Architektura MuratorRealizacjeMies van der Rohe Award 2009

Mies van der Rohe Award 2009

Wędrującą ekspozycję laureatów europejskiej nagrody dla współczesnej architektury, tym razem będzie można obejrzeć Architekturzentrum Wien.

fotka z /zdjecia/1274878727.jpg

3.02-14.03.2010 Paryż
Cité de l'architecture et du patrimoine

21.03-20.04.2010 Essen
Zollverein World Cultural Heritage Site;

13.05-13.06.2010 Madrycie
Arqueria Nuevos Ministerios;

24.06-20.09 Wiedeń
Architekturzentrum Wien

Nagroda przyznawana jest co dwa lata, od 1987 roku. Laur w konkursie otrzymać może europejski architekt, który zrealizował projekt innowacyjny, oryginalny, wyróżniający się. Zwycięzca otrzymuje 60 tys. euro i statuetkę przedstawiającą budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w
1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe. Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe ogłosiły w tym roku Narodowy Teatr Opery i Baletu w Oslo autorstwa Snøhetta zwycięzcą europejskiej nagrody dla współczesnej architektury.


LISTA FINALISTÓW

POLSKIE NOMINACJE

Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.