Siedziba All Windows w Nysie

i

Autor: Archiwum Architektury Siedziba firmy All Windows w Nysie, proj. k2w architekci; fot. Tomasz Zakrzewski

Siedziba All Windows w Nysie

Projektanci zaakcentowali strefę wejścia głównego do biurowca dzięki dynamicznej kompozycji brył ułożonych w strukturę kwarcu – o realizacji biura k2w architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.

Nysa to niewielkie miasto, położone 20 km od granicy z Czechami. Historycznie zwane śląskim Rzymem, kiedyś miasto złotników, jest jednym z największych w regionie. Spacer po centrum pozwala odkryć zaułki, których atmosfera przypomina tę z włoskich miasteczek. Nysa to jednak nie tylko wspaniałe zabytki, to także miasto aktywne, szybko rozwijające się zarówno pod względem turystycznym, mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Dobrym tego przykładem jest firma All Windows (dawniej Alsecco), która w 2017 roku zleciła opracowanie projektu biurowca – zlokalizowanego w Strefie Ekonomicznej Nysy w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu produkcyjnego – młodej pracowni k2w architekci. Projektanci podeszli do zadania pragmatycznie i matematycznie.

Na działce istniały już fundamenty wybudowane dla innego obiektu. Inwestor postanowił je wykorzystać. Wykonane było także podszybie windy oraz instalacje mediów pod płytą fundamentową. To stanowiło dane wyjściowe. Architekci stworzyli czytelny i jasny układ funkcjonalny budynku o wysokim standardzie estetycznym oraz użytkowym.

Założeniem, do którego udało się przekonać inwestora, było zapewnienie swobodnego dostępu z ul. Dubois i niegrodzenie terenu. Uwagę zwraca starannie zaprojektowany układ zieleni od frontu obiektu. Architekci w interesujący sposób zaakcentowali strefę wejścia głównego poprzez rzeźbiarski układ brył, kubicznych klocków, ułożonych w strukturę kwarcu.

KUP DOSTĘP