Villa Kogelhof

i

Autor: Archiwum Architektury Villa Kogelhof projektu Paul de Ruiter Architects. Fot. Mischa de Ridder

Villa Kogelhof

2015-01-21 16:32

Villa Kogelhof to jedna z realizacji nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury. To niezwykle prosty, abstrakcyjny, a jednocześnie spektakularny budynek umieszczony w rozległym, holenderskim krajobrazie.

Nazwa obiektuVilla Kogelhof
Adres obiektuNoord-Beveland, Holandia
AutorzyPaul de Ruiter Architects
Powierzchnia całkowita750.0 m²
Kubatura2400.0 m³
Projektpaździernik 2006

Dom powstał na posiadłości o powierzchni 25 hektarów. Obecny właściciel nabył ten niegdyś rolniczy teren w 2006 roku. Obecnie jest to a także atrakcja przyciągająca turystów, a jednocześnie środowisko chronione, gdzie występuje szereg gatunków zwierząt i roślin. Właściciel otrzymał pozwolenie na budowę pod warunkiem przywrócenia przedrolniczego stanu terenu. Już w 2006 roku zasadzono 71 000 sześcioletnich drzew oraz wykopano prostokątny staw.

Projekt opracowała holenderska pracownia Paul de Ruiter Architects. Budynek składa się z dwóch części - podziemnej oraz nadwieszonej nad powierzchnią terenu. Na dolnym poziomie umieszczono wejście, parking (dla 6 samochodów i traktoru), magazyn, łazienkę oraz pracownię z widokiem na staw. Przestrzeń mieszkalna mieści się w uniesionym ponad powierzchnię, całkowicie przeszklonym prostopadłościanie, zapewniającym widok na rozległy krajobraz. Wydzielono tu kuchnię, łazienkę, sypialnię oraz pokój wielofunkcyjny. Podłogę pokryto białą żywicą epoksydową, a wnętrza urządzono klasycznymi projektami Le Corbusiera i Eileen Gray.

Jednym z głównych założeń Villi Kogelhof było połączenie luksusu z wysoką efektywnością energetyczną. Celem było także osiągnięcie samowystarczalności w zakresie energii, wody oraz przetwarzania odpadów. Ciepło pochodzi z centralnego ogrzewania oraz pompy powietrza. Woda podgrzewana jest za pomocą pieca do spalania drewna pochodzącego z prywatnego lasu. Elektryczność pozyskiwana jest z baterii słonecznych umieszczonych na dachu.