Architektura MuratorRealizacjeGeocentrum Politechniki Wrocławskiej

Geocentrum Politechniki Wrocławskiej

Obiekt, położony w centrum miasta, ale w parkowym otoczeniu nad rzeką, ma idealna lokalizację i modelowo więc rozwiązany rozkład funkcji, sprzyjający integracji studentów - pisze Tomasz Głowacki o realizacji Kuryłowicz & Associates

Geocentrum Politechniki Wrocławskiej, fot. Marcin Czechowicz, publikacja„Architektura-murator” nr 12/2012
Geocentrum Politechniki Wrocławskiej, fot. Marcin Czechowicz, publikacja„Architektura-murator” nr 12/2012
Geocentrum, kompleks edukacyjno-badawczy Politechniki Wrocławskiej (etap I) ul. Na Grobli, Wrocław
AutorzyKuryłowicz & Associates Wrocław, architekci Stefan Kuryłowicz , Arkadiusz Chamielec, Artur Płaza, Bartosz Płaza, Anna Kosoń
Współpraca autorskaarchitekci Wojciech Robak, Piotr Szpara-Soliński, studentka architektury Karolina Rutka
Architektura wnętrzKuryłowicz & Associates Wrocław
Architektura krajobrazuKuryłowicz & Associates Wrocław, architekt krajobrazu Marta Nenycz
KonstrukcjaP. B. Stalbet
Generalny wykonawcaKajima Poland
InwestorPolitechnika Wrocławska
Powierzchnia terenu19861.0 m²
Powierzchnia zabudowy4290.0 m²
Powierzchnia użytkowa12436.0 m²
Powierzchnia całkowita15105.0 m²
Kubatura57530.0 m³
Projekt2009-2010
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2012
Koszt inwestycji 61 000 000 zł

Bezpretensjonalny budynek Geocentrum może być modelowym przykładem współczesnego obiektu uczelnianego. Jego architektura jest prosta, ale nie nudna, elegancka, ale nie pompatyczna. Projekt wyłoniony został w przetargu w 2009 roku, choć wcześniej, w 2007 i 2008 roku, odbyły się dwa konkursy architektoniczno-urbanistyczne. Gmach zrealizowano na otrzymanych od miasta pustych działkach po Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji na lewym brzegu Odry, gdzie obecnie rozbudowuje się nowy kompleks Politechniki Wrocławskiej. Przejęty przez uczelnię po wojnie kampus niemieckiej Technische Hochschule wzdłuż prawego brzegu rzeki, ze wspaniałymi neohistorycznymi gmachami z początku XX wieku i towarzyszącymi im znakomitymi realizacjami powojennymi, jest już za mały dla rozwijającej się politechniki. Geocentrum stanęło na miejscu nieużywanych od dawna niecek na wodę. Teren ten, mimo iż narażony na zalania w czasie powodzi, jest jednym z atrakcyjniejszych we Wrocławiu – położony z dala od miejskiego zgiełku, a zarazem blisko centrum i politechniki, otoczony starodrzewem i wodą. Projekt przewiduje dwa niezależne zespoły budynków ze wspólnym placem wejściowym. W pierwszym etapie powstał kompleks przeznaczony dla trzech wydziałów – Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Wodnego i Lądowego oraz Mechaniczno-Energetycznego, w drugim planowany jest gmach dla Inżynierii Środowiskowej. Zrealizowany obiekt ma formę zamkniętej struktury grzebieniowej (...)
- Tomasz Głowacki; fot. Marcin Czechowicz


Wiecej o Geocentrum w miesięczniku „Architektura-murator” numer 12/2012

czytaj także: projekt konkursowy Geocentrum

Polski projekt zwycięża w konkursie Architecture at Zero Andrzej Kaczmarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Architecture at Zero.
Zajęcia on-line na Politechnice Wrocławskiej: rozmowa z Aleksandrą Szczębarą, nową ambasadorką „Architektury-murator” Na wykład on-line można „pójść” w piżamie i z kubkiem kawy. Aby zachować jak najlepszą jakość transmisji, sami wykładowcy proponują, aby wyłączyć kamerki i mikrofony. Nie trzeba również tracić czasu na dojazdy na uczelnię. To duża oszczędność czasu, który można spożytkować inaczej – o prowadzonej zdalnie nauce na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej rozmawiamy ze studentką Aleksandrą Szczębarą, nową ambasadorką „Architektury-murator”.
Przenośna architektura papierowa – podsumowanie warsztatów na PWr Projekty uczestników tegorocznej Letniej Szkoły Architektury po raz kolejny udowodniły, że z papieru można zbudować prawie wszystko: od systemów ekspozycyjnych, po tymczasowe schronienie dla potrzebujących. Koordynatorem warsztatów był dr Jerzy Łątka z WA PWr, a wśród zaproszonych gości znaleźli się dr Mauricio Morales-Beltram z Yaşar University w Izmirze oraz Peter Eigenraam z Uniwersytetu Technicznego w Delft.
MultiComfort House Student Contest: Polka z nagrodą za projekt zrównoważonego osiedla w Dubaju Joanna Wnuczek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie MultiComfort House Student Contest. Autorka zaproponowała zabudowę odwołujące się do architektury wernakularnej, a zarazem wykorzystującą najnowsze rozwiązania proekologiczne.
Letnia Szkoła Architektury 2016. Rozmowa z Jerzym Łątką Studenci Politechniki Wrocławskiej i holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Delft wspólnie zaprojektowali, wykonali i przetestowali prototypy podstawowych jednostek mieszkalnych. Konstrukcje powstały w ramach zajęć Letniej Szkoły Architektury Living Units 2016, które odbyły się na terenie Politechniki Wrocławskiej w dniach 3–21 sierpnia 2016 roku. O inicjatywie opowiada jej pomysłodawca Jerzy Łątka.
Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali ogród na EXPO 2016 w Turcji Studenci Politechniki Wrocławskiej - Marta Matynia oraz Paweł Gałeczka zdobyli drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie studenckim organizowanym przez LE:NOTRE Institute oraz EXPO 2016 w Antalyi. Zadaniem było wykonanie projektu nowoczesnego ogrodu tematycznego na EXPO 2016.