Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, FAAB Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury FAAB Architektura, Siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, elewacja frontowa. Fot. Bartłomiej Senkowski © FAAB Architektura

Siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej projektu FAAB Architektura

2014-11-28 10:52

Projekt przebudowy przedwojennego budynku na potrzeby Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przygotowała pracownia FAAB Architektura Adam Białobrzeski, Adam Figurski. Wertykalny ogród i posadzka z oryginalnych "gorsecików" to najbardziej charakterystyczne elementy realizacji.

Nazwa obiektuSiedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Adres obiektuWarszawa, ul. Krasickiego 20/22; działka nr 4 i 5, obręb 1-02-05
AutorzyFAAB Architektura Adam Białobrzeski Adam Figurski
InwestorFundacja na rzecz Nauki Polskiej
Powierzchnia terenu1592.0 m²
Powierzchnia całkowita2177.0 m²
Kubatura7092.0 m³
Projekt2009-2012
Data realizacji (początek)2012
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycji10 000 000

Siedziba Fundacji Nauki Polskiej mieści się w wybudowanym w 1933 roku budynku wielorodzinnym przy ul. Krasickiego 20/22 na warszawskim Wierzbnie. Jego bezpośrednie otoczenie stanowią zatopione w zieleni wille. Budynek uległ znacznym uszkodzeniom za sprawą bombardowania w czasie II wojny światowej. Stracił wtedy część elewacji frontowej i stropów, a pożar dokonał dodatkowych zniszczeń. W ramach powojennej odbudowy nie przywrócono oryginalnego wyglądu budynku. Projekt przebudowy przygotowany przez pracownię FAAB Architektura został wyłoniony w ramach przeprowadzonego w 2009 roku konkursu architektonicznego.

Zwycięska koncepcja przewidywała przekształcenie budynku w eko-maszynę, co miało znaleźć odzwierciedlenie we wszystkich elementach budynku: rozwiązaniach przestrzennych (w tym doświetleniu światłem naturalnym), instalacjach, segregacji odpadów, zastosowaniu materiałów wykończeniowych podlegających recyklingowi lub wytworzonych z surowców wtórnych oraz najbardziej widocznym elemencie - wertykalnym ogrodzie na elewacji.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, FAAB Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury FAAB Architektura, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, świetlik w atrium. Fot. Bartłomiej Senkowski © FAAB Architektura

W ramach rozpoczętej w 2012 roku realizacji konieczne było wykonanie prac w zakresie wzmocnienia fundamentów i ścian nośnych. Wpływ na kształt przebudowy miał fakt objęcia budynku ochroną konserwatorską w zakresie gabarytu oraz wykroju okien. Nowe rozwiązania projektowe należało dostosować do charakteru budynku, przede wszystkim pod względem rytmu i symetrii elewacji.

Obecnie obiekt składa się z jednej kondygnacji podziemnej oraz czterech naziemnych. Parking, pomieszczenia techniczne oraz archiwa zlokalizowano na poziomie –1. Na parterze przewidziano recepcję, sale konferencyjne i biura, które znajdą się również na wyższych kondygnacjach. Aby zintegrować budynek z otoczeniem usunięto zewnętrzny płot. Otwarcie prowadzące od głównego wejścia do ogrodu znajdującego się na tyłach budynku stworzyło dodatkowe wizualne połączenie pomiędzy ulicą a ogrodem.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, FAAB Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury FAAB Architektura, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, klatka schodowa. Fot. Bartłomiej Senkowski © FAAB Architektura

Najbardziej charakterystycznym elementem projektu jest wertykalny ogród zastosowany na elewacji frontowej i elewacjach bocznych. Fakturę roślinności skontrastowano z betonowymi płytami zastosowanymi powyżej okien. Łącznie na budynku uzyskano 260 m2 zielonej powierzchni. Uwzględniono 20 gatunków roślin, wśród nich takie, które będą stanowić tło, jak również odmiany kwitnące w okresie letnim. Ich dekoracyjne, czerwone owoce mają ożywiać elewację w miesiącach zimowych. Biorąc pod uwagę cykl wegetacyjny roślin oraz ich wzrost, elewacja będzie ulegała zmianom. Zaprojektowany wygląd powinien zostać osiągnięty w 2016 roku.

Jak podkreślają autorzy, ze względu na lokalizację geograficzną, wertykalny ogród ma charakter eksperymentalny. Bazą dla zamontowanych do stalowej struktury modułów jest specjalna mata o strukturze zbliżonej do wełny mineralnej, odpowiedzialna za stabilność roślin. Podlewanie i nawożenie odbywa się za pomocą automatycznego systemu nawadniania opierającego się o informacje zbierane przez czujniki zamieszczone w modułach zielonej ściany. Cały proces podlega również sterowaniu on-line. Do podlewania wykorzystywana jest woda deszczowa, zbierana z dachu i chodników w znajdującym się pod ziemią zbiorniku retencyjnym. Do ekologicznych rozwiązań należy zaliczyć również zastosowanie urządzeń elektronicznych o niskim zużyciu energii.

Wewnętrzne atrium wysokie na wszystkie kondygnacje otwiera wnętrze budynku na światło. Dostęp promieni słonecznych zapewniają również przeprucie parteru, okna i świetliki. Dzięki takim rozwiązaniom udało się zapewnić światło dzienne dla 96 % przestrzeni wewnętrznych.

Warto też podkreślić elementy wykończenia wnętrz. Na klatce schodowej zachowano charakterystyczną, wykładaną "gorsecikami" posadzkę, typową choć niestety coraz rzadziej spotykaną w warszawskiej architekturze lat 20 i 30.