Architektura MuratorRealizacjeDrewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii

Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii

Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu

Współczesna architektura Holandii, budynek uniwersytetu
Budynek C Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, autor projektu przebudowy: Gerard Frishert. Panele z amerykańskiego czerwonego dębu ocieplają atmosferę wnętrza brutalistycznego budynku, © AHEC, John Lewis Marshall

Budynek Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie jest jednym z przykładów brutalizmu w architekturze Holandii. Większość budynków uniwersyteckich znajduje się na terenie kampusu Woudstein o łącznej powierzchni 160.000 m2. W 2007 roku władze uczelni rozpoczęły wielofazową rewitalizację kompleksu. W ramach pierwszego etapu poprawiono układ funkcjonalny założenia, wzniesiono pawilon studencki oraz poddano renowacji budynek C.

Zlecenie modernizacji i rozbudowy kampusu przy zachowaniu spójności architektonicznej oraz zachowaniu jego minimalistycznej formy otrzymał holenderski architekt Gerard Fishert. Jednym z jego zadań było wizualne rozświetlenie architektury wnętrza budynku C 18.000 m2 wraz z holem głównym służącym jako miejsce spotkań studentów. Surowy beton zastępiły panele z amerykańskiego czerwonego dębu. Drewniane wnętrze wyróżnia zgeometryzowany wzór - powtórzenie zamontowanych pod różnym kątem wiat audytorium.

Drewno w architekturze wnętrz pawilonu studenckiego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie

Plan rewitalizacji kampusu uniwersyteckiego zakładał m.in. przeprojektowanie jego układu funkcjonalno-przestrzennego tak, aby oddzielić strefę zabudowaną od terenów zielonych, jednocześnie tworząc przestrzeń umożliwiającą studentom spędzanie czasu wolnego. Dopełnieniem założenia stał się nowy pawilon studencki, który stałby się „sercem” kampusu – w tym miejscu krzyżują się bowiem wszystkie jego główne trakty komunikacyjne.

Budynek o łącznej powierzchni 1.800 m2 zaprojektowali architekci Willem Hein Schenk z De Zwarte Hond Architects oraz Stefan Prins z Powerhouse Company. Pawilon o przeszklonych ścianach jest częściowo posadowiony na skarpie, dzięki czemu z wewnątrz roztaczają się widoki na Plac Erazma oraz ogród z fontanną. Podobnie jak w budynku C, w architekturze wnętrza wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu.

Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.