Osiedlowa wieża widokowa

i

Autor: Archiwum Architektury Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu, proj. Toya Design; fot. dzięki uprzejmości pracowni

Osiedlowa wieża widokowa

2018-12-11 18:17

Jednym z najnowszych projektów zrealizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego jest wieża widokowa na Szachtach. Koncepcję obiektu opracowało biuro Toya Design.

Nazwa obiektuWieża widokowa na Szachtach
Adres obiektuPoznań, ul. Ku Cegielni
AutorzyToya Design
Konstrukcjastudio K3
InstalacjeJolanta Śniedziewska (projekt instalacji elektrycznych), Przemysław Iwański (projekt monitoringu)
InwestorUrząd Miasta Poznania
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji1,3 mln zł

O budowie wieży w sąsiedztwie glinianek Glabisia i Rozlanego w południowej części miasta zdecydowali mieszkańcy, wybierając projekt w budżecie obywatelskim. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał następnie przetarg na opracowanie koncepcji obiektu, który wygrała pracownia Toya Design.

Koncepcja zakładała usytuowanie wieży w dwóch alternatywnych lokalizacjach. Po realizacji sesji zdjęciowej z drona oraz po przedstawieniu kilku wariantowych wizualizacji wybrana została propozycja najlepiej wpisująca się w kontekst miejsca. Obiekt oddany do użytku nie odbiega od pierwszych renderingów, co nie jest wcale tak częste – mówi Tomasz Wojtkowiak właściciel pracowni Toya Design.

Obiekt zaprojektowany został w konstrukcji stalowej na planie trójkąta równobocznego o boku 8 m. Trzon stanowią trzy stalowe słupy. Fundament osadzony jest na sześciu wierconych palach połączonych żelbetowym oczepem. Całkowita wysokość wieży wynosi 25,6 m, natomiast taras usytuowany jest 22 m nad ziemią. Konstrukcja trzonu oraz balustrady zostały obłożone deskami kompozytowymi.

Trójkątny układ funkcjonalny umożliwia wygodne korzystanie ze schodów, a 120 stopni w dwunastu biegach prowadzi na obszerny taras. Roztacza się stąd widok na panoramę miasta i dziką jak na środek aglomeracji przyrodę. Interesujący jest nie tylko krajobraz rozległych glinianek, ale także pozostałości wyrobisk gliny dawnej cegielni utworzonej dla potrzeb budowy twierdzy Poznań – dodaje Tomasz Wojtkowiak.

Wieża jest oświetlona, wyposażona w kamery monitoringu miejskiego, a otaczający teren został wybrukowany cegłą klinkierową.