Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyWarszawa w rękach najmłodszych! Rusza cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych

Warszawa w rękach najmłodszych! Rusza cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych

24 września startuje cykl warsztatów architektonicznych dla dzieci „Moje Miasto Warszawa”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest ekologiczny aspekt funkcjonowania miasta.

Warszawa w rękach najmłodszych! Rusza cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych
Jedna z poprzednich edycji warsztatów Moje Miasto Warszawa; fot. Piotr Kała

Zielony wyspy miasta, skarby warszawskiej Starówki, tajemnice Ogrodu Saskiego, projektowanie dla klimatu, rowerowa Warszawa… to tylko kilka tematów, z którymi twórczo zmierzą się najmłodsi mieszkańcy stolicy podczas 6. edycji cyklu „Moje Miasto Warszawa”.  Dzieci razem z rodzicami poznają miasto, zdobędą wiedzę m.in. z zakresu historii Warszawy, sztuki, ekologii i projektowania, a przede wszystkim będą się świetnie bawić!

Motywem przewodnim tegorocznego cyklu jest ekologiczny aspekt funkcjonowania miasta. Jak mieszkać, by żyło się nam zdrowo, a jednocześnie, by nie szkodzić planecie? Jakie pomysły mają architekci na nowe, ekologiczne budownictwo? Jak projektować przyjazne środowisku miasta? Nie zabraknie też tematów architektonicznych – na zajęciach pojawią się tematy zabytków, drapaczy chmur czy detalu architektonicznego.

Bezpłatne zajęcia potrwają do grudnia 2022 roku. Na uczestników czeka 10 spotkań. Do cyklu można dołączyć w każdym momencie. Warsztaty odbywają się w wybrane soboty w Domu Spotkań z Historią (wyjątek stanowią gry terenowe). Na każdych zajęciach przed uczestnikami warsztatów zostanie postawione inne zadanie. Dzieci i ich opiekunowie wspólnie będą projektować, budować i planować przy użyciu różnorodnych materiałów.

Zadaniem „Moje Miasto Warszawa” jest nie tylko edukacja w zakresie architektury, historii, urbanistyki, ale też pokazanie miasta jako sprawnie funkcjonującej, złożonej całości. Zajęcia uwrażliwiają dzieci na przestrzeń i jej różnorodność, a dodatkowo kształtują postawę świadomego, wpływającego na otoczenie mieszkańca Warszawy.
Warsztaty prowadzą doświadczone edukatorki, architektki i animatorki: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk i Aleksandra Pawlak. Zapisy poprzez formularz na stronie: app.evenea.pl. Szczegółowe informacje na stronach tubylotustalo.pl, masław.pl i dsh.waw.pl.

Program 6. edycji warsztatów „Moje Miasto Warszawa”

24 września: Architektura dla klimatu
Jak może wyglądać ekologiczne miasto przyszłości? Jakie nowe pomysły mają architekci, by projektować ekoprzyjazne budynki? Jak pogodzić projektowanie dla klimatu z miastem przyjaznym mieszkańcom? Co w Warszawie już  zmienia się z myślą o klimacie? Co projektanci mogą zrobić dla klimatu, a na co wpływ mają mieszkańcy miast? W ramach zadania warsztatowego wspólnie wykonana zostanie makieta samowystarczalnego, nowoczesnego, ekologicznego miasta – Warszawy – miasta przyszłości.

1 października: Gram w Zielone – Ogród Saski / gra terenowa

W Śródmieściu znajdują się najstarsze parki Warszawy, które kryją niejedną tajemnicę. Uczestnicy pospacerują po Ogrodzie Saskim. W trakcie gry będą mogli rozwiązywać zagadki i quizy. Uzbrojeni w papier, klej i nożyczki, będą się głowić nad różnymi zadaniami, dzięki którym poznają tajemnice, jakie kryje w sobie ten piękny, zabytkowy park.

8 października: Skarby warszawskiej Starówki / gra terenowa
Stare Miasto to serce dawnej Warszawy. Jakie zagadki kryje w sobie warszawska Starówka? Gdzie napotkamy bazyliszka, Syrenkę, śpiącego niedźwiedzia i inne postacie ze słynnych warszawskich legend? Jakie zapomniane historie odkryjemy, spacerując po zakamarkach Starego i Nowego Miasta? W trakcie gry, wyposażeni w lupy i inne narzędzia, uczestnicy będą szukać „skarbów” warszawskiej Starówki.

15 października: Zielone wyspy miasta
Czym różnią się od siebie zielone obszary Warszawy takie jak: Pola Mokotowskie, Łazienki Królewskie, Ogród Saski, park Skaryszewski? Na tych warsztatach uczestnicy poznają zabytkowe parki i ogrody w Warszawie. Przyjrzą się także osiedlowym skwerom  i ogródkom wokół domów oraz małej zieleni (donice, klomby miejskie). Dowiedzą się, co to jest bioróżnorodność i ogrody deszczowe. Przemienią się w architektów krajobrazu ─ zaaranżują własne parki i skwery.

