Architektura MuratorRealizacjeModernizacja Biblioteki Narodowej

Modernizacja Biblioteki Narodowej

Zespół Tomasza Koniora precyzyjnie przeanalizował mankamenty budynku, ale i uszanował jego autentyczność. O nowej modernizacji Biblioteki Narodowej według projektu biura Konior Studio pisze Krzysztof Mycielski.

Modernizacja Biblioteki Narodowej
Modernizacja Biblioteki Narodowej, proj. Konior Studio; fot. Robert Szaban

Realizację tę postrzegam jako kolejną odsłonę trwającej od lat polemiki Tomasza Koniora z modernizmem, tym razem przeniesioną ze Śląska do stolicy. Jestem rówieśnikiem Koniora i podobnie jak on nie lubię bezrefleksyjnego stawiania funkcjonalizmu na piedestał. Od końca buntowniczych lat 80., gdy zaczynaliśmy uczyć się zawodu, mam wbite do głowy, że teoria nie może rozjeżdżać się z życiem. Percepcja przestrzeni realnego użytkownika architektury jest ważniejsza od abstrakcyjnych doznań. Zachwyty wielu dzisiejszych historyków architektury nad złudną klarownością modernistycznej doktryny nie zmienią faktu, iż kluczowy zarówno dla Katowic, jak i Warszawy dorobek powojennego modernizmu z konieczności ulega dziś daleko idącej rewitalizacji. W dokonującym się procesie przekształcania takich obiektów, moja generacja nie bawi się w kolejną rewolucję. Do dziś wszyscy czerpiemy z twórczych funkcjonalistów liczne inspiracje. Nasze zmagania z dorobkiem ich epoki sprowadzamy po prostu do merytorycznej, choć czasem bardzo żywej dyskusji o jakości i sensie konkretnych przestrzeni. Myślę, że na tym polegać powinien dojrzały szacunek między pokoleniami projektantów. Autorem gmachu Biblioteki Narodowej jest architekt Stanisław Fijałkowski. Podczas studiów uciekłem z jego zajęć, bo ze swoją kategoryczną metodologią projektowania wydawał mi się wówczas dinozaurem. Ale też budził respekt, zarówno jako praktyk z imponującym dorobkiem realizacyjnym, jak i z uwagi na fakt, iż konkurs na najważniejszą bibliotekę w Polsce wygrał w bardzo młodym wieku. W publikacjach z wczesnych lat 60. makieta obiektu prezentowała się efektownie.

Biblioteka / Głuchołazy Budynek będący przedsięwzięciem niewielkim i niskobudżetowym zaprojektowany został w myśl zasad pragmatyzmu. O nowej realizacji Antoniego Domicza pisze Justyna Swoszowska.
Publiczna biblioteka w Lublińcu W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców biblioteka odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst – o nowej realizacji biura H2 architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Supersam w Katowicach: kolejna przebudowa Supersam w Katowicach wkrótce po raz kolejny zostanie przebudowany. Po modernizacji przeprowadzonej według koncepcji Konior Studio przybędzie powierzchni biurowej, pojawi się też nowa strefa restauracyjna.
Biblioteka Narodowa: modernizacja czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie W czytelniach Biblioteki Narodowej po modernizacji mieści się czterokrotnie więcej książek. Efektowne, zalane naturalnym światłem przestrzenie, których wystrój koresponduje z historycznymi wnętrzami, zaprojektowała pracownia Konior Studio.
Przebudowa Biblioteki Narodowej w Warszawie Główną ideą przebudowy było założenie, by budynek Biblioteki Narodowej, zachował wszystkie dotychczasowe zalety i modernistyczny charakter, a jednocześnie stał się bardziej intuicyjny, ergonomiczny i ekologiczny. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Tomasz Konior i Marcin Piotrowski.
Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Tomaszem Koniorem Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Tomasza Koniora, autora biurowca firmy Press Glass w Konopiskach.
Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach Najnowsza realizacja Konior Studio udowadnia, że można wciąż cieszyć się z powstawania nowych budynków w dziewiczym terenie, że architektura nie musi być zniszczeniem ani raną w krajobrazie, tylko wartością dodaną – pisze Oskar Grąbczewski.
Biurowiec Press Glass projektu Konior Studio Nowa siedziba firmy Press Glass projektu Konior Studio stanęła w malowniczej okolicy na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Priorytetem architektów było stworzenie komfortowego miejsca pracy, dobrze doświetlonego i otwartego na otaczający krajobraz.