Architektura MuratorRealizacjePark na Podzamczu w Łęcznej

Park na Podzamczu w Łęcznej

Kiedyś kupiecka, dziś górnicza — gmina Łęczna odkrywa ruiny zapomnianej historii miasta. Dzięki środkom unijnym zrewaloryzowano ogród dawnego zespołu parkowo-pałacowego oraz zabezpieczono pozostałości zabudowań folwarcznych. O realizacji piszą Piotr Hardecki, Hubert Trammer i Tomasz Michalak, a o historii Podzamcza Tomasz Żylski.

Park na Podzamczu w Łęcznej
Widok z poziomu wejściowego wieży widokowej; fot. Marcin Czechowicz

Gmina Łęczna, położona 30 kilometrów od Lublina, była kiedyś znana z jarmarków, a do II wojny światowej połowę jej ludności stanowiła społeczność żydowska. Ponowny rozwój zawdzięcza odkryciu bogatych złóż węgla kamiennego i otwarciu w połowie lat 70. XX wieku kopalni w pobliskiej Bogdance. Dzięki napływowi nowych mieszkańców miasto rozbudowało się w kierunku południowym i wschodnim. Historyczna część Łęcznej straciła na znaczeniu, a dobitnym przykładem niezrównoważonego rozwoju oraz ówczesnej polityki historycznej stała się degradacja zespołu pałacowo-parkowego Podzamcze, zlokalizowanego na północy miejscowości.

Zabytkowy kompleks dworski położony jest na malowniczym wzgórzu przy ujściu rzeki Świnki do Wieprza. W wyniku licznych przebudów, adaptacji i zmian funkcji utraciły w ostatnim stuleciu większość dawnych elementów. Ponadto obiekty powstałego w 1881 roku folwarku strawił pożar, z którego nietknięta wyszła jedynie suszarnia chmielu, a park zdziczał.

Po przeprowadzeniu części inwestycji związanych z poprawą przestrzeni Starego Miasta w Łęcznej stało się możliwe wykorzystanie europejskich pieniędzy do rewitalizacji Podzamcza. Realizację podzielono na etapy. Pierwszy z nich objął obszar ogrodu włoskiego i parku krajobrazowego, a w kolejnym zajęto się ruinami dawnego folwarku. Wciąż trwają prace przy ostatniej fazie, obejmującej trasy spacerowe położone w dolinie Wieprza i przystanie kajakowe. Ważne wydaje się też wybudowanie mostu na Śwince, pozwalającego na lepsze połączenie z miastem. Park ma się stać przestrzenią, z której korzystać będą nie tylko mieszkańcy miasta, ale także turyści przejeżdżający przez Łęczną w drodze na pobliskie pojezierze.

Irena Bajerska (1943-2021) 14 sierpnia 2021 roku odeszła Irena Bajerska, ceniona architektka krajobrazu, współautorka m.in. ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i terenów rekreacyjnych na Ursynowie Północnym. Miała 78 lat.
Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz To między innymi dzięki niej Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Postać i dorobek nieco dziś zapomnianej projektantki, pionierki rozwijającej w Polsce dziedzinę, jaką jest architektura krajobrazu, przybliża Muzeum Woli.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Rewitalizacja lasu / Iława Zastosowane mikrointerwencje projektowe nie niszczą charakteru naturalnej, spontanicznej wegetacji, ale uczestniczą w tworzeniu narracji - pisze Beata Gawryszewska.
Landscape Architecture as a common ground: najpiękniejsze projekty krajobrazowe w Europie W Krakowie można oglądać wystawę „Landscape Architecture as a Common Ground” prezentującą 61 najpiękniejszych projektów krajobrazowych zrealizowanych w Europie w ciągu ostatnich lat. Już 9 października po ekspozycji oprowadzi jej kuratorka, Urszula Forczek-Brataniec, sekretarz generalna IFLA Europe.
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.