Dziesiąty najwyższy budynek w Polsce – Złota 44
Dziesiątkę najwyższych wieżowców w Polsce zamyka Złota 44. Budynek zrealizowany został w Warszawie i znany jest również pod nazwą Residential Tower. Prace nad wzniesieniem obiektu rozpoczęły się w 2008 roku i zakończyły dziewięć lat później. Wieżowiec został zaprojektowany przez światowej sławy amerykańskiego architekta, urodzonego w Polsce, Daniela Libeskinda. Inne jego realizacje to między innymi: Muzeum Żydów w Berlinie, a także nowa wieża postawiona w miejscu zburzonych bliźniaczych wysokościowców World Trade Center.W Złotej 44 zastosowano po raz pierwszy w Polsce trójszybowe moduły fasady (Triple Glazed Units), które redukują zużycie energii o 20% i zapewniają optymalną izolację akustyczną oraz ochronę wnętrza przed przegrzewaniem i nadmiernym wychładzaniem.Zainstalowano tu także system HMS, którego zakres działania obejmuje sterowanie klimatyzacją, uchylnymi panelami okiennymi, oświetleniem i roletami. Specjalny moduł pozwala też na zamawianie usług wewnątrz obiektu.
Dziewiąty najwyższy budynek w Polsce – Rondo 1
Rondo 1 to dziewiąty najwyższy budynek w Polsce. Konstrukcja drapacza chmur rozpoczęła się w 2003 roku, a dobiegła końca trzy lata później. Jest to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej wieżowiec, w którym zastosowano system DALI. Umożliwia on sterowanie każdą z 36 000 żarówek oraz 4 000 żaluzji w obiekcie, co pozwala na regulację natężenia światła w zależności od warunków zewnętrznych. Warto również zaznaczyć, że zasilanie energetyczne budynku w 100% pochodzi z energii wiatrowej. Rondo 1 oprócz certyfikatu LEED Gold otrzymało także nadawany przez Komisję Europejską certyfikat Green Building.
Ósmy najwyższy budynek w Polsce – Q22
Q22 to jeden z najwyższych polskich biurowców, którego budowa rozpoczęła się w czerwcu 2013 i dobiegła końca po trzech latach. Powstał w miejscu hotelu sieci Mercure, który zakończył swoją działalność 15 grudnia 2011 roku i został nabyty przez firmę Echo Investment za kwotę 31 milionów euro. Podczas rozbiórki obiektu wszystkie materiały poddano recyklingowi, w wyniku czego uzyskano 1 500 ton stali oraz 25 000 ton betonowego kruszywa, które zostały wykorzystane przy konstrukcji wieżowca. Litera „Q” w jego nazwie stanowi odniesienie do struktury kryształu kwarcu, od której pochodzi inspiracja architektoniczna, a liczba „22” jest częścią adresu nieruchomości. W gmachu skorzystano z kilku rzadziej spotykanych rozwiązań. Należą do nich podwójne windy, w których dwie kabiny poruszają się w przeciwnych kierunkachk. Zabieg ten gwarantuje większą efektywność w obsłudze pasażerów. Ponadto energia uwalniana w trakcie jazdy w dół jest odzyskiwana i wykorzystywana w budynku. Obiekt otrzymał certyfikat BREEAM Interim Excellent.
Siódmy najwyższy budynek w Polsce – Skyliner
Skyliner to jeden z najwyższych wieżowców w stolicy. Zespół budynków powstał w obrębie dzielnicy Wola, w otoczeniu ulic Prostej i Towarowej. Z powierzchni biurowych, które zajmą 30 poziomów wieżowca, można podziwiać panoramę Warszawy, co dzięki bezszprosowym połączeniom okien we wszystkich narożnikach budynku jest znacznie wygodniejsze. Zapewnia to również odpowiednie doświetlenie wnętrza. Fasady Skylinera wykonano z materiałów redukujących nadmierne przegrzewanie oraz utratę ciepła. Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem jest wykorzystywanie wód deszczowych do podlewania roślin w budynku. Wentylacja z systemem odzyskiwania ciepła, technologia chłodzenia, która pozostaje neutralną dla powłoki ozonowej, energooszczędne oświetlenie oraz kontrola źródeł zanieczyszczenia powietrza to kolejne zabiegi wychodzące naprzeciw ekologii. Ponadto na dachu budynku zainstalowano panele solarne. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Szósty najwyższy budynek w Polsce – Warsaw Unit
Liczący 202 m i zrealizowany w samym sercu nowego biznesowego centrum stolicy Warsaw UNIT jest jednym z najwyższych polskich wieżowców. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku, a zakończyła w 2021 roku. Budynek ma 46 kondygnacji, po których można się poruszać 14 windami. Na ostatnim piętrze znalazła się ogólnodostępna restauracja, z której można podziwiać panoramę stolicy. Warsaw Unit jest certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent. Inwestor przystąpił również do certyfikacji WELL v2 Core. Jednym z ciekawszych elementów architektury tego obiektu jest zastosowanie w jego części elewacji typu Dragon Skin, czyli fasady kinetycznej. Złożona będzie z kilku tysięcy ruchomych płytek, które mają reagować na podmuchy wiatru. Rozwiązanie pojawi się w Polsce po raz pierwszy.
