Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park

2022-11-30 17:41 Materiał sponsorowany

„Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu. Przypominamy nasz materiał z 2022 roku.

Spis treści

  1. Wymagająca działka na osiedlu Grabiszynek we Wrocławiu
  2. Wejście do domu od północy
  3. Serce domu – pełne światła i z widokiem na zieleń
  4. Okna dachowe elektrycznie sterowane
  5. Okna dachowe nad klatką schodową
  6. Okna dachowe w sypialni - rolety zaciemniające i markizy zaciemniające

Wymagająca działka na osiedlu Grabiszynek we Wrocławiu

Właściciele tego domu kupili doskonale położoną, jednak wymagającą działkę na osiedlu Grabiszynek we Wrocławiu. Lokalizacja przyciąga bliskością parku Grabiszyńskiego – ulubionego miejsca mieszkańców południa miasta. 48 ha zieleni daje możliwość relaksu na łonie natury, spacerów lub spędzania czasu z dziećmi na placach zabaw. Budowa domu rozpoczęła się w 2020 roku i trwała nieco ponad dwa lata. Z uwagi na liczne wyzwania m.in – niewielką powierzchnię działki, usytuowanie w drugiej linii zabudowy oraz większą niż standardową ilość formalności – nie było możliwe skorzystanie z projektu gotowego. Inwestorzy zwrócili się więc o wsparcie do doświadczonego biura projektowego – „Wytwórnia Pracownia Projektowa” z Wrocławia. Architekci zaproponowali rozwiązania, które pozwoliły w pełni wykorzystać atuty działki i zminimalizować jej ograniczenia. W rezultacie powstał przestronny dom z poddaszem, z wnętrzami wypełnionymi światłem i o niskim zużyciu energii. Budynek posiada jedną kondygnację podziemną i dwie nadziemne, drugą kondygnację stanowi poddasze użytkowe. Na parterze znajduje się cześć dzienna – kuchnia połączona z salonem, domowe biuro, łazienka, pralnia oraz wiatrołap. Z kolei poddasze zostało przeznaczone na część prywatną – sypialnię inwestorów połączoną z łazienką oraz dwa pokoje córek i łazienkę dla dzieci. W piwnicy znajduje się garaż dwustanowiskowy, pomieszczenia gospodarcze, a także jedno z ulubionych miejsc właścicieli – domowe spa z sauną.

Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park

i

Autor: Archiwum Architektury Dom jednorodzinny we Wrocławiu, proj. Wytwórnia Pracownia Projektowa (www.wytworniapp.com); fot. Maciej Lulko, foto-ml.pl

Wejście do domu od północy

Architekci podkreślają, że punktem wyjścia podczas opracowywania projektu było dla nich światło dzienne, a usytuowanie działki względem kierunków świata zdeterminowało decyzje jakie podjęto w trakcie procesu projektowego. Ze względu na odwrócony system komunikacji działka była bardzo wymagająca – od południa znajduje się wjazd, wejście do budynku i bliskie zabudowania sąsiada, z kolei od północy przepiękny widok na park i zieleń. Zależało nam, by przerzucić światło od strony południowej na północną. Stąd wziął się pomysł na przecięcie środka domu przeszklonym pasmem, które pozwoli doprowadzić ciepłe światło do części dziennej, ale zachowując intymność – wyjaśnia architekt Piotr Zarzycki, właściciel pracowni projektowej „Wytwórnia Pracownia Projektowa”.

Serce domu – pełne światła i z widokiem na zieleń

Inwestorzy zdecydowali się na projekt domu z kładką nad kuchnią połączoną z salonem. To rozwiązanie pozwoliło na powiększenie i optymalne wykorzystanie kubatury budynku.  Zaprojektowana w budynku pustka przez dwie kondygnacje podkreślona została linią okien dachowych przecinającą cały budynek w centralnej części obiektu. Jak wyjaśniają architekci, takie rozwiązanie zapewnia maksymalne doświetlenie wnętrza, doprowadza światło dzienne od strony południowej i zachodniej pomimo głównej ekspozycji strefy dziennej w kierunku północnym. Pozwala także zachować intymność dla mieszkańców.

Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park

i

Autor: Archiwum Architektury Dom jednorodzinny we Wrocławiu, proj. Wytwórnia Pracownia Projektowa (www.wytworniapp.com), proj. wnętrz: Monika Staniec; fot. Maciej Lulko, foto-ml.pl