22 października: Rowerowa Warszawa

Jak i czym możemy poruszać się po Warszawie? Coraz więcej osób do codziennych podróży po mieście wybiera rower! Czy 100 lat temu również można było spotkać w Warszawie cyklistów? Jak bezpiecznie poruszać się po mieście rowerem i o czym należy pamiętać? Podczas warsztatów uczestnicy przyjrzą się warszawskim ulicom i zaprojektują na nich rozwiązania przyjazne dla rowerów. Wykonają również własne rowerowe odblaski, które będzie można zabrać do domu.

5 listopada: W zdrowym domu, zdrowy duch
Staramy się żyć zdrowo. Dużo się mówi o zdrowym trybie życia, zdrowym odżywianiu i... zdrowym domu. Bo to jak mieszkamy ma ogromny wpływ również na nasze zdrowie, ale także na środowisko, nasze miasto. Jak zatem projektować domy, aby były ekologiczne i zużywały jak najmniej energii? Na tych warsztatach uczestnicy dowiedzą się, jakie nowe pomysły mają architekci na domy przyjazne  planecie. Następnie sami zaprojektują ekologiczne domy z naturalnych materiałów.

19 listopada: PoWiśle – brzegiem rzeki
Powiśle to jedna z najprzyjemniejszych części Warszawy na spacery. Dlaczego? Bo z Powiśla rzut beretem nad Wisłę. A tereny nadwiślańskie ostatnio rozkwitają: nowe bulwary, kawiarnie, zieleń. To tutaj, nad Wisłą, znajduje się też Centrum Nauki Kopernik, tak chętnie odwiedzane przez całe rodziny oraz Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z zachwycającymi ogrodami na dachu. Na tych warsztatach uczestnicy zaaranżują po swojemu brzegi Wisły. Może przydałoby się tam coś, czego jeszcze nie zbudowano?

26 listopada: Popatrz w górę – drapacze chmur
Podczas spacerów po Śródmieściu, często trzeba zadzierać głowę do góry. Co i rusz wyrasta przed nami jakiś wieżowiec! Perwsze wysokie budynku zaczęły powstawać w Warszawie już ponad 100 lat temu. Na zajęciach będzie mowa o tym, dlaczego architekci projektują coraz wyżej, czy chcą pobić jakiś rekord? Podczas warsztatów uczestnicy sami zbudujeą bardzo wysokie budynki, nadadzą im niekonwencjonalny wygląd i funkcje.

3 grudnia: Zabytek to nie zbytek!
Czym jest zabytek? Czy to tylko stare, piękne budynki? A czy blok może być zabytkiem? Albo park? A czy ZOO może być zabytkowe? Co sprawia, że jedne budynki są uznane za zabytki, a inne nie? I kto o tym decyduje? Jedno jest pewne! Zabytek to nie zbytek! Nasze dziedzictwo jest ważne i powinniśmy o nie dbać. A jak to można robić uczestnicy dowiedzą się na zajęciach, poznając najciekawsze warszawskie zabytki. Następnie wcielą się w rolę konserwatora i przywrócą zabytkom ich dawny blask.

10 grudnia: Warszawskie gorseciki – detal architektoniczny

Architektura to nie tylko budynki. To także wszystko to, co znajduje się wewnątrz nich; klatki schodowe, posadzki, pomieszczenia, dekoracje. W Śródmieściu jest mnóstwo takich miejsc, gdzie można zobaczyć piękne detale. Wystarczy, że zejdziemy z głównego szlaku, przekroczymy bramę podwórka przedwojennej kamienicy i naszym oczom ukaże się wszystko to, czego nie widać z ulicy. Na tych warsztatach uczestnicy wymyślą i wykonają własne detale architektoniczne, które mogą stać się świątecznymi upominkami.

Warsztaty architektoniczne „Moje Miasto Warszawa”
Kiedy:
24 września – 10 grudnia 2022
Organizator: Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław
Partner: Dom Spotkań z Historią

Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
Archiwycinanka: stwórz własne miasto Specjalnie z okazji Dnia Dziecka Fundacja Sztuka w Mieście wraz z Ghelamco przygotowały prezent dla najmłodszych – wycinankę KOCHAM WARSZAWĘ w postaci zestawu Zrób To Sam (DIY). Znalazły się na niej wybrane warszawskie ikony, takie jak Rotunda, pomnik Syreny czy Warsaw Spire, ale też będący jeszcze w budowie wieżowiec Warsaw UNIT.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.