Architektura MuratorRealizacjeChmielna 25 - znak w przestrzeni miejskiej

Chmielna 25 - znak w przestrzeni miejskiej

Autorzy podjęli odważną grę, balansując między tradycją warszawskiej kamienicy a agresywną ekspresją współczesnej ulicy.

Budynek biurowo-usługowy Chmielna 25
Detal fasady budynku. Poszczególne pochyłe szklane ściany połączono giętymi panelami szklanej okładziny, oraz białymi płaskimi panelami, które wieczorem są różnokolorowo podświetlane zamieniając się w świetlne kasetony. Boki wykuszy pokrywają mieniące się w świetle czerwone panele z tworzywa sztucznego
Fot.: Wojciech Kryński
Budynek biurowo-usługowy Chmielna 25Warszawa, ul. Chmielna 25
AutorzyBulanda, Mucha – Architekci Sp. z o.o., architekci Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Jacek Chyrosz, Maciej Kaufman
Współpraca autorskaarchitekci Zuzanna Cichocka, Piotr Steckiewicz, Agnieszka Szuran
Architektura wnętrzarchitekci Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Jacek Chyrosz, Maciej Kaufman; współpraca: Marcin Maraszek, Giandomenico Racamato, Ewelina Siestrzewitowska, Agnieszka Szuran
KonstrukcjaKiP sp. z o.o.
Generalny wykonawcaBudner S.A.
InwestorLHI Sp. z o.o.
Powierzchnia terenu1253.0 m²
Powierzchnia zabudowy1052.0 m²
Powierzchnia użytkowa7244.0 m²
Powierzchnia całkowita8307.0 m²
Kubatura31060.0 m³
Projekt2011
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2013
Projekt fasadStudio Profil, Tomasz Karwatka

Projektowany budynek wypełnia miejsce po wyburzonej kamienicy, odtwarzając ciągłość pierzei ulicy Chmielnej. Zmiana jego programu, z historycznej funkcji mieszkalnej z usługami w parterach na funkcję biurową z usługami w parterach, stała się pretekstem do redefinicji charakteru fasady. Miała to być architektura współczesna, zaawansowana technologicznie, harmonijnie skontrastowana z otaczającą zabudową, zarówno tą historyczną, XIX-wieczną, jak i bezpośrednio sąsiadującą, z lat powojennych. Ulica Chmielna potrzebuje nowych, współczesnych akcentów. Jej dzisiejszy pieszy charakter oraz nagromadzenie w parterach budynków lokali gastronomicznych i handlowych wymusza niejako tworzenie atrakcyjnych, przestrzennych znaków, przy pełnym respekcie dla wartości urbanistycznych jak linia i skala zabudowy. Te bezdyskusyjne wartości zostały zapisane w decyzji WZiZT, stanowiącej podstawę opracowania. Znane z wielu miast europejskich przykłady reprezentacyjnych ulic handlowych często operują strategią tworzenia z budynku i jego fasady znaku w przestrzeni, który wzbudzać ma ciekawość przechodnia. Dobór środków wyrazu jest tu zdecydowanie odmienny od klasycznego repertuaru. Fasada warszawskiego obiektu staje się atrakcyjnym produktem, choć nie skrywa za sobą – zwłaszcza w wyższych kondygnacjach – funkcji handlowych. Przekrój ulicy Chmielnej powoduje specyficzny odbiór znajdującej się przy niej architektury. Mamy tu do czynienia z handlowymi parterami, atrakcyjnymi komercyjnie, przeszklonymi, zmiennymi w czasie. Drugi poziom odbioru fasady to jej wymiar urbanistyczny, postrzegany w większości w długich skrótach lub na tle nieba w bliskich widokach w górę. Pierzeje ulicy w tej jej części ponad parterami są jednorodne stylistycznie, choć zróżnicowane wysokościowo. Chmielna nie jest tu spójnie planowanym założeniem, ale przykładem naturalnie zabudowanego fragmentu centrum XIX-wiecznego miasta. W tym kontekście nowa realizacja powinna być znakiem dzisiejszych czasów i ich możliwości technologicznych. Stąd bogata tektonika elewacji będąca swoistym współczesnym wykuszem, odbierana z boku w długich kadrach z charakterystycznie wyartykułowanymi miękkimi, kolorowymi bocznymi płaszczyznami. Estetycznie lekka fasada ze szkła z barwnymi elementami jest bliższa domom handlowym Ściany Wschodniej, które zamykają perspektywę ulicy Chmielnej.

Żoliborska willa według projektu biura Bulanda, Mucha – Architekci Na Starym Żoliborzu, u zbiegu ulic Mickiewicza i Mścisławskiej w Warszawie, powstaje willa inspirowana międzywojennym modernizmem. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Bulanda, Mucha – Architekci.
Modernizacja hali Gwardii w Warszawie Dawna hala Gwardii zostanie zaadaptowana na funkcje targowe według koncepcji biura Bulanda, Mucha Architekci.
Hala Gwardii od-Nowa według projektu Bulanda, Mucha Architekci Po fali krytyki, jakie wywołała komercjalizacja hali na Koszykach, władze Warszawy postanowiły stworzyć egalitarną przestrzeń targową w innym zabytkowym obiekcie handlowym. Wkrótce dawną funkcję odzyska tzw. hala Gwardii.
Plac w Polanicy-Zdroju Konkurs na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej tzw. Małego Rynku w Polanicy-Zdroju wygrała pracownia Bulanda, Mucha Architekci.
Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha laureatami Honorowej Nagrody SARP Jedną z najważniejszych nagród przyznawanych polskim architektom, honorującą całokształt twórczości, otrzymają w tym roku Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.
Apartamentowiec w centrum Warszawy Pastisz historycznej kamienicy, trawestację socrealistycznych detali kamiennych, neomodernistyczne pasy loggii i jeszcze więcej udało się połączyć w jednym apartamentowcu w centrum Warszawy.