Architektura MuratorRealizacjeKrematorium w Saragossie. Współczesna architektura Hiszpanii

Krematorium w Saragossie. Współczesna architektura Hiszpanii

Współczesna architektura tworzona przez Fernando Bayo – oszczędna, operująca prostymi bryłami i zestawieniem materiałów, miedzi i betonu – odpowiada roli krematorium w Saragossie.

Krematorium w Saragossie. Fot. materiały prasowe Polskiego Centrum Promocji Miedzi
Krematorium w Saragossie. Fot. materiały prasowe Polskiego Centrum Promocji Miedzi

Ze względu na szczególną funkcję, architekci projektowali często krematoria jako budynki o surowej bryle i oszczędnym wystroju – jak klasycystyczne budynki West London Crematorium czy jeden z pierwszych tego typu obiektów na świecie, wzniesiony w niemieckim mieście Gotha w roku 1978. Krematorium zaprojektowane przez hiszpańską pracownię architektoniczną Estudio de Arquitectura Fernando Bayo to również budynek o monumentalnej, mimo niewielkich  rozmiarów, formie.

Stojący wśród platanów budynek jest kompozycją przenikających się brył. Architekt ujednolicił wygląd obiektu, ograniczając liczbę zastosowanych materiałów. Elewacje są wykonane z miedzianej blachy, podobnie jak pokrycie wewnętrznych ścian i elementy wyposażenia. Powierzchnia metalu jest matowa, zgaszona, ściemniała dzięki patynie. Rudobrązowy kolor miedzi powtórzony został w stolarce, a nawet oszczędnej dekoracji malarskiej – obraz umieszczony w kaplicy tonacją i lśnieniem dopasowany został do barwy miedzianego wystroju. Z metalem zestawiony został szlachetny beton architektoniczny i drewno w naturalnym kolorze. Przeszklenia i ażurowe partie ścian chronią przed klaustrofobicznym zamknięciem przestrzeni. Światło wpada do wnętrza przez okna w elewacji i świetliki, załamuje się na powierzchni ścian, zmieniając wygląd wnętrza w zależności od pory dnia.
Wyposażenie obiektu zostało ograniczone do minimum, niezbędne meble mają proste, kubiczne kształty.
Organizatorem konkursu architektonicznego, w którym główną nagrodę zdobył projekt Estudio de Arquitectura Fernando Bayo, a zarazem inwestorem był urząd miasta Saragossa w północno-zachodniej Hiszpanii. Prace budowlane zakończyły się w 2011 roku

Fran Silvestre gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Podczas najbliższego spotkania z cyklu Mistrzowie Architektury przeniesiemy się w klimaty śródziemnomorskie. Bohaterem wieczoru będzie hiszpański architekt Fran Silvestre, który od 2005 roku prowadzi w Walencji pracownię Fran Silvestre Arquitectos.
Hala sportowa Uniwersytetu Francisca de Vitorii w Madrycie Budynek mieści nie tylko akademickie centrum sportowe, ale też przestrzenie do nauki. To zróżnicowanie funkcji znalazło odzwierciedlenie w podziale bryły na dwa bloki oraz wykorzystaniu odmiennych materiałów na elewacjach.
Współczesna architektura Hiszpanii – innowacje w odpowiedzi na kryzys Dla młodego pokolenia hiszpańskich architektów kryzys nie jest problemem, ale bodźcem i zachętą, by zapewnić możliwie najlepsze odpowiedzi na poprawę miejsc do życia – mówią jurorzy tegorocznej edycji Hiszpańskiego Biennale Architektury i Urbanistyki w Madrycie. Prezentujemy realizacje nagrodzone w konkursie głównym tej prestiżowej imprezy.
Freshlatino2 - awangardowa architektura hiszpańska i latynoamerykańska w Krakowie 9 i 10 grudnia w Krakowie odbędzie się druga edycja projektu Freshlatino poświęconego młodej, hiszpańskiej i latynoamerykańskiej architekturze. W programie między innymi prezentacja 12 najbardziej znaczących i wyróżniających się pracowni z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej oraz spotkanie z architektami Rodrigo Garcíą i Maciejem Siudą, którzy opowiedzą o wspólnych projektach.
Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie: współczesna architektura i zabytki inżynierii Zabytkowe czy nowoczesne? Małe, czy ogromne? Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie - galeria