Jak wygląda język komunikacji w architekturze? Jak powinien wyglądać komunikat architekt – klient bądź architekt – użytkownik? W jaki sposób twórca może rozmawiać ze społeczeństwem o swoim dziele? Tematem letniej edycji Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury OSSA jest Bajka. W tym gatunku literackim narrator używa zestawu narzędzi, by przełożyć informację – komunikat na język czytelnika. Ten stylistyczny zabieg jest jedną z głównych inspiracji dla tematu warsztatów – zachęcają organizatorzy. Wśród tutorów Patrycja Okuljar i Adam Przywara, Jacek Markusiewicz, Francisco Lobo i Romea Muryń z Locument, Tomek Świetlik i Maciek Chodziński, Ania Molenda i Joanna Skorupska, Antoni i Jan Domiczowie, Maria Wawer, Patryk Kusz i Aleksandra Czupkiewicz, Ewa Kaszuba i Łukasz Woleński oraz Łukasz Stępnik, Milena Trzcinska, Zofia Pi, Igor Łysiuk, Katarzyna Billik i Karolina Ewelina Matysiak.
W tym roku podczas letnich zajęć 50 studentów przyjrzy się strukturze bajki, jej podstawie merytorycznej i estetycznej. Rozkładając ten gatunek literacki na części składowe, takie jak morał, metafora, alegoria, hiperbola czy uproszczenie, uczestnicy zastanowią się nad użyciem bajki jako schematu wyjściowego do czytania, analizowania, tworzenia, a przede wszystkim rozmawiania o architekturze. Pracę warsztatową uzupełnią wykłady, dyskusje, spacery i interdyscyplinarne zajęcia ze specjalistami z innych dziedzin.
Aby wziąć udział w warsztatach, wystarczy przygotować pracę wstępną odnoszącą się do hasła tegorocznej edycji „TWOJA BAJKA” (forma i treść dowolna). Pracę należy przesłać pocztą tradycyjną bądź elektroniczną w nieprzekraczalnym terminie do 16 czerwca (godz. 23:59). Informacje o zasadach rekrutacji znajdują się na stronie OSSA.