Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyKolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie

Kolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie

Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

World Architecture Festival: Centrum Dialogu Przełomy nagrodzone na Światowym Festiwalu Architektury
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, fot. Juliusz Sokołowski

Program Kształtowanie przestrzeni stanowi wyjątkowe w skali europejskiej przedsięwzięcie edukacyjne. Jego celem jest budowanie identyfikacji z miejscem zamieszkania i świadomości społecznej młodzieży. Pomysł narodził się w Irlandii i został zaadaptowany do polskich warunków przez Izbę Architektów, która dzięki zaangażowaniu poszczególnych oddziałów, lokalnych samorządów i szkół, realizuje go w całej Polsce już od 2013 roku.

W ubiegłym roku Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów zaprosiła do pomocy Wydział Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dzięki przychylności władz wydziału, doktoranci uczelni wspierali nauczycieli swoją wiedzą merytoryczną i praktycznymi umiejętnościami. Podobnie będzie w tym roku. Do udziału w programie zgłosiło się osiem szkół ponadpodstawowych. Są wśród nich zarówno szczecińskie licea, jak i technika, ale też szkoła ze Stargardu. To m.in. I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 im. Mikołaja Reja, Zespół Szkół Nr 3, Zespół Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej, Zespół Szkół Łączności oraz Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego.

Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą! Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP wystosowało pismo do Narodowego Związku Architektów Ukraińskich z zapewnieniem wsparcia i pomocy. Zbiera też oferty pracy dla projektantów z Ukrainy.
Izba Architektów w sprawie konkursu na projekt domu do 70 m² Nie rekomendujemy udziału w konkursie ani w charakterze uczestnika, ani w charakterze sędziego. Liczymy na solidarność środowiska – pisze Krajowa Rada Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do konkursu na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m².
Światowy Dzień Architektury 2021: Izba Architektów RP zaprasza do rozmowy Światowy Dzień Architektury 2021 obchodzimy w Polsce 1 lipca. Z tej okazji Izba Architektów RP inicjuje ogólnokrajową akcję i zaprasza rodaków do rozmowy. W Warszawie dyżurować będzie Piotr Żabicki  z Kuryłowicz & Associates.
Salon Architektury 2018 – architekci nagradzają architektów Już po raz piąty członkowie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów nagrodzili najlepsze realizacje z regionu. Wśród laureatów znalazły się dwa obiekty publiczne i... dom jednorodzinny.
Przystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie Dworzec tramwajów zwany Krańcówką, od 2015 roku siedziba Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, zyskał kolejne oblicze. Po zmroku modernistyczną bryłę niedawno wyremontowanego obiektu rozświetlają wielobarwne ledy.
15-lecie Izby Architektów RP Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ma już 15 lat! Z tej okazji 8 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala. Podczas uroczystości zaprezentowano między innymi wstępne założenia do projektu Ustawy o architekturze.