40 m²
Kubaturadom mały – 41 m³, dom duży – 90 m³
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2013
Ceny domówod ok. 155 000 do 290 000 PLN (netto)

Ojczyzną domów na wodzie jest Holandia, która z gęsto zabudowanymi miastami poprzecinanymi kanałami stworzyła idealne warunki do ich rozwoju. Początek dały mieszkalne barki, z czasem pływające obiekty coraz bardziej zaczęły przypominać domy.

Dziś popularność zyskują także w innych częściach Europy, m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie buduje się dla nich wysokiej jakości infrastrukturę w postaci marin z własnymi przyłączami energetycznymi i instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, dzięki czemu mogą funkcjonować przez cały rok. Za sprawą niskich kosztów eksploatacji i opłat postojowych na Zachodzie stają się niedrogą alternatywą dla typowych domów i mieszkań, zwłaszcza w centrach miast.

W Polsce domy na wodzie są nowością – pierwszy, zaprojektowany przez architekta Pawła Barczyka, zacumował w 2013 na Odrze we Wrocławiu. W tym samym roku w Mielnie, na jeziorze Jamno, zwodowano domy zaprojektowane przez inżynierów z Koszalina.

Na razie zrealizowano je w dwóch wersjach: dwupokojowej, o powierzchni 18 m2, i trzypokojowej, liczącej 40 m2. Zbudowane w oparciu o siatkobetonową konstrukcję pływaków, wyróżniają się wśród większości tego typu obiektów, zaopatrzonych w kadłuby wykonane z laminatów poliestrowo-szklanych. Jak tłumaczą autorzy, nie wymagają dzięki temu pracochłonnej konserwacji i są w stanie wytrzymać nawet zderzenie z lodową krą.

Domy na jeziorze Jamno
Domy na jeziorze Jamno, proj.: Marcin Baranowski, Maciej Kufel. Elewacje wykonano z modrzewia syberyjskiego i świerka skandynawskiego
Fot.: Dariusz Siadak

Ściany domów pokryto drewnianą okładziną ze świerka skandynawskiego lub modrzewia syberyjskiego. Kubiczną bryłę doświetlają z dwóch stron duże okna bez podziałów. Od strony tarasu są one przesuwne, dzięki czemu w lecie można powiększyć przestrzeń salonu. Dodatkową przestrzeń rekreacyjną wygospodarowano na wyściełanym rolkami trawy dachu.

Niewielkie, utrzymane w minimalistycznej stylistyce wnętrza urządzono nadzwyczaj funkcjonalnie, czego przykładem jest choćby ścianka działowa między salonem a sypialnią, zaprojektowana jako dwustronna szafa. Jest też mały kominek, sauna fińska i strefa relaksu – w zagłębienie, vis-à-vis panoramicznego okna, wstawiono narożnik wypoczynkowy. Siedząc tu, można jednocześnie podziwiać widoki na jezioro lub, przez przeszklenie w podłodze, oglądać podwodną toń.

Domy na wodzie mogą funkcjonować jako mieszkania, hotele, a nawet lokale usługowe. Trudno jednak stwierdzić, czy staną się w Polsce tak popularne jak za granicą. Pominąwszy nasz surowy klimat, przepisy wciąż nie regulują ich statusu. Na razie rejestrowane są jako jachty, co oznacza, że nie można się w nich zameldować.

Domy na jeziorze Jamno
Dom na jeziorze Jamno, proj.: Marcin Baranowski, Maciej Kufel
Fot.: Dariusz Siadak

Założenia autorskie:

Projektując domy na wodzie myśleliśmy o ekologii i naturze, dlatego wśród materiałów budowlanych i wykończeniowych dominują drewno i beton. Podstawę konstrukcji domów stanowi pływak z siatkobetonu, który w połączeniu ze szczudłowym cumowaniem zapewnia jej stabilność, przez co przechyły są praktycznie nieodczuwalne, a ponadto sprawia, że jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu obiekty nie muszą być wyciągane z wody na okres zimy. To innowacyjność, która wyróżnia projekt na tle większości realizacji tego typu, wyposażonych z reguły w kadłuby z laminatów poliestrowo-szklanych lub stopów aluminiowo-magnezowych.

Nad pływakiem znalazła się część mieszkalna, wykonana w technologii szkieletowej drewnianej z pokryciem dachowym z blachy aluminiowej. Do wykończenia domów staraliśmy się nie używać chemii, dlatego elewacje i wnętrza zostały wykonane z nieimpregnowanego drewna, które będzie naturalnie się starzeć. Ekologiczny charakter domków podkreślają również zastosowane rozwiązania technologiczne, takie jak oczyszczalnia biologiczna czy panele solarne.

Pływające pawilony. Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji Baltic Sea Art Park Museum of New Art, Unia Architektów Estonii i urząd miasta  Pärnu w Estonii zapraszają do udziału w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji parku sztuki – Baltic Sea Art Park in Pärnu
Domy na wodzie Firma WaterHome oferuje możliwość zagospodarowania linii brzegowej polskich rzek i jezior poprzez budowę domów jednorodzinnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Rozwiązania techniczne pozwalają na posadowienie ich na systemie pływającym.