Dlaczego tym razem nie musimy iść na kompromis?
Dach, który produkuje ekologiczny prąd i ma świetny design? Brzmi trochę jak architektura przyszłości, ale taki właśnie jest dach solarny SunRoof 2w1. Zastępuje on tradycyjny dach i wytwarza prąd ze słońca bez dodatkowych instalacji fotowoltaicznych. Wygląda jak nowoczesna, piękna dachówka. Stosując szwedzką technologię SunRoof, nie ma już konieczności budowania najpierw poszycia dachowego, aby następnie zamontować na jego powierzchni panele PV. Wystarczy jeden produkt tańszy i bardziej estetyczny. Czy nie o to chodzi w projektowaniu? Finalnie słoneczna innowacja opłaca się architektom, inwestorom energooszczędnych domów i co najważniejsze - środowisku naturalnemu. Szwedzkie rozwiązanie łączy architekturę domu z możliwością produkcji prądu. Dach zintegrowany z ogniwami fotowoltaicznymi maksymalizuje korzyści z inwestycji w odnawialne źródła energii, zapewniając jej znacznie więcej niż potrzebujemy do ogrzewania domu, klimatyzacji, zasilania urządzeń elektrycznych, korzystania z rozwiązań typu smart home czy ładowania samochodu elektrycznego. Rozwiązanie takie jest korzystne dla obu stron - architekt może coś zaproponować, ale jest to wizja drugiej osoby. Inwestor musi być pewny, że inwestycja w nieruchomość się opłaci. Dzisiaj rozwiązanie z wykorzystaniem dachu solarnego pozwoli znacznie skrócić okres zwrotu z inwestycji od 3 do 10 lat. Przy gwarancji przynajmniej 90 proc. wydajności dachu solarnego przez co najmniej 30 lat, można spodziewać się, że sfinansuje on większość inwestycji w dom. Czy nie są to wymierne korzyści? W praktyce między projektantem domu a mieszkańcem musi istnieć porozumienie oraz wspólny cel.
Design in Sweden
Skandynawska technologia wzbudza rosnące zainteresowanie w Polsce również ze względu na wyjątkowy wygląd solarnej dachówki. Typowa fotowoltaika niejednego inwestora postawiła przed trudnym wyborem pomiędzy tym, co opłacalne a estetyczne. Z SunRoof uzyskujemy unikatowy dach bez kompromisów na nieatrakcyjne instalacje PV. Zaskakuje on wizualnie i doskonale wpisuje się w najnowsze trendy architektoniczne.
Najmniejszy ślad węglowy C02
Projektując dom warto myśleć przyszłościowo i wybierać materiały, które są jednocześnie praktyczne, efektowne, jak i pozwalają tworzyć miejsca przyjazne środowisku.SunRoof od samego początku przyjął sobie za cel stworzenie pięknego dachu solarnego i budowanie świata opartego na odnawialnych źródłach energii. Tak powstał dach o najmniejszym śladzie węglowym CO2 wśród konkurencyjnych rozwiązań w swojej klasie i biodegradowalnej konstrukcji. Przekona do siebie wszystkich świadomych wyzwań klimatycznych i entuzjastów przejścia świata na zrównoważoną energię.
Architektura bez kompromisów
Design i budowanie domów to proces wymagający dużych umiejętności, ale przede wszystkim innowacyjnego podejścia. Domy Przyszłości to przede wszystkim domy inteligentne. Takie, które same reagują na zmieniające się warunki zewnętrzne. Inteligentnie zaprojektowany dom wykorzystuje warunki, w których powstał: wiatr, światło, naturalne ciepło, które np. oddaje wnętrzom w nocy, blokuje nadmierne nagrzewanie się w upalne dni, czy produkuje prąd ze słońca. W SunRoof wierzymy, że budownictwo oparte na technologii zrównoważonej energii (OZE) to kierunek, którym należy podążać.
Zaprojektuj swoją wizję Domu Przyszłości
Zapraszamy do wyjątkowego wydarzenia. Zaprojektuj wizjonerski Dom Przyszłości i pokaż w jakim kierunku zmierza przyszłość nowoczesnej architektury. Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: “Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.” Spośród najlepszych pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym projektów wyłonimy laureatów, którzy otrzymają nagrody o łącznej wartości 4000 euro. Kto może być uczestnikiem? Każdy! Zawodowi architekci, absolwenci kierunków architektonicznych, studenci ostatniego roku studiów inżynierskich / licencjackich (studia I stopnia), studenci studiów magisterskich (2-letnie studia magisterskie II stopnia).
Wytyczne konkursowe:
· Projekt musi uwzględniać technologię dachów solarnych 2w1 SunRoof, w tym bilans energetyczny / zapotrzebowanie na energię w domu;· Opcjonalnie może zawierać propozycje zastosowań inteligentnych systemów zarządzania;· W projekcie powinny być zastosowane między innymi obiekty z portalu BIMobject.Nie musi to być wyłącznie obiekt dachów solarnych SunRoof, ale może to być każdy inny obiekt z bazy BIMobject;· Zastosowanie rozwiązań zapewniających dostępność domu dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i dzieci;· Zastosowanie rozwiązań wspierających niskoemisyjną mobilność (elektromobilność);· Zastosowanie materiałów i technologii przyjaznych środowisku naturalnemu;· Zastosowanie rozwiązań przyczyniających się do oszczędnego gospodarowania wodą pitną oraz retencji wód opadowych. Przesłany projekt konkursowy musi składać się z następujących elementów: wizualizacji Domu Przyszłości, szczegółowego opisu projektu z uwzględnieniem wszystkich wymaganych wytycznych, rysunków. Reszta zależy tylko od Twojej wyobraźni!Strona konkursowa: https://contest.sunroof.se