Architektura MuratorTechnikaBudowa Muzeum Historii Polski

Budowa Muzeum Historii Polski

Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.

Budowa Muzeum Historii Polski
Muzeum Historii Polski, proj. WXCA; fot. Michał Janiszewski/MHP

Kontekst w mieście

Muzeum Historii Polski i równolegle powstające Muzeum Wojska Polskiego są elementem szerszego projektu przekształcenia Cytadeli Warszawskiej w otwartą przestrzeń publiczną. Dzięki nowym inwestycjom Cytadela po ponad 200 latach izolacji stanie się parkiem kultury, miejscem spotkania z przeszłością i poszerzania wiedzy, a także codziennego odpoczynku czy wydarzeń kulturalnych. Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów powstających obecnie w Polsce i Europie, odwiedzanym przez ok. 500 tys. gości rocznie. Będzie miejscem wielowymiarowego kontaktu z historią Polski, refleksji, a także dyskusji i ośrodkiem życia społecznego.

Historia zapisana w kamieniu – idea budynku

Architektura budynku muzeum jest świadomie budowaną narracją, w której historię opowiada kamień. Przestrzeń oraz poetyka materiału stają się językiem opowieści o nawarstwianiu historii, odkrywaniu, odsłanianiu wielorakich znaczeń przeszłości, otwartości oraz o wolności, będącej hasłem przewodnim muzeum. Jej początkiem jest „osobowość”, indywidualny rysunek każdej płyty marmuru, następnie ich grupowanie, formacje, kompozycje, regularności, ornamentowe przetworzenia, układające się w pasma i wątki wyrażające indywidualne i zbiorowe historie, nakładanie się naturalnych i kulturowych procesów, budowanie i zacieranie pamięci. W kolejnych warstwach, niczym w przekroju archeologicznym, można dostrzec ślady ludzkich działań, zdarzeń historii, epok. Kamienna bryła staje się metaforą nawarstwień czasu budujących materię historii.

Głównym założeniem kształtowania struktury przestrzennej jest kontrast między zwróconym do wnętrza poziomem wystawy a perforowaną, otwierającą się na otoczenie przestrzenią parteru. Otwarcia „bryły czasu” na poziomie parteru, kontynuowane jako sieć powiązanych wnętrz, są materializacją idei otwartości muzeum, procesu odkrywania, zanurzenia w materię czasu, wielowymiarowości spojrzeń na historię, wolności wyboru dróg poznawania, tworzenia własnych narracji. Historia łączy się tu z teraźniejszością. Przeszklone otwarcia w fasadach budynku będą też sposobem komunikowania w otoczeniu aktualnych aktywności wypełniających różne części muzeum. Jednym z najważniejszych instrumentów kształtowania atmosfery wnętrz jest światło – zarówno to naturalne wlewające się z zewnątrz przez otwarcia w elewacji, jak i sztuczne, przenikające i łączące widokowo przestrzenie wewnętrzne.

Czas muzeów historycznych Polska nie ma wielkich kolekcji sztuki i w najbliższym czasie na pewno ich sobie nie zbuduje. Natomiast ma interesującą i barwną historię, więc muzea historyczne mogą stanowić ważny element jej pejzażu kulturowego. Tego typu placówki powstają dziś na całym świecie, zwłaszcza w szybko rozwijających się miastach, próbujących w różny sposób na nowo zdefiniować swoją tożsamość – mówi w rozmowie z Tomaszem Żylskim Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, budowanego po wielu perturbacjach na warszawskiej cytadeli według koncepcji pracowni WXCA, która wcześniej wygrała konkurs na projekt planowanego w tym miejscu Muzeum Wojska Polskiego.
324 projekty Muzeum Historii Polski Pod