ibis

i

Autor: Archiwum Architektury Widok z recepcji na bar utrzymany w kontrastowych kolorach bieli i czerni

Hotel Ibis w Białymstoku

2018-03-30 14:00

Projektantom udało się stworzyć minimalistyczne wnętrza pełne odniesień do walorów przyrodniczych Podlasia. Oddali klimat regionu w sposób uniwersalny, bez konieczności sięgania po wzory ze skansenów – pisze Michał Chodorowski.

Pod względem turystycznym Podlasie z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Według danych GUS w 2016 roku z obiektów noclegowych na terenie województwa skorzystało ponad 650 tys. osób (o 5,4% więcej niż przed rokiem). Ponad 60% z nich zatrzymało się w hotelach. Zapotrzebowanie na kolejne obiekty tego typu przyciąga tu nowych inwestorów, takich jak Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus, które na zasadach franczyzy prowadzi w Białymstoku hotel międzynarodowej sieci Ibis Styles. Hotele tej marki to obiekty ekonomiczne, o standardzie trzygwiazdkowym. Aranżację wnętrz każdego z nich łączy prostota, a różni indywidualny motyw przewodni. W Gnieźnie nawiązano na przykład do początków polskiej monarchii, w Warszawie do historii tramwajów, a we Wrocławiu do świata Alicji z Krainy Czarów. W Ibis Styles Białystok wybrano ptaki, odnosząc się w ten sposób do jednej z największych atrakcji regionu, kojarzonego powszechnie z dziką przyrodą i malowniczymi parkami krajobrazowymi.

ibis

i

Autor: Archiwum Architektury Sala śniadaniowa z dominującym kolorem szarym i charakterystycznym muralem na ścianie z motywem ptaka

Sam budynek, mimo usytuowania w centrum miasta, oferuje widoki na rzekę Białą i okoliczne skwery. Wchodzi on w skład zespołu Galerii Jurowieckiej, obejmującego centrum handlowe, kino oraz klub fitness. W obiekcie znalazło się w sumie 129 pokoi. Na parterze architekci zaprojektowali otwartą przestrzeń, łączącą lobby z recepcją, bar i restaurację, a także kącik komputerowy i dziecięcy. Taki układ służy z jednej strony promowanej przez sieć integracji użytkowników, z drugiej, dzięki wizualnemu wydzieleniu poszczególnych stref, zapewnia wnętrzom kameralny charakter.

ibis

i

Autor: Archiwum Architektury Wnętrze pokoju hotelowego – motyw ptaków pojawia się tutaj między innymi przy wezgłowiu łóżka

Utrzymane w ciemnych tonacjach, eleganckie wnętrze restauracji Ququlka ożywia ściana pokryta naturalnym mchem i duży mural przedstawiający siedzące na gałęzi ptaki. Do dyspozycji gości są tu wygodne, szare fotele oraz krzesła typu Thonet. W miejscu, gdzie bar łączy się z restauracją zaaranżowano część śniadaniową – znajduje się tam długa kanapa z ustawionymi przy niej stolikami i krzesłami. Przestrzeń tę, zaprojektowaną w kontrastowej bieli i czerni, wzbogaca kolejny mural z grafiką ptaka. Do świata przyrody nawiązuje także wspomniany wcześniej kącik zabaw dla dzieci. Przeważają tutaj zielenie i żółcie, półka na książki i zabawki ma kształt drzewa, a na podłodze znalazł się niewielki dywan przywodzący na myśl murawę. Miejsce to usytuowano w taki sposób, aby korzystający z baru i części śniadaniowej rodzice mieli kontakt wzrokowy z dziećmi.

ibis

i

Autor: Archiwum Architektury Jedna z sal konferencyjnych – surową prostotę ożywia grafika na ścianie
plac solny

i

Autor: Fundacja Oppenheim Powstała w XIII wieku kamienica została gruntownie przebudowana około 1750 roku

W przestrzeni ogólnodostępnej przeważają meble w szarościach, beżach i czerni. Tworzą one neutralne tło dla „ptasich akcentów”, które spotkać możemy zresztą w niemal wszystkich pomieszczeniach hotelu. Ptaki pojawiają się na ściennych grafikach, na obrazach i zdjęciach. Wykorzystano je także w identyfikacji wizualnej obiektu: kierują gości na wyższe piętra czy do pokoi. Przestrzenią, która unika stonowanej kolorystyki jest lobby hotelowe. Fotele przypominające liście, grafika na ścianie i zielony dywan mają kojarzyć się z malowniczym krajobrazem Podlasia.

Na pierwszym piętrze zlokalizowano część konferencyjną składającą się z 13 sal, które w sumie mogą pomieścić nawet 200 osób. Utrzymana jest ona w minimalistycznej stylistyce, choć i tu na ścianach pojawia się motyw ptaków, tym razem w formie grafik inspirowanych origami. W pokojach gościnnych dominują biele i szarości, które urozmaicają czarne i drewniane detale oraz kolejne przyrodnicze akcenty, jak wzór liści na wykładzinach czy szklanych taflach przy kabinach prysznicowych w łazienkach.

ibis

i

Autor: Archiwum Architektury Łazienka w pokoju hotelowym. Motyw przyrody obecny jest w grafikach i szklanych elementach kabin prysznicowych

Projektantom udało się stworzyć przestrzeń utrzymaną w minimalistycznej stylistyce, a zarazem pełną odniesień do walorów przyrodniczych Podlasia. Tym samym wnętrza hotelu Ibis Style pokazują, że możliwe jest oddanie klimatu regionu w sposób uniwersalny, bez konieczności sięgania po wzory ze skansenów.