Architektura MuratorRealizacjeMuzeum Kopalni Cynku projektu Petera Zumthora

Muzeum Kopalni Cynku projektu Petera Zumthora

Jeden z najbardziej cenionych szwajcarskich architektów zaprojektował Muzeum Kopalni Cynku w Allmannajuvet w Norwegii. Powściągliwa, wręcz surowa architektura zespołu to hołd Petera Zumthora dla trudu pracujących tu niegdyś górników.

Muzeum Kopalni Cynku w Allmannajuvet
Muzeum Kopalni Cynku w Allmannajuvet, Narodowy Szlak Turystyczny Ryfylke, projekt: Atelier Peter Zumthor & Partner. Fot. © Knut Wold

Zespół obiektów zaprojektowany przez Petera Zumthora powstał w Allmannajuvet, na terenie kopalni cynku, która działała przez 18 lat pod koniec XIX wieku. W skład zespołu budynków zaprojektowanych przez szwajcarskiego architekta wchodzą budynek muzealny, kawiarnia, toaleta, parking oraz ścieżki i podejścia.

Wszystkie obiekty zastały zaprojektowane jako prostopadłościany zbudowane ze sklejki o grubości 18 mm i jutowego płótna. Proste bryły muzeum i kawiarni wsparto na drewnianych palach impregnowanych kreozytem (składnikiem smoły drzewnej). Wewnętrzne powierzchnie ścian pomalowano na czarno, by zapewnić najlepsze warunki ekspozycyjne. Pozostałe obiekty przytwierdzono do niemal pionowych, ścian wykonanych z naturalnego kamienia. Dachy wszystkich budynków pokryto cynkową, falistą blachą. Realizacja budynków na stromych górskich zboczach okazała się niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Wszystkie elementy zostały wykonane w Saudasjøen, a następnie przetransportowane i złożone w Allmannajuvet.

Powściągliwa, wręcz surowa architektura zespołu to hołd architekta dla trudu pracujących tu niegdyś górników. Dawna kopalnia cynku to jedna z najważniejszych atrakcji Ryfylke - jednego z osiemnastu Narodowych Szlaków Turystycznych Norwegii. Trasy biegnące przez najpiękniejsze norweskie krajobrazy - góry, linie brzegowe, fiordy i doliny - są wyjątkowym połączeniem natury z infrastrukturą zaprojektowaną tak, by interwencja człowieka i przyroda wzajemnie się dopełniały. Zespół budynków w Allmannajuvet to  drugi projekt Petera Zumthora zrealizowany na zamówienie Zarządu Dróg Publicznych Norwegii. Pierwszym był pomnik ofiar polowań na czarownice prowadzonych w regionie Finnmark z inicjatywy rządu w XVII wieku, który otwarto w Steilneset w czerwcu 2011 roku.

Dość, czyli postwzrost. Triennale Architektury w Oslo Jaka powinna być architektura, jeżeli paradygmat nieograniczonego wzrostu doprowadza do globalnego kryzysu ekologicznego i pogłębiania nierówności społecznych? Kuratorzy siódmej edycji norweskiego Triennale Architektury proponują zwrócenie się w stronę idei degrowth, czyli postwzrostu.
Norweski wieżowiec z drewna W kwietniu w norweskim Brumunddal rozpocznie się realizacja najwyższego drewnianego budynku świata. Liczący ponad 80 m apartamentowiec Mjøstårnet zaprojektowało biuro Voll Arkitekter AS.
Wernisaż wystawy "Współczesna architektura norweska 2005-2010" Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza w poniedziałek 13 lutego na wernisaż wystawy poświęconej współczesnej architekturze Norwegii. Dzień później w MCK odbędzie się wykład kuratorki wystawy, Niny Berre, inaugurujący cykl wydarzeń towarzyszących ekspozycji.
Architektura norweska - wystawa Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie  przygotowuje wystawę "Współczesna architektura norweska 2005-2010"
Narodowy Teatr Opery i Baletu Dostępność opery i baletu dla masowego odbiorcy potraktowano dosłownie, tworząc publiczny deptak – „dywan”, po którym można swobodnie chodzić – od zatopionego w morzu brzegu, aż po dach opery.