Studentki architektury Politechniki Rzeszowskiej opracowały dokumentację XIX-wiecznej willi Potockich

i

Autor: Archiwum Architektury

Studentki architektury Politechniki Rzeszowskiej opracowały dokumentację XIX-wiecznej willi Potockich

2020-12-18 13:59

Na początku grudnia do miejscowości Antoniny na Ukrainie została przekazana dokumentacja architektoniczno-konserwatorska XIX-wiecznej willi Potockich. Autorkami opracowania są studentki Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Prace nad dokumentacją XIX-wiecznej willi Potockich przebiegały w dwóch etapach. Pierwszy wykonano podczas obozu naukowego zorganizowanego we wrześniu 2019 roku przez Katedrę Konserwacji Zabytków Politechniki Rzeszowskiej, kierowaną przez dr. hab. inż. Marka Gosztyłę, prof. PRz. Opiekę naukową nad uczestniczkami sprawowały dr inż. arch. Joanna Malczewska i mgr inż. arch. Agata Mikrut.

Wyniki tych prac zostały zaprezentowane podczas uroczystego wystąpienia z udziałem pracowników gminy, w tym przewodniczącej Rady Gminy, dyrektor Domu Kultury w Antoninach oraz dyrektor Muzeum w Antoninach. Wystąpienie miało charakter otwarty, uczestniczyli w nim również zainteresowani tematem mieszkańcy Antonin. Prezentacja pt. Wartości architektoniczne Willi nad stawem w Antoninach odbyła się 20 września 2019 r. w reprezentacyjnej sali zabytkowego budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba domu kultury wraz z muzeum. Prezentacja była połączona z wystawą rysunków i szkiców odręcznych wykonanych przez uczestników obozu naukowego.Kolejny etap prac odbywał się już na uczelni, gdzie studentki pracowały nad propozycją adaptacji obiektu willi Potockich do współczesnych funkcji. Następnie zespół studentów w składzie Klaudia Bis, Patrycja Szmuc, Patrycja Tomczyk, Gabriela Walczyna, Marcin Ziobro wykonał model 3D budynku, korzystając ze specjalistycznych programów do wizualizacji.Obóz naukowy był pierwszym tego typu wyjazdem na Ukrainę połączonym z wykonaniem dokumentacji architektoniczno-konserwatorskiej, organizowany przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy organizowane były jedynie na terenie Polski, studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl i Łętownię.