Architektura MuratorRealizacjeSala wielofunkcyjna w Muzeum Katyńskim

Sala wielofunkcyjna w Muzeum Katyńskim

W sali wielofunkcyjnej zastosowano ten sam arsenał skromnych, choć poruszających środków wyrazu, jaki wykorzystano w realizacji muzeum – o nowym projekcie BBGK Architekci pisze Jerzy S. Majewski.

Sala wielofunkcyjna w Muzeum Katyńskim
Sala wielofunkcyjna w Muzeum Katyńskim, proj. BBGK Architekci; fot. BBGK Architekci
Sala wielofunkcyjna w Muzeum KatyńskimWarszawa, ul. Jana Jeziorańskiego 4
AutorzyBBGK Architekci, architekci Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki
Współpraca autorskaMarek Sobol, Marcin Szulc
KonstrukcjaBiuro Bezpieczeństwa Konstrukcji Piotr Szczepański
Generalny wykonawcaAluGlass-Realizacja
InwestorMuzeum Wojska Polskiego
Powierzchnia użytkowa71.0 m²
Powierzchnia całkowita96.0 m²
Kubatura238.0 m³
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2020

Pomimo upływu sześciu lat od otwarcia Muzeum Katyńskiego jego architektura nic się nie zestarzała i wciąż wywiera wrażenie swoją świeżością i prostotą. Znakomicie wkomponowana w ceglane mury Cytadeli Warszawskiej, operuje współczesnym językiem i czystą formą. Porusza ekspresją i symboliką. Wolna jest przy tym od nieznośnego, pseudopatriotycznego kiczu.

Muzeum Katyńskie w odróżnieniu od większości tego rodzaju placówek powstało daleko od miejsca zbrodni. Dawna rosyjska twierdza mająca terroryzować buntowniczą Warszawę, dziś zmieniająca się w „wyspę muzeów”, jest jednak doskonałą lokalizacją. Muzeum zajmuje południowo-wschodni narożnik Cytadeli z półbastionem, działobitnią barkową i kaponierą, czyli ogromną ceglaną budowlą obronną flankującą fosę. To właśnie w kaponierze znajduje się główna ekspozycja pomieszczona na dwóch kondygnacjach tego dzieła obronnego z pierwszej połowy XIX wieku.

Powierzchnia użytkowa i wystawiennicza we wtopionej w skarpę półbastionu kaponierze teraz powiększyła się dzięki dobudowaniu do niej nowej sali wielofunkcyjnej. Znalazła się ona w amfiladzie sal wystawowych drugiej kondygnacji kaponiery, jednak już poza obrysem tego ceglanego obiektu. Sala została wkopana w półbastion i ukryta pod zwałami ziemi.

Budynek Grochowska 1 – mieszkania na wynajem od BBGK Architekci Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja zespołu Grochowska 1 na warszawskiej Pradze. Projekt zespołu opracowały biura BBGK Architekci i SAAW.
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze W miejscu biurowców przy ul. Wołoskiej powstać ma nowy zespół mieszkaniowy według projektu pracowni BBGK Architekci. Inwestycja realizowana będzie w ramach specustawy zwanej Lex Deweloper.
Wojciech Kotecki z BBGK Architekci o budynku Sprzeczna 4 [FILM] Współczesna prefabrykacja może być jak rękawiczka, uszyta na miarę potrzeb mieszkańców i kontekstu. Przystępując do projektowania Sprzecznej, o prefabrykacji nie wiedzieliśmy nic. Po prostu zaproponowaliśmy budynek, który uważaliśmy za dobry, a prefabrykacja poszła w ślad za naszą myślą. O realizacji budynku Sprzeczna 4 w Warszawie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci.
Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu W konkursie na projekt wysokościowca w Porcie Popowice we Wrocławiu zwyciężyła pracownia BBGK Architekci. Staraliśmy się stworzyć budynek, który oprócz „bycia ikoną”, pozwoli zaprojektować komfortowe mieszkania, a ponadto będzie aktywizować najbliższą przestrzeń i stworzy dobrą relację z portem i wodą – tłumaczą autorzy.
Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim ma szansę stanąć w połowie 2023 roku. Władze miasta ogłosiły właśnie postępowanie na wybór partnera, który wybuduje i poprowadzi nową Emilię.