W filmie poniżej fragment elewacji jednego z najwyższych budynków, pokryty ruchomymi płytkami, tzw. Dragon Skin.
Piąty najwyższy budynek w Polsce – Warsaw Trade Tower
Kolejny z najwyższych polskich budynków wzniesiony został w latach 1997–1999 i przez wiele lat dominował w panoramie Warszawy. Centralnym jego elementem jest żelbetowy trzon, w którego wnętrzu znajdują się szybkobieżne windy, osiągające prędkość 7 m/s. W latach 2015–2016 obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Odnowiono hol wejściowy i atrium, wewnątrz ulokowano też wiele punktów usługowych, przydatnych dla pracowników tamtejszych biur. W tym samym okresie obiekt pomyślnie przeszedł proces certyfikacji środowiskowej BREEAM In-Use i uzyskał ocenę Very Good w kategorii wydajność zasobów.
Czwarty najwyższy budynek w Polsce – Sky Tower
Sky Tower jest kolejnym z dziesięciu najwyższych polskich budynków. Znajduje się we Wrocławiu i stanął w miejscu rozebranego wieżowca Poltegor pochodzącego z lat 80. XX wieku. Historia jego powstawania była skomplikowana, towarzyszyły jej zmiany architektów, kształtu i wysokości obiektu. Ostatecznie nadzór nad realizacją wysokościowca objęło studio Fold.Kontrowersyjną kwestią jest jednak stosunkowo duża strefa oddziaływania budynku, czyli cienia rzucanego przez wieżę na sąsiadujące obiekty w dniu równonocy w godzinach 7–17. W tym czasie, zgodnie z polskim prawem, w pomieszczeniach mieszkalnych w zabudowie śródmiejskiej należy zapewnić niezakłócony dopływ światła słonecznego przez co najmniej 1,5 godziny.
Trzeci najwyższy budynek w Polsce – Warsaw Spire
W kompleksie Warsaw Spire znajduje się jeden z najwyższych biurowców w Polsce, mierzący 220 m. Pierwszym etapem prac budowlanych było tu wykonanie ścian szczelinowych, ograniczających bryłę budynku na pięciu kondygnacjach podziemnych. Wzniesione ściany szczelinowe są najgłębszymi w Polsce, a ich konstrukcja sięga 55 metrów poniżej poziomu terenu, co jest spowodowane znaczną głębokością stropu warstwy gruntów nieprzepuszczalnych.Z obiektem sąsiadują dwa niższe budynki, z których każdy liczy 55 m. Dach najwyższego zawieszony jest 180 metrów nad poziomem ulicy Towarowej, a dodatkowe 40 metrów zyskał po zamontowaniu masztów. Składają się one ze stalowych elementów o średnicy malejącej ku górze. Obiekt ma łącznie 49 pięter.
Drugi najwyższy budynek w Polsce – Pałac Kultury i Nauki
Najwyższy zrealizowany budynek w Warszawie, a także w Polsce, powstał z inicjatywy Wiaczesława Mołotowa. Miał to być symboliczny dar od Związku Radzieckiego, którego architektonicznym pierwowzorem uczyniono wieżowiec Uniwersytetu Łomonosowa w Moskwie. Autorem warszawskiego gmachu został Lew Rudniew, który we współpracy z zespołem architektów z ZSSR i Polski zrealizował warunki postawione przez obowiązującą doktrynę socrealizmu. 2 lutego 2007 roku, decyzją pełniącego obowiązki Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Macieja Czeredysa, obiekt wpisano do rejestru zabytków i objęto go ochroną.
Najwyższy budynek w Polsce – Varso Tower
Varso Tower, jako część kompleksu Varso Place, powstał na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego. Jego projekt stworzyła renomowana pracownia Foster and Partners, pod kierownictwem światowej sławy architekta – Normana Fostera. Dziś to nie tylko najwyższy budynek w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. Nowy rekord ustanowił, osiągając 310 metrów wysokości. Ostatnie piętra obiektu zostały przeznaczone na bary i restauracje oraz dwie platformy widokowe. Obok wieży znajdują się jeszcze dwa budynki biurowe o wysokości 80 i 90 metrów. Varso Tower jest pierwszą inwestycją o tak dużej skali w naszym kraju, która w certyfikacji BREEAM otrzymała notę Outstanding. Obiekt posiada też precertyfikat WELL Core & Shell na poziomie Gold.