Architektura MuratorRealizacje"Sun Garden" - energooszczędny dom projektu Menthol Architects

"Sun Garden" - energooszczędny dom projektu Menthol Architects

Sun Garden to energooszczędny dom jednorodzinny z garażem i słonecznym tarasem wkomponowanymi w bryłę budynku. Obiekt zużywa trzy razy mniej energii w porównaniu do powszechnie przyjętego standardu dla nowego budynku jednorodzinnego.

Sun Garden - energooszczędny dom projektu Menthol Architects
Fot. Przemysław Turlej

Sun Garden to energooszczędny dom jednorodzinny z garażem wkomponowanym w bryłę budynku. Dojazd i główne wejście na posesję zlokalizowano od strony południowej, co utrudniło korzystanie z najlepiej doświetlonej części działki. Ze względu na to ograniczenie, postanowiliśmy zapewnić mieszkańcom dodatkową prywatną przestrzeń rekreacyjną, która pozwalałaby na korzystanie ze słońca od strony południowej – wyjaśniają architekci.

W ten sposób powstał pomysł na zadaszony i ograniczony ścianami taras, który zapewnia prywatność, ochronę przed deszczem oraz zacienienie. Jego ściany służą też do projekcji filmowych, a przymocowany do sufitu hak umożliwia montaż huśtawki bądź hamaku. Choć taras wyraźnie określone granice, architekci zadbali o to, aby przebywający tu domownicy nie czuli się odizolowani od otoczenia. Zabezpieczony szklaną barierką otwór w ścianie zapewnia widok na ogród, a niewielka lukarna na ulicę.

Dom został zaprojektowany na planie kwadratu. Na parterze zlokalizowano przestronny pokój dzienny z jadalnią i kuchnią, łazienkę oraz pomieszczenie techniczne. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie, gabinet oraz pralnia i łazienka. Każdy pokój doświetlony jest przynajmniej dwoma oknami zorientowanymi na różne strony świata.

Kolorystykę budynku utrzymano w powściągliwych bielach i szarościach. Elewacje ożywiają rozmieszczone asymetrycznie kwadratowe okna. Niektóre otwory zagłębiono w ścianie i otoczono glifami, które stanowią element dekoracyjny oraz pełnią funkcję tzw. „łapaczy światła” kierujących promienie słoneczne do wnętrza. Glify wykończono połyskującym w promieniach słońca srebrno-szarym tynkiem.

Roczne zużycie energii na ogrzewanie i wentylację budynku wynosi 35kWh na m2 powierzchni. To prawie trzy razy mniej w porównaniu do powszechnie przyjętego standardu nowego budynku jednorodzinnego, przy takich samych kosztach budowy. Aby osiągnąć tak dobre wyniki, ściany domu wykonano z pustaków z ceramiki poryzowanej ocieplone styropianem grafitowym. Strop garażu ze względu na pożądane wydzielenie termiczne od bryły budynku został wykonany w konstrukcji drewnianej. Również otwory okienne rozmieszczono z myślą o optymalnym wykorzystaniu energii słonecznej.

Frontowe ogrodzenie oraz żywopłot cofnięto w głąb działki i zrównano z linią elewacji domu, przez co cała strefa wejściowa domu jest otwarta na chodnik i ulicę. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzono półprywatną przestrzeń publiczną, przełamując jednocześnie powszechnie obowiązującą tradycję budowy ogrodzenia na granicy działki.

"Sun Garden" otrzymał wyróżnienie w kategorii Budynek mieszkalny w polskiej edycji konkursu "Brick Award" 2017.

V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.