Architektura MuratorRealizacjeWieża widokowa na Szachtach w Poznaniu

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu

O obywatelskim projekcie wieży z widokiem na teren dawnej cegielni, który dzięki sukcesji naturalnej zmienił się w unikalny zespół krajobrazowy, pisze Urszula Forczek-Brataniec.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu
Wieża ma wysokość ponad 25 metrów; Fot. Maciej Lulko
Wieża widokowa na SzachtachPoznań, ul. Mieleszyńska
AutorzyTOYA DESIGN, architekci Tomasz Wojtkowiak, Justyna Kiełczewska-Stawicka, Natalia Wojciechowska, Anna Sędecka
Architektura krajobrazuTOYA DESIGN
KonstrukcjaK3 studio
Generalny wykonawcaMosty Poznań sp. z o.o.
InwestorMiasto Poznań
Powierzchnia terenu2100.0 m²
Powierzchnia zabudowy28.0 m²
Wysokość:25,6 m
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji1 300 000 PLN

Mieszkańcy mieli do wyboru koło, kwadrat i trójkat. Wybrali trójkąt i był to bardzo dobry wybór. Na terenie zespołu dawnych glinianek, zwanym Szachtami lub po prostu Gliniankami, pomiędzy osiedlem Świerczewo i Fabianowo powstała w ramach projektu obywatelskiego wieża widokowa na planie trójkąta. Zastosowanie tej formy pozwala na pełny ogląd pięknej panoramy. Północno-wschodni bok wieży otwiera się ku centrum miasta. Przedpole stanowi opanowany przez przyrodę teren stawów — dawnych glinianek powstałych wzdłuż potoku Junikowskiego. Są to pozostałości cegielni, których kilkanaście pracowało tu od XIX w., aż po lata 90 wieku XX. Budowa wieży widokowej to kolejny krok w stronę udostępnienia walorów tego malowniczego miejsca. Pólnocno-wschodni bok wieży otwiera się ku centrum miasta, a przedpole tego widoku stanowią otoczone zielenią stawy. Boki trójkąta uciekają w tył zgodnie z regułą ostrych kątów. Dzięki temu sąsiednie krawędzie balustrady nie ograniczają panoramy, a tym samym otwierają szeroki widok pozbawiony zakłóceń. Idea otwartego widoku zdaje się przyświecać projektantom również w ogólnej koncepcji obiektu. Od momentu wejścia na pierwszy stopień schodów prowadzących na wieżę, prospekt nie zostaje zaburzony żadną przeszkodą. Wprowadzona do wewnątrz konstrukcja uwalnia zewnętrzny obrys od elementów pionowych mogących go przesłonić. Raz położywszy rękę na balustradzie, nie musimy jej odrywać, aż do wejścia na taras widokowy na szczycie i możemy tym samym chłonąć zmieniającą się perspektywę panoramy. Oprócz ujęcia horyzontalnego konstrukcja wieży oferuje również wgląd wertykalny. Ażurowa struktura schodów i spoczników, pozwalająca sięgnąć wzrokiem podstawy, stwarza intrygującą perspektywę podczas wejścia i zejścia z wieży. Pełna powierzchnia podłogi tarasu widokowego kończy ten dynamiczny spektakl i kieruje uwagę w stronę dalekiego widoku horyzontalnego. Wstęga balustrady oplatająca wieżę trzema bokami nadaje całości lekki charakter. Ażurowa forma zbudowana z pionowych listewek działa w dwójnasób. Z jednej strony buduje bezpieczną barierę, z drugiej zapewnia pewien stopień transparentności balustrady.

Tagi:
Modernizacja rynku Łazarskiego w Poznaniu To przykład eleganckiej metamorfozy, w której zamęt dawnego rynku rozmył się w modnym kostiumie i nowoczesnym spojrzeniu na targowisko – o projekcie Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata pisze Piotr Marciniak.
Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego W przebudowanej Starej Papierni w Poznaniu jeszcze w tym roku powstać ma nowa prototypownia Uniwersytetu Artystycznego. Studenci będą mogli realizować tam m.in. modele mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.
Dom pomocy społecznej w Poznaniu To miejsce przełamywania schematów i zastałych wyobrażeń. Głównym założeniem było stworzenie budynku pełnego światła i otwartej przestrzeni – o projekcie autorstwa Krzysztofa Janusa pisze Piotr Marciniak.
Palazzo in fortezza, czyli apartamentowiec Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu Trwa realizacja apartamentowca Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu. Budynek o cechach architektury obronnej, jednak z zielnymi tarasami na dachu zaprojektowała lokalna pracownia MODO Architektura.
Nowa biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wkrótce ruszy budowa Infocentrum projektu Consultor Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
Stara Rzeźnia w nowej odsłonie: Poznań zyska nową dzielnicę Znamy projekt zagospodarowania Starej Rzeźni w Poznaniu. Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta zyska zupełnie nowe funkcje. Koncepcję zabudowy na zlecenie Vastint Poland opracował zespół pod kierunkiem zmarłego niedawno Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK Architekci.