Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyKolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie

Kolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie

Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

World Architecture Festival: Centrum Dialogu Przełomy nagrodzone na Światowym Festiwalu Architektury
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, fot. Juliusz Sokołowski

Program Kształtowanie przestrzeni stanowi wyjątkowe w skali europejskiej przedsięwzięcie edukacyjne. Jego celem jest budowanie identyfikacji z miejscem zamieszkania i świadomości społecznej młodzieży. Pomysł narodził się w Irlandii i został zaadaptowany do polskich warunków przez Izbę Architektów, która dzięki zaangażowaniu poszczególnych oddziałów, lokalnych samorządów i szkół, realizuje go w całej Polsce już od 2013 roku.

W ubiegłym roku Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów zaprosiła do pomocy Wydział Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dzięki przychylności władz wydziału, doktoranci uczelni wspierali nauczycieli swoją wiedzą merytoryczną i praktycznymi umiejętnościami. Podobnie będzie w tym roku. Do udziału w programie zgłosiło się osiem szkół ponadpodstawowych. Są wśród nich zarówno szczecińskie licea, jak i technika, ale też szkoła ze Stargardu. To m.in. I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 im. Mikołaja Reja, Zespół Szkół Nr 3, Zespół Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej, Zespół Szkół Łączności oraz Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego.

Salon Architektury 2018 – architekci nagradzają architektów Już po raz piąty członkowie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów nagrodzili najlepsze realizacje z regionu. Wśród laureatów znalazły się dwa obiekty publiczne i... dom jednorodzinny.
Przystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie Dworzec tramwajów zwany Krańcówką, od 2015 roku siedziba Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, zyskał kolejne oblicze. Po zmroku modernistyczną bryłę niedawno wyremontowanego obiektu rozświetlają wielobarwne ledy.
15-lecie Izby Architektów RP Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ma już 15 lat! Z tej okazji 8 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala. Podczas uroczystości zaprezentowano między innymi wstępne założenia do projektu Ustawy o architekturze.
Edukacja architektoniczna sposobem na walkę z chaosem przestrzennym Zakończyła się kolejna edycja organizowanego przez Izbę Architektów RP programu edukacyjnego „Kształtowanie przestrzeni”. Skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych program to odpowiedź na wszechobecny chaos przestrzenny w którym „tonie” Polska.
WUWA - rewitalizacja. Siedziba Izby Architektów we Wrocławiu. "Architektura-murator" nr 4/ 2014 Pawilon, który powstał jako wzorcowe przedszkole na wystawę WUWA w 1929 roku, odbudowany po pożarz, mieści dziś siedzibę dolnośląskiej Izby Architektów i służy mieszkańcom
Zabytkowa chłodnia w Białymstoku Sukcesem zakończyła się akcja zbierania podpisów pod petycją o nadanie statusu obiektu chronionego wzniesionemu w latach 50. ubiegłego wieku budynkowi. Na decyzję konserwatora wpłynęła akcja prowadzona przez SARP, Izbę Architektów, TonZ, TUP, a także mieszkańców miasta, którzy złożyli podpisy pod przygotowaną przez członków Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku