Nowa siedziba pracowni MVRDV

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Ossip van Duivenbode

Nowa siedziba pracowni MVRDV

2016-07-18 15:53

Pracownia MVRDV zaprojektowała swoją nową siedzibę w Rotterdamie. Na zrewitalizowanej przestrzeni o powierzchni 2400 m2 powstało 150 stanowisk pracy.

Nowa siedziba pracowni MVRDV mieści się w Het Industriegebouw w Rotterdamie, budynku z 1952 roku zaprojektowanym przez holenderskiego architekta Hugh Maaskanta. W Holandii to projektant cieszący się ogromnym uznaniem, autor takich realizacji jak m.in. hotel Hilton oraz ikoniczny Groot Handelsgebouw, na którego dach do niedawna można było wspiąć się dzięki tymczasowym schodom zaprojektowanym przez MVRDV. Obecnie Het Industriegebouw jest siedzibą przemysłów kreatywnych i przedsiębiorstw o różnej skali – od małych start-upów po duże firmy projektowe. Oprócz istniejących tu już kawiarni i restauracji, w przyszłości budynek zyska także dziedziniec, który zostanie zrealizowany również według projektu MVRDV.

To dla nas ważne, że staliśmy się częścią Het Industriegebouw – zarówno budynku, jak i społeczności – mówi Jacob van Rijs, współzałożyciel pracowni MVRDV. Teraz jesteśmy częścią przestrzeni, która pozwala na dalszy, elastyczny wzrost.

Na zrewitalizowanej przestrzeni o powierzchni 2400 m2 powstało 150 stanowisk pracy. W całym projekcie kierowano się dążeniem do wytworzenia na wpół domowej atmosfery oraz wykorzystania doświadczeń pracy w poprzednich siedzibach.

Powiększająca się rodzina MVRDV potrzebowała nowego domu; dokładnie to staraliśmy się uchwycić w projekcie. Znalazło się tu wszystko, co potrzebne jest w domu: salon, jadalnia, sofa, gdzie zbierają się wszyscy członkowie rodziny - mówi Jacob van Rijs. Przeprowadzka stworzyła również szansę by uchwycić nasz model pracy i funkcjonowania, by zaprojektować przestrzenie „na miarę”. Takie, które będą wspierać nasze metody pracy i produktywność.

Najważniejszą i największą przestrzenią służącą interakcji jest tzw. Pokój Rodzinny, w którym mieszczą się przeskalowane elementy wyposażenia typowe dla wnętrz mieszkalnych – kanapa, stół czy żyrandol. Lwią część centralnej przestrzeni zajmuje jasna, doświetlona od góry otwarta przestrzeń wykorzystywana jako miejsce pracy projektantów. Naprzeciwko, za pokrytą białymi rysunkami szklaną ścianą, znajdują się sale spotkań i pomieszczenia rekreacyjne pomalowane na intensywne kolory. Każdy z nich ma nieco inny charakter i wyposażenie - Pokój Rysunkowy ze ścianami wykonanymi z białych tablic magnetycznych to przestrzeń warsztatowa, Pokój Prezentacji w ciemnoniebieskim odcieniu służy większym, formalnym zebraniom i prezentacjom, w Pokoju Wypoczynkowym z niskimi fotelami odbywają się swobodniejsze spotkania w kameralnym gronie. Oprócz tego znalazła się tu brązowa Biblioteka, zielony Pokój Gier ze stołem do ping-ponga, ściana na zdjęcia pamiątkowe oraz 30-metrowy stół służący wspólnym posiłkom.