Metamorfoza parku Cichociemnych

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: dobiegła końca realizacja projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec

Zakończyły się prace modernizacyjne w parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK według konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec. Zgodnie z postulatami mieszkańców, zachowano naturalny, łąkowy charakter tego miejsca.

Spis treści

  1. Park Cichociemnych z historią w tle
  2. Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK i dla dzieci, i dla czworonogów
  3. Park Cichociemnych: 300 nowych drzew i ogrody deszczowe
Nazwa obiektu Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK
Autorzy eM4 Pracownia Architektury Brataniec
Generalny wykonawca AG-Complex
Inwestor Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Powierzchnia terenu 170 000 m²
Realizacja 2023

Park Cichociemnych z historią w tle

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na warszawskim Ursynowie należy do młodszych założeń zieleni w stolicy. Został utworzony w 2016 roku na 17-hektarowym terenie wokół tzw. Górki Kazurki, która powstała w wyniku zwożenia gruzu z placów budowy okolicznych osiedli w latach 70. i 80. XX wieku. Projekt nowego zagospodarowania tego miejsca został wyłoniony w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez władze miasta w 2019 roku. Według zwycięskiej koncepcji krakowskiego biura eM4 Pracownia Architektury Brataniec powstała tam m.in. ścieżka dydaktyczna, która upamiętnia dzieje cichociemnych. Na jej trasie przewidziano wiele atrakcji, w tym „małpi gaj”, nawiązujący do ośrodka treningowego polskich żołnierzy w Szkocji. Pojawiły się też nowe alejki do spacerowania, ścieżka rowerowa, a także elementy małej architektury – oryginalne siedziska w kształcie łezki, ławki z drewnianych kłód oraz pawilon, w którym będą organizowane wydarzenia związane z historią patronów parku.

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: dobiega końca realizacja projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec

i

Autor: Archiwum Architektury Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK w Warszawie, proj. eM4 Pracownia Architektury Brataniec; fot. ZZW

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK i dla dzieci, i dla czworonogów

Z myślą o dzieciach zaprojektowano place zabaw. Zostały wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, a zrealizowano je w dwóch strefach – nasłonecznionej i zacienionej. Z kolei właściciele czworonogów mogą korzystać z „psiego parku” z altanami oraz urządzeniami do treningu typu „agility”. Mieszkańcy uprawiający fitness mogą ćwiczyć w siłowni plenerowej. Miejscem do wypoczynku na trawie jest natomiast duża polana położona przy stoku Górki Kazurki i ul. Ziemskiej, przecinającej park na linii wschód-zachód.

Park Cichociemnych: 300 nowych drzew i ogrody deszczowe

Zgodnie z postulatami mieszkańców, zachowano naturalny, łąkowy charakter parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Wszystkie prace budowlane zostały przeprowadzone z poszanowaniem lokalnej  przyrody i wymaganiami Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W parku posadzono 300 drzew rodzimych gatunków. To m.in. brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite, wierzby, jarzęby mączne. Duże drzewa – wierzby czy klony pospolite – pojawiły się m.in. wzdłuż trasy rowerowej. Posadzono też nowe krzewy i urządzono ogrody deszczowe. Na szczycie „Górki Kazurki”, po zachodniej stronie, powstał punkt widokowy. Można stamtąd zobaczyć panoramę parku.