Zet Dom w warszawskim Wawrze

i

Autor: Archiwum Architektury

Zet Dom w warszawskim Wawrze

2019-11-18 18:01

Wśród heterogenicznej zabudowy willowej dzielnicy Warszawy powstał neomodernistyczny dom obłożony białym klinkierem. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Paweł Lis Architekci.

Nazwa obiektuZet Dom
Adres obiektuWarszawa, ul. Żonkilowa
AutorzyPaweł Lis Architekci, architekt Paweł Lis
KonstrukcjaCYBA
Powierzchnia terenu1250.0 m²
Powierzchnia użytkowa270.0 m²
Data realizacji (koniec)2019

Projektanci mieli do dyspozycji długą i wąską działkę, położoną wśród willowej zabudowy warszawskiego Wawra. Inwestorom, młodej rodzinie z dwójką dzieci, zależało na prostej, minimalistycznej architekturze. Autorzy zaproponowali więc prostopadłościenną, dwukondygnacyjną bryłę na planie zbliżonym do litery Z. Wejście do domu oraz szeroki podjazd do garażu znajduje się od strony północno-wschodniej, po przeciwnej – zielony dziedziniec, na który wychodzą szerokie okna parteru oraz pokoi na piętrze. Zewnętrzna strefa wypoczynku została zadaszona lekkim stropem podpartym tylko na jednej ścianie od strony budynku.

Parter podzielono na dwie strefy. W dziennej znajduje się salon z jadalnią oraz otwarta kuchnia. W tej części domu zlokalizowany jest również gabinet i pracownia. W strefie nocnej mieści się sypialnia z łazienką i garderobą. Przestrzenie rozdziela korytarz z jednobiegową linią schodów wspornikowych wspartych na surowej, żelbetowej ścianie konstrukcyjnej. Z kolei na piętrze, w środkowym przęśle litery Z, znajdują się przeszklone z dwóch stron pokoje dzieci z niezależną łazienką.

Czytaj też: Dom po Drodze projektu KWK Promes |

Na fragmentach elewacji zastosowano płyty izolacyjne PIR o współczynniku przewodzenia ciepła λ 0,022W/(mK). Całość wykończono płytką klinkierową w kolorze kości słoniowej. Wielkoformatowe okna w antracytowych ramach aluminiowych, których wysokość w parterze wynosi 3 m, wyposażone są w pakiet trzyszybowy i tzw. ciepłą ramkę. Na parterze i piętrze wyjście ze wszystkich pokoi na tarasy zapewniono poprzez zastosowanie systemów przesuwnych okien typu HS. Na podłogach został wylany szary mikrocement, a w łazienkach położono wielkoformatowy gres.

Zdjęcia: Radek Gałczyński

Zet Dom w warszawskim Wawrze

i

Autor: Archiwum Architektury
Zet Dom w warszawskim Wawrze

i

Autor: Archiwum Architektury
Zet Dom w warszawskim Wawrze

i

Autor: Archiwum Architektury