Zaprojektowany przez holenderskie biura Benthem Crouwel Architects, Paul de Ruiter Architects i Lanschappartners tunel Victory Boogie Woogie liczy 1,8 km. Przez cały proces projektowania architekci starali się zminimalizować uciążliwość tej inwestycji dla środowiska. Specjalne betonowe rynny z boku drogi pochłaniają hałas i kierują go w górę zamiast na boki, a drobne pyły generowane przez samochody są filtrowane przy wejściach do tunelu, co zmniejsza ich emisję mniej więcej o połowę. Budynek serwisowy działa w całości dzięki energii wytworzonej z użyciem ogniw słonecznych umieszczonych na jego pochyłym dachu. Ogniwa te stanowią również filtr zapobiegający oślepianiu kierowców przez światło słoneczne podczas wjazdu i wyjazdu z tunelu.
Tunel Victory Boogie Woogie i Rotterdamsebaan
Kluczowe znaczenie dla projektu Rotterdamsebaan miała integracja całej trasy z krajobrazem. Dzięki temu, że jej fragment biegnie pod ziemią, istniejąca zieleń nie została naruszona, można było także stworzyć nowy park. Pochyły kształt budynku serwisowego wtapia się w krajobraz. Dodatkowo od strony parku obiekt zarasta roślinność, co sprawia, że ruch na Rotterdamsebaan jest stamtąd prawie niewidoczny. Nowe przejście dla pieszych, które połączyło obie strony Rotterdamsebaan, stanowi z kolei wejście do rodzinnego parku rozrywki Drievliet. Balustrada kładki tłumi hałas drogowy i daje poczucie komfortu oraz oddzielenia od ruchu na drodze. Zbliżając się do parku, przesłona zmniejsza swoją wysokość, dzięki czemu otwiera się szeroki widok na otaczającą zieleń.
Architekci połączyli zatem w tym projekcie perspektywę kierowcy i pieszego. Nazwa tunelu nawiązuje do obrazu Victory Boogie Woogie Pieta Mondriana z kolekcji Kunstmuseum Den Haag. Liternictwo na ścianach budynku serwisowego zaprojektowała firma Het Lab, odnosząc się słynnego dzieła twórcy neoplastycyzmu. Wykonane w folii odblaskowej napisy dodają całości dynamiki.
Tunel znajduje się na skraju dzielnicy przemysłowej Binckhorst położonej na obrzeżach centrum Hagi. W nadchodzących latach ma ona zmienić się w zielone, atrakcyjne miejsce do życia i pracy.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!