Architektura MuratorRealizacjeHala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli

Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli

W centrum Stalowej Woli, na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, powstała nowa hala sportowa. Budynek, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 30. XX wieku, zaprojektowała pracownia ARP Manecki.

Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli
Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli, proj. ARP Manecki
Hala sportowa przy Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów WesterplatteStalowa Wola, ul. Wyszyńskiego 14
AutorzyARP Manecki, architekci Mateusz Manecki (generalny projektant), Weronika Krauze
Zespół projektowyarchitektki Magdalena Ślebioda, Klaudia Woźniak
Generalny wykonawcaTEXOM
InwestorGmina Stalowa Wola
Powierzchnia użytkowa1953.0 m²
Kubatura10094.0 m³
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji9 202 802 PLN

Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Stalowej Woli to kolejna realizacja służąca kulturze fizycznej w dorobku krakowskiego biura ARP Manecki. Autorzy mają też na koncie podobne obiekty m.in. w Myślachowicach, Naprawie, Limanowej, Przemyślu czy Krośnie. W planach są następne: przy podstawówce nr 151 na krakowskim Ruczaju czy na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej.

Czytaj też:  Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej |

Nowa hala sportowa w Stalowej Woli powstała przy ul. Wyszyńskiego w centrum miasta, na terenie znajdującym się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Odpowiadając na wytyczne, architekci zaproponowali obiekt przekryty dachem pilastym. Dla mnie najważniejszy był kontekst urbanistyczny i wpasowanie budynku w otoczenie. Dlatego zdecydowałem o takim właśnie rozwiązaniu. Pomysł dachu szedowego został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – tłumaczy Mateusz Manecki, autor projektu i dodaje, że dach tego typu wymaga skomplikowanej konstrukcji oraz dodatkowych rozwiązań technicznych. Do wybudowania dachu szedowego potrzebna jest też większa ilość materiału, dlatego jest to współcześnie rzadko stosowane rozwiązanie, ale stanowi ogromny atut jakościowy budynku. To właśnie dzięki niemu budynek doskonale wkomponowuje się w centrum poprzemysłowego miasta – podkreśla projektant. Zaletą dachu szedowego jest oczywiście również to, że zapewnia on doskonałe doświetlenie wnętrza.

Hala sportowa w Stalowej Woli: tradycja i nowoczesność

Na dziedzińcu szkolnym powstała mała architektura. To widok Stalowej Woli z czasów, kiedy miasto było sercem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Elementy metaloplastyki są nawiązaniem do historii i tradycji miasta – tłumaczy Mateusz Manecki. Wewnątrz budynku również znajdziemy elementy nawiązujące do międzywojennej architektury, w tym charakterystyczne schody kręcone w pionie łączącym istniejący gmach szkoły z nowym budynkiem. Ten ostatni mieści nowoczesną salę do ćwiczeń z widownią (15 x 30 m), salę fitness, siłownię i szatnie dla uczniów. Realizacja nowej hali sportowej w Stalowej Woli zajęła prawie dwa lata i kosztowała 9 202 802 zł, z czego 2 500 000 zł stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.
Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika Fotograficzny przekrój przez modernistyczną architekturę ZSRR: od Uralu po koło podbiegunowe. Album „Concrete Siberia” odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej Północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz najróżniejsze formy bloków z wielkiej płyty.
Autor: Piotr Prus
Sala gimnastyczna Arc / Bali Wyzwanie stanowiło zadaszenie o dużej rozpiętości, wykonane z wiązek bambusa tworzących konstrukcję w postaci wzajemnie przenikających się łuków parabolicznych. O technicznych aspektach budowy sali gimnastycznej Arc w zespole tzw. Zielonej Szkoły na Bali pisze Wiktor Kowalski.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala sportowa jak miejski ogród według projektu biura DreamWorlds z Mysłowic Władze warszawskiej dzielnicy Praga-Północ zorganizowały pierwszy w historii konkurs architektoniczny. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie hali sportowej przy podstawówce na Białostockiej. Zwyciężyła pracownia DreamWorlds z Mysłowic.
Modernizacja hali Gwardii w Warszawie Dawna hala Gwardii zostanie zaadaptowana na funkcje targowe według koncepcji biura Bulanda, Mucha Architekci.
Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach Miejski konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia Restudio.
Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu Realizacja wielkokubaturowego obiektu sportowego w mieście słynącym ze zwartej, średniowiecznej zabudowy stanowiła duże wyzwanie. Hala nie nawiązuje do tradycji Torunia, raczej pokazuje jego potencjał i kierunek zmian.