Architektura MuratorRealizacjeSzkoła pod Paryżem

Szkoła pod Paryżem

Dostosowanie do rzeźby terenu, bezpretensjonalne materiały, dbałość o rozwiązania ekologiczne - tak wygląda zespół budynków Ecole des Bartelottes w Ville-du-Bois projektu Nomade Architects pod Paryżem.

Kompleks budynków edukacyjnych w Ville-du-Bois
Fot. Patrick Müller

W 2012 roku w Ville-du-Bois, mieście oddalonym około 23 km od Paryża, wzniesiono nowy kompleks szkolny. Dość szybko okazało się jednak, że nie spełnia on zapotrzebowania rosnącej populacji. Kolejny zespół obiektów edukacyjnych, w którego skład weszło gimnazjum, sala gimnastyczna oraz dom dla kadry nauczycielskiej, wzniesiono na działce położonej na północnym-zachodzie miasta.

Założeniem odpowiedzialnej za projekt pracowni Nomade Architects było wpisanie realizacji w otaczający krajobraz, zarówno poprzez lokalizację części składowych kompleksu, ich formę architektoniczną, jak i zastosowane materiały. Niższy budynek szkoły umieszczono w ustronnym miejscu na południu działki. Wyższy, widoczny z daleka obiekt mieszczący salę gimnastyczną znalazł się po stronie północnej, bliżej przebiegającej w pobliżu drogi.

Parterowe gimnazjum dostosowano do urozmaiconej rzeźby terenu. Delikatnie ondulująca bryła budynku zamyka się wokół dwóch wewnętrznych patio, które pełnią podwójną funkcję - zapewniają dopływ światła dziennego do wnętrz i służą jako miejsce lekcji tematycznych powiązanych z wodą i ogrodem.

Wykorzystane w projekcie materiały to przede wszystkim drewno oraz odbijająca otoczenie stal nierdzewna, zastosowana w najwyższych partiach budynku sali gimnastycznej.

Tagi:
Żywe architektury w Montpellier Tegoroczna edycja festiwalu Żywych Architektur spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Dwanaście efemerycznych instalacji zrealizowanych w różnych lokalizacjach we francuskim mieście Montpellier, zobaczyło 16 tys. osób.
Centrum kulturalne La Cité du Vin w Bordeaux La Cité du Vin to park tematyczny poświęcony historii wina. Ze względu na spektakularną formę obiekt doczekał się porównań do muzeum Guggenheima w Bilbao. Budynek powstał według projektu pracowni XTU architects.
Centrum sportowo-widowiskowe Le Forum Budynek mieści funkcje sportowe i kulturalne. Do zróżnicowanego kontekstu nawiązuje poprzez zróżnicowanie skali poszczególnych części – pomieszczenia biurowe, recepcyjne i szatnie znajdują się wewnątrz mniejszych brył, a przestronne sale służące organizacji imprez masowych – w większych. Obudowę obiektu – zarówno ściany, jak i połacie dachowe – zaprojektowano jako ramową konstrukcję stalową wypełnianą płytami warstwowymi i okładaną panelami z siatki cięto-ciągnionej w kolorze miedzi.
Zabudowa dawnej dzielnicy portowej w Bordeaux W przechodzącej ogromną transformację dawnej portowej dzielnicy Bassins à flot w Bordeaux wzniesiono pierwsze budynki mieszkalne. Za projekt odpowiada francuska pracownia Agence Nicolas Michelin & Associés, która stworzyła również koncepcję zagospodarowania całego terenu.
Renowacja i rozbudowa szkoły we Francji Liceum rolnicze im. Honoré de Balzaca znajduje się w Castelnau-le-Lez na południu Francji. Projekt renowacji i rozbudowy szkoły opracowała pracownia NBJ Architectes.
Muzeum Historii Naturalnej w Lyonie Budynek zlokalizowano w wyjątkowo eksponowanym miejscu – na cyplu u zbiegu Rodanu i Saony. W formie architektonicznej wyraźny jest kompozycyjny i konstrukcyjny podział na "żelbetowy piedestał”, "stalową chmurę” i "szklano-stalowy kryształ”. Pod względem technicznym do najbardziej skomplikowanych prac należało wykorzystanie szkła giętego dwukrzywiznowo na nieregularnej powierzchni zadaszenia foyer i obudowie kładki wijącej się w przestrzeni holu głównego, realizacja stalowej konstrukcji elewacji i wspornika o wysięgu 21 m.