Architektura MuratorRealizacjePolski dom prefabrykowany i plusenergetyczny

Polski dom prefabrykowany i plusenergetyczny

Polski startup zaprezentował prototyp swojego pierwszego plusenergetycznego domu prefabrykowanego Solace. Realizacja obiektu zajmuje trzy dni, a jego koszt wynosi zaledwie 100 tys. złotych. Budynek można oglądać na terenie Politechniki Warszawskiej.

Polski prefabrykowany dom plusenergetyczny za 100 tys. złotych!
Prototyp Solace House przy ul. Rektorskiej 4 w Warszawie; fot. Kroniki Studio

Prototyp budynku stanął w Warszawie przy ul. Rektorskiej 4, tuż obok Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Jest otwarty dla potencjalnych klientów, którzy chcieliby zakupić taki innowacyjny obiekt. Budynek kosztuje ok. 100 tys. złotych i dostarczany jest do nabywcy w kontenerze. Za jego projekt odpowiada polski startup Solace, założony przez architektów Piotra Pokorskiego i Pawła Kryńskiego oraz Natalię Struzik i Barta Głowackiego. Powierzchnia obiektu wynosi 35 m2, ale dzięki antresoli do dyspozycji mieszkańców jest 45 m2. Założenia projektowe budynku Solace miały na celu wytworzenie domu dostępnego dla wielu ludzi. Zależało nam, aby wszystkie elementy były potrzebne i przemyślane – od materiałów, przez proces produkcji, składania na działce inwestora do wieloletniego użytkowania. Dzięki temu dom Solace  jest produktem gotowym do zaimplementowania dla każdego, komu zależy na środowisku i oszczędnościach – mówi architekt Piotr Pokorski, współautor Solace House.

Minimalna wielkość działki potrzebnej do wzniesienia domu wynosi 195 m², a realizację można rozpocząć bez pozwolenia na budowę. Budynek generuje przy tym więcej energii niż zużywa. Całość wykonana jest z drewna, a na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, które sprawiają, że dom jest całkowicie samowystarczalny energetycznie. Konstrukcja opiera się na płycie MFP wypełnionej pianą poliuretanową. Na pokrycie elewacji budynku pokazowego wybrano stalową blachę i szalówkę z modrzewia syberyjskiego. Naszą ideą ma być najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plusenergetyczny i samowystarczalny, będący w 80% gotowy do recyklingu – dodaje Pokorski. Wszystkie elementy obiektu, zgodnie z założeniami, przyjechały w jednym transporcie. Ich montaż trwał zaledwie 24 godziny. Wykończenia elewacyjne zrealizowano w ciągu czterech dni, a następnie zainstalowane zostały moduły fotowoltaiczne oraz system zarządzania produkcją i konsumpcją energii elektrycznej.

Projektanci zaprosili do udziału w przedsięwzięciu wiele firm, które przyczyniły się nie tylko do wyprodukowania prefabrykatów, ale także do zagospodarowania przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynku. Warto podkreślić, że dzięki najwyższej klasy termoizolacji oraz wydajnym urządzeniom kontrolującym temperaturę prezentowany na terenie politechniki dom jest całoroczny. Polski startup wspiera Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, a projektowi patronuje Miasto Stołeczne Warszawa. Dom na terenie głównego kampusu politechniki będzie można oglądać do 2020 roku, w tygodniu od 9.00 do 17.00, a w godzinach późniejszych i w weekendy po wcześniejszym umówieniu wizyty. Więcej informacji tu.

Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Najlepszy wieżowiec roku 2020 International Highrise Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana co dwa lata innowacyjnym wieżowcom. W tym roku otrzymały ją mieszkalne wieże Norra Tornen w Sztokholmie autorstwa OMA.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
Mobilne izby przyjęć projektu Polaków Firma JR Modular Systems rozpoczyna produkcję mobilnych izb przyjęć dla polskich szpitali. W zaprojektowaniu rozwiązania pomagają specjaliści: Grzegorz Buława, architekt z doświadczeniem w branży medycznej, oraz Mariusz Stwora, inżynier, który zadba o odpowiednią wentylację modułów.
Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci W ramach programu Mieszkanie Plus Toruń zyska pierwsze nowoczesne osiedle w technologii prefabrykacji. Za projekt zespołu odpowiada warszawska pracownia  S.A.M.I Architekci.
Polacy za prefabrykacją! Wyniki badań na temat prefabrykacji. Stowarzyszenie Producentów Cementu zbadało aktualną wiedzę Polaków na temat betonowej prefabrykacji. Choć aż 66% respondentów wybrałoby mieszkanie w takiej technologii, to jednak większość nie umie stwierdzić czy jest droższa i bardziej ekologiczna od tradycyjnej.