Architektura MuratorRealizacjePURO Kraków Old Town w nowej odsłonie

PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie

Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.

PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie
Wnętrza PURO Kraków Old Town, proj. P2 Piotr Paradowski; fot. Pion Studio
Wnętrza PURO Kraków Old TownKraków, ul. Ogrodowa 10
AutorzyP2 Piotr Paradowski
Data realizacji (koniec)2020

Otwarty w 2013 roku PURO Kraków Old Town (proj. BART Pracownia Architektury i Urbanistyki Bartłomiej Biełyszew) przeszedł gruntowną modernizację. Za projekt nowej aranżacji wnętrz odpowiada krakowska pracownia P2 Piotra Paradowskiego. Wśród swoich inspiracji autorzy wymieniają między innymi przestrzenie modernistycznych hoteli z połowy wieku, w projekcie wykorzystali jednak także prace młodych lokalnych artystów. Również wszystkie szklane i ceramiczne elementy wykonane zostały w polskich pracowniach specjalnie dla wnętrz hotelu.

Czytaj też: Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim |

Po wejściu do holu, gości wita misternie wykonana mozaika projektu Tomasza Opalińskiego, inspirowana tą z krakowskiego kina Kijów. Uwagę przykuwa też relief na ceramice, nawiązujący do techniki sgraffito. Autorstwa Opalińskiego jest ponadto drewniana płaskorzeźba w lobby, stanowiąca ukłon w stronę ośrodków wypoczynkowych z terenu polskich Tatr. Ten młody krakowski artysta stworzył też ponad 70 prac, które zdobią hotelowe pokoje.

W przestrzeniach wspólnych naturalny dąb kontrastuje z chłodnym kamieniem. Wyeksponowano tu malarstwo abstrakcyjne, kolaże, instalacje i rysunki m.in. Tomasza Barana, Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej, Wojciecha Ireneusza Sobczyka, Jakuba Woynarowskiego i Marty Antoniak. Całość uzupełniają kultowe meble i dodatki czołowych producentów jak Artek, Carl Hansen & Søn i Cassina, Massproductions, Wästberg, Dirk Vander Kooij, Areti, Verpan, ]Bocci, Friends & Founders czy Tom Dixon. Z kolei w na nowo zaaranżowanych pokojach znaleźć można printy i litografie stworzone przez Martę Wojtuszek, Agnieszkę Owsiany i Bartłomieja Chwilczyńskiego.

Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels
Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
Tagi:
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].
Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 Urlop w rurze kanalizacyjnej, na platformie wiertniczej lub w beczce po winie? Może takie atrakcje czekają właśnie na Ciebie! Przedstawiamy zestawienie 10 najdziwniejszych hoteli na świecie.
Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków Good Spot to pierwsza sieć mobilnych hoteli w naszym kraju. Funkcjonalne pokoje powstają w wyniku adaptacji wycofanych z rynku naczep chłodniczych, a za całym projektem stoi młode biuro architektoniczne Znamy się.
Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group Pracownia Franta Group zwyciężyła w konkursie inwestorskim na projekt nowego hotelu w Wiśle. Zespół pięciu oblicowanych drewnem pawilonów nawiązywać ma do przeskalowanych górskich chat.
IBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design Zabytkowy  Grand Hotel Lublinianka przeszedł ostatnio metamorfozę. W historycznych wnętrzach pojawiły się m.in. graficzne motywy nawiązujące do architektonicznych reliefów widniejących na elewacjach kamienic Lublina.
Polacy projektują modernizację legendarnego The Queens Hotel w Leeds Zabytkowy budynek The Queens Hotel w Leeds zostanie zmodernizowany według projektu krakowskiego biura Iliard Architecture & Interior Design.  W momencie powstania był to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Wielkiej Brytanii.