Architektura MuratorRealizacjeSzkoła muzyczna we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa

Szkoła muzyczna we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa

Nową siedzibę Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia we Wrocławiu zaprojektowało biuro architektoniczne Maćków Pracownia Projektowa. Poważnym wyzwaniem było umieszczenie bogatego programu funkcjonalnego szkoły na niewielkiej działce. Stąd też wynikła "kompaktowa" forma obiektu i spiętrzenie poszczególnych funkcji. Płaszczyzna elewacji została urozmaicona poprzez układ okien, których rozmiary i kształty zmieniają się wraz z wysokością budynku.

Szkoła muzyczna we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa
Elewację budynku wykonano z białej cegły klinkierowej Montblanc z gładką fakturą lica. Fot. Röben
Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola SzymanowskiegoWrocław, ul. Józefa Piłsudskiego
AutorzyMaćków Pracownia Projektowa
Powierzchnia zabudowy2715.0 m²
Powierzchnia użytkowa11283.0 m²
Kubatura43480.0 m³
Projekt2010
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycjiokoło 52 mln złotych

Projekt Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej powstał w biurze architektonicznym Maćków Pracownia Projektowa. Mieszcząca się dotychczas przy ul. Łowieckiej Szkoła Muzyczna rozpoczęła swoją działalność w 1946 r. W ostatnich latach jej siedziba przestała odpowiadać współczesnym wymaganiom, dlatego postanowiono o budowie nowego budynku przy jednej z reprezentacyjnych ulic w centrum Wrocławia. Decyzja o lokalizacji instytucji przy ulicy Józefa Piłsudskiego podyktowana była bezpośrednim sąsiedztwem Filharmonii Wrocławskiej. Budowa trwała 18 miesięcy. Już na początku robót odkryto średniowieczną zabudowę i jedne z najstarszych studni we Wrocławiu, co pociągnęło za sobą konieczność wstrzymania wielu robót budowlanych i przeprowadzenia prac archeologicznych.

Ze względu na monumentalny charakter sąsiedniej zabudowy, architekci z Pracowni Projektowej Maćków zrezygnowali z bogatej artykulacji fasady. Płaszczyzna elewacji została urozmaicona poprzez układ okien, których rozmiary i kształty zmieniają się wraz z wysokością budynku. Do wykończenia wykorzystano białą cegłę klinkierową Röben Montblanc, z gładką fakturą lica.

Szkoła muzyczna we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa
Ogólnokształcąca Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego wg projektu Maćków Pracownia Projektowa. Fot. Röben

- Biały kolor cegły był najodpowiedniejszy ze względów kompozycyjnych i plastycznych - przy uwzględnieniu charakteru budynku oraz jego kontekstu. Jednocześnie ściany z białego klinkieru nie są jeszcze zbyt popularne na lokalnym rynku budowlanym, w związku z czym gmach zyskał unikalny charakter Dla podkreślenia artykulacji kompozycji ściany elewacyjnej, okna zostały "wysunięte" przed lico ściany i zamontowane na konsolach, co wizualnie zniwelowało masywny charakter ściany klinkierowej, a podkreśliło jej walor estetyczny – mówi Bartłomiej Witwicki z Pracowni Projektowej Maćków.

Wysoki na siedem kondygnacji obiekt składa się z trzech skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec, znajdujący się na wysokości I piętra. Funkcje dydaktyczne pełnią pomieszczenia ulokowane powyżej kondygnacji parteru. W dwóch skrzydłach mieszczą się sale lekcyjne, w trzecim - sale muzyczne. Od strony południowej dziedziniec zamyka kameralna sala koncertowa. Pod nią, z powodu ograniczonej powierzchni działki, zaplanowano salę gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową i siłownią. Na parterze przewidziano pomieszczenia wystawiennicze, salę dla chóru, stołówkę z zapleczem kuchennym, przedszkole 1-oddziałowe, pomieszczenia pomocnicze oraz szatnie. Pierwsze piętro to sale lekcyjne dla młodszych dzieci, biura i sala kameralna. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W częściach ogólnodostępnych wnętrza wykończono betonem architektonicznym, z kolei pomieszczenia dedykowane funkcjom muzycznym zostały zaprojektowane z uwzględnieniem wysokich wymagań akustycznych.

Jednym z najtrudniejszych zadań było zaprojektowanie obiektu w taki sposób, aby na niewielkiej powierzchni terenu zmieścić wszystkie niezbędne dla działalności szkoły pomieszczenia. - Umieszczenie bogatego programu funkcjonalnego Szkoły Muzycznej na niewielkiej działce było poważnym wyzwaniem. Stąd też „kompaktowa” forma budynku i spiętrzenie poszczególnych funkcji - m.in. sala sportowa w kondygnacji podziemnej jest zblokowana w pionie z salą koncertową, a zielony dziedziniec znajduje się na stropie nad hallem – mówi Witwicki.

Terca Matrix marki Wienerberger to cegła klinkierowa w kolorze czarnym, o gładkim licu, idealnie sprawdzająca się na elewacjach. Produkt został wykorzystany m.in. na fasadzie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie (proj. Projekt Samograj). Charakterystycznie ułożona cegła o wymiarach 250x120x65 mm nadaje elewacji trójwymiarowości. Do stworzenia logo wykorzystano cegły Pomerania, Silesja i Karpatia.
Famosa to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Biała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.
Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.