Dom Leśny

W tym domu las przenika nawet do wnętrz - Dom Leśny w Izabelinie

2023-09-08 14:16

Dom Leśny w Izabelinie powstał wśród strzelistych sosen. Ten las otacza właścicieli nawet jak są w domu, a to za sprawą przeszkleń i otwartości wnętrz na otoczenie. Elewacja Domu Leśnego również nawiązuje do pni sosen, które rosną na działce. Wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem. Autorem projektu Domu Leśnego jest pracownia 81.waw.pl.

Spis treści

  1. Wewnątrz domu jak w lesie
  2. Nietypowe rozwiązania
  3. Dom Leśny z Iconic Awards
Nazwa obiektu Dom Leśny
Adres obiektu Izabelin
Autorzy 81.waw.pl, architekci Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż
Powierzchnia użytkowa 295.0 m²

Wewnątrz domu jak w lesie

Parter budynku podzielony został klatką schodową na dwie strefy: salon oraz kuchnię z jadalnią. Całość doświetlona jest dużym świetlikiem dachowym w systemie ślusarki aluminiowej. Wejście do domu znajduje się w części, w której zaprojektowano pokój dzienny. Dalej umiejscowiony jest gabinet, którego okna skierowane są na ulicę, dzięki czemu widoczne jest wejście do budynku.

Z pokoju dziennego i gabinetu można wyjść na duży zadaszony taras. Wielkogabarytowe przeszklenia na wysokość całej kondygnacji sprawiają, że użytkownicy mają wrażenie przebywania w lesie, a nie w budynku. Elementem, który rozdziela funkcję pokoju dziennego i kuchni, jest zielony bufor z jednobiegową klatką schodową. Kuchnia z jadalnią tworzą jedną przestrzeń z dużym przeszkleniem na dwie strony działki. Taki układ sprawia, że mieszkańcom wydaje się, iż natura dzięki przeszkleniu przez dwie kondygnacje otacza ich także wewnątrz domu.

Nietypowe rozwiązania

Nietypowym rozwiązaniem jest oddzielenie garażu od głównego wejścia do domu. Wynika to z możliwości zabudowy na działce, ale dzięki wprowadzeniu dodatkowej garderoby przy garażu rozwiązanie to bardzo dobrze zdaje egzamin. Piętro stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru. Podzielone jest na dwie strefy – pokój dziecka z garderobą i łazienką oraz sypialnię główną z garderobą i łazienką. Dzięki temu przestrzeń domowników została wyraźnie oddzielona.

Od strony ulicy znajduje się zadaszony taras, a okna zostały przysłonięte drewnianymi przesuwnymi żaluzjami. Od strony północnej bryłę piętra nadwieszono dużym wspornikiem, tak aby stworzyć zadaszone miejsce postojowe dla samochodu.

Dom Leśny z Iconic Awards

Dom Leśny w Izabelinie jest jedną z realizacji docenionych przez jury Iconic Awards w kategorii budynków jednorodzinnych.