Muzeum Kopalni Cynku w Allmannajuvet

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Kopalni Cynku w Allmannajuvet, Narodowy Szlak Turystyczny Ryfylke, projekt: Atelier Peter Zumthor & Partner. Fot. © Knut Wold

Muzeum Kopalni Cynku projektu Petera Zumthora

2016-12-07 13:16

Jeden z najbardziej cenionych szwajcarskich architektów zaprojektował Muzeum Kopalni Cynku w Allmannajuvet w Norwegii. Powściągliwa, wręcz surowa architektura zespołu to hołd Petera Zumthora dla trudu pracujących tu niegdyś górników.

Zespół obiektów zaprojektowany przez Petera Zumthora powstał w Allmannajuvet, na terenie kopalni cynku, która działała przez 18 lat pod koniec XIX wieku. W skład zespołu budynków zaprojektowanych przez szwajcarskiego architekta wchodzą budynek muzealny, kawiarnia, toaleta, parking oraz ścieżki i podejścia.

Wszystkie obiekty zastały zaprojektowane jako prostopadłościany zbudowane ze sklejki o grubości 18 mm i jutowego płótna. Proste bryły muzeum i kawiarni wsparto na drewnianych palach impregnowanych kreozytem (składnikiem smoły drzewnej). Wewnętrzne powierzchnie ścian pomalowano na czarno, by zapewnić najlepsze warunki ekspozycyjne. Pozostałe obiekty przytwierdzono do niemal pionowych, ścian wykonanych z naturalnego kamienia. Dachy wszystkich budynków pokryto cynkową, falistą blachą. Realizacja budynków na stromych górskich zboczach okazała się niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Wszystkie elementy zostały wykonane w Saudasjøen, a następnie przetransportowane i złożone w Allmannajuvet.

Powściągliwa, wręcz surowa architektura zespołu to hołd architekta dla trudu pracujących tu niegdyś górników. Dawna kopalnia cynku to jedna z najważniejszych atrakcji Ryfylke - jednego z osiemnastu Narodowych Szlaków Turystycznych Norwegii. Trasy biegnące przez najpiękniejsze norweskie krajobrazy - góry, linie brzegowe, fiordy i doliny - są wyjątkowym połączeniem natury z infrastrukturą zaprojektowaną tak, by interwencja człowieka i przyroda wzajemnie się dopełniały. Zespół budynków w Allmannajuvet to  drugi projekt Petera Zumthora zrealizowany na zamówienie Zarządu Dróg Publicznych Norwegii. Pierwszym był pomnik ofiar polowań na czarownice prowadzonych w regionie Finnmark z inicjatywy rządu w XVII wieku, który otwarto w Steilneset w czerwcu 2011 roku.