Okna dachowe elektrycznie sterowane

Łącznie w przeszklonym paśmie zastosowano 8 elektrycznie sterowanych okien dachowych VELUX GGL oraz 7 okien kolankowych VELUX VFE. Od zewnątrz okna dachowe zostały wyposażone w elektryczne rolety zaciemniające VELUX, a od wewnątrz okna kolankowe w zaciemniające rolety solarne VELUX. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestorzy mogą kontrolować ilość wpadającego światła i chronić wnętrza przed nagrzewaniem. Dodatkowo system sterowania elektrycznego VELUX został zintegrowany z systemami inteligentnego domu, co umożliwiło np. zaprogramowanie rolet tak, by podnosiły się rano, o wschodzie słońca i opuszczały wieczorem o zachodzie. Działka jest mała, a my lubimy przestrzeń. Wydaje się to bardzo trudne do pogodzenia, jednak kluczowe okazało się wykorzystanie okien dachowych, które przesądziły o charakterze wnętrza. Klatka schodowa stała się naturalnym sercem domu. Pozwoliła naturalnie podzielić go na dwie części i uzyskać efekt zanurzenia się w piękny, otaczający nas las. Okna dachowe wyglądają jak obrazy, które naturalnie kadrują widok na park, zmieniający się wraz z porami roku. To wielka wartość tej lokalizacji. Mimo małej działki ma się poczucie, że to przedłużenie ogrodu – podkreślają właściciele domu.

Okna dachowe nad klatką schodową

Wykorzystanie okien dachowych nad klatką schodową jest też bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zazwyczaj takie miejsca są niedoświetlone i konieczne jest korzystanie ze sztucznego źródła światła. W tym przypadku okna dachowe zapewniają także światło na parterze. Co więcej, dają możliwość, by efektywnie przewietrzyć wnętrze korzystając z tzw. efektu kominowego. Na poddaszu, znajdują się trzy sypialnie oraz dwie przestronne łazienki. W każdym z tych wnętrz zostały zastosowane rozwiązania VELUX. Od strony północnej – w sypialni inwestorów oraz pokoju córki, - okna dachowe połączone w zestawy z oknami kolankowymi, by doprowadzić do wnętrza jeszcze więcej światła i cieszyć się nieograniczonym widokiem na korony drzew. Okna zostały zainstalowane w zestawach, w bezkrokwiowym systemie montażowym VELUX Duo. Eleganckie połączenie elementów sprawia wrażenie, że tworzą one jedną całość, a do wnętrza wpada jeszcze więcej światła. Dodatkowo, okna zostały wyposażone w rolety wewnętrzne, które pozwalają kontrolować światło. W sypialni inwestorzy wybrali zaciemniające, z kolei do pokoju córki, zaciemniająco-plisowane, zapewniające dwa sposoby kontroli światła – delikatne rozproszenie – gdy używana jest część plisowana lub całkowite zablokowanie światła – gdy używana jest część zaciemniająca.

Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park

i

Autor: Archiwum Architektury Dom jednorodzinny we Wrocławiu, proj. Wytwórnia Pracownia Projektowa (www.wytworniapp.com), proj. wnętrz: Monika Staniec; fot. Maciej Lulko, foto-ml.pl

Okna dachowe w sypialni - rolety zaciemniające i markizy zaciemniające

Druga sypialnia dziecięca zlokalizowana jest od strony południowej, a okna wychodzą na bliskie zabudowania sąsiada. Dla zachowania prywatności w tym wnętrzu inwestorzy zdecydowali się na okna dachowe w zestawach, ale bez okien kolankowych. Od wewnątrz możliwość kontroli światła zapewniają rolety plisowane, od zewnątrz przed nagrzewaniem chronią solarne markizy zaciemniające. Z kolei do łazienek od strony południowej właściciele wybrali okna dachowe wykonane z drewna pokrytego odpornym na wodę poliuretanem. Nie wymagają one konserwacji, a dzięki jednolitej konstrukcji nie wnika w nie para wodna. Dla ochrony przed nagrzewaniem, w łazienkach również zastosowano zewnętrzne rolety zaciemniające. Architekci zwracają uwagę, że okna dachowe VELUX umożliwiły uzyskanie bardzo dużych przeszkleń, przy zachowaniu dobrych parametrów technicznych. Inwestorzy zdecydowali się na trzyszybowe okna dachowe, które chronią przed utratą ciepła, a także przed hałasem z zewnątrz.  Dla właścicieli ważne były rozwiązania energooszczędne – w domu zastosowano kondensacyjny kocioł gazowy, wentylację z rekuperacją, wszystkie przegrody zewnętrze mają także wysokie parametry izolacyjności termicznej. Na dachu zastosowano 18 paneli fotowoltaicznych. Fasada budynku została zaprojektowana w jednolitym szarym kolorze w tynku i płytce włókno- cementowej. Monolityczna kolorystyka budynku jest tłem dla otaczającej go zieleni, zmieniającej się wraz z porami roku. Elewacje współgrają z otoczeniem będąc tłem dla przyrody.

Nazwa obiektu Dom jednorodzinny
Adres obiektu Wrocław
Autorzy Wytwórnia Pracownia Projektowa, architekci Patrycja Zarzycka, Piotr Zarzycki
Architektura wnętrz architekt wnętrz Monika Staniec
Powierzchnia terenu 480.0 m²
Powierzchnia użytkowa 210.0 m²
Data realizacji (koniec) 2021
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym