Liść Łódzki: modernizacja amfiteatru w parku Poniatowskiego w Łodzi

i

Autor: Archiwum Architektury Liść ŁódzkiAutor: Krzysztof GalantNazwa uczelni: Politechnika ŁódzkaWydział: Budownictwa, Architektury i Inżynierii ŚrodowiskaRok studiów: IV Rok rozpoczęcia: 2016 Opieka naukowa: dr inż. arch. Tomasz Krotowski

Liść Łódzki: modernizacja amfiteatru w parku Poniatowskiego w Łodzi

2021-07-08 19:18

Ideą projektu jest nawiązanie do tytułowego „liścia” zarówno pod względem formy, jak i funkcji. Nieestetyczne, stalowe biegi schodów mają zostać zastąpione organicznym zadaszeniem, które jednocześnie stanie się nową widownią i miejscem rekreacyjnym dla odwiedzających park. Prezentujemy projekt Krzysztofa Galanta z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Istotnymi elementami projektu jest bioinspiracja, której zastosowanie w założeniu ma usprawnić sposób gospodarowania zasobami naturalnymi takimi jak: energia słoneczna, woda oraz przepływ powietrza. Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest renowacja istniejącego obiektu. Zmiana zakłada uzupełnienie sceny o zadaszenie oraz zaplecze. Dzięki temu scena zyskuje też tło (ścianę), na której można ustawiać scenografię. Może służyć również jako miejsce do projekcji kina letniego. Nieestetyczne, stalowe biegi schodów mają zostać zastąpione organicznym zadaszeniem, które jednocześnie stanie się nową widownią i miejscem rekreacyjnym dla odwiedzających park.Drugą jest projekt nowej sceny. Zakłada ona znaczne obniżenie terenu dookoła starych fundamentów teatru. Ma to na celu ułatwić dostęp do nowego obiektu wózkom z dziećmi i niepełnosprawnym. Obiekt składa się z parametrycznie zaprojektowanych podpór drzewiastych, które razem ze ścianą przenoszą główny ciężar zadaszenia.

Do konstrukcji przymocowana jest także fasada budynku. Bazowa konstrukcja została wzmocniona poprzecznym skratowaniem z drewna, na którym układane są kolejne warstwy zielonego dachu. Dach ma formę lekko zakrzywionego łuku, co ułatwi oglądanie występów na starej scenie.Wnętrze dzieli się na salę ze sceną i widownią o amfiteatralnym układzie oraz część z zapleczem technicznym i toaletami. Wnętrze nowej sceny jest wyłożone parametrycznie zaprojektowaną warstwą z drewna klejonego. Stopniowo przechodzi ona w kształt podwieszonego sufitu, którego forma ma za zadanie polepszyć akustykę sceny. Część z zapleczem doświetlona jest przez świetlik w południowej części budynku. Cały kompleks jest wyposażony w zbiorniki retencyjne i filtracyjne zapewniające inteligentne zarządzanie wodą. Dodatkowo obiekt ma integralnie wbudowane panele fotowoltaiczne o powierzchni 100 m2, które mają za zadanie pokrywać zużycie energii budynku. Do wnętrza obiektu prowadzi pochylnia obsadzona roślinami bylinowymi. Geometryczny układ ma podkreślać francuskie założenia parku, zaś nieregularna forma samego obiektu – styl angielski.

ZAPISZ SIĘ