Architektura MuratorRealizacjeDrewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii

Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii

Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu

Współczesna architektura Holandii, budynek uniwersytetu
Budynek C Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, autor projektu przebudowy: Gerard Frishert. Panele z amerykańskiego czerwonego dębu ocieplają atmosferę wnętrza brutalistycznego budynku, © AHEC, John Lewis Marshall

Budynek Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie jest jednym z przykładów brutalizmu w architekturze Holandii. Większość budynków uniwersyteckich znajduje się na terenie kampusu Woudstein o łącznej powierzchni 160.000 m2. W 2007 roku władze uczelni rozpoczęły wielofazową rewitalizację kompleksu. W ramach pierwszego etapu poprawiono układ funkcjonalny założenia, wzniesiono pawilon studencki oraz poddano renowacji budynek C.

Zlecenie modernizacji i rozbudowy kampusu przy zachowaniu spójności architektonicznej oraz zachowaniu jego minimalistycznej formy otrzymał holenderski architekt Gerard Fishert. Jednym z jego zadań było wizualne rozświetlenie architektury wnętrza budynku C 18.000 m2 wraz z holem głównym służącym jako miejsce spotkań studentów. Surowy beton zastępiły panele z amerykańskiego czerwonego dębu. Drewniane wnętrze wyróżnia zgeometryzowany wzór - powtórzenie zamontowanych pod różnym kątem wiat audytorium.

Drewno w architekturze wnętrz pawilonu studenckiego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie

Plan rewitalizacji kampusu uniwersyteckiego zakładał m.in. przeprojektowanie jego układu funkcjonalno-przestrzennego tak, aby oddzielić strefę zabudowaną od terenów zielonych, jednocześnie tworząc przestrzeń umożliwiającą studentom spędzanie czasu wolnego. Dopełnieniem założenia stał się nowy pawilon studencki, który stałby się „sercem” kampusu – w tym miejscu krzyżują się bowiem wszystkie jego główne trakty komunikacyjne.

Budynek o łącznej powierzchni 1.800 m2 zaprojektowali architekci Willem Hein Schenk z De Zwarte Hond Architects oraz Stefan Prins z Powerhouse Company. Pawilon o przeszklonych ścianach jest częściowo posadowiony na skarpie, dzięki czemu z wewnątrz roztaczają się widoki na Plac Erazma oraz ogród z fontanną. Podobnie jak w budynku C, w architekturze wnętrza wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu.

Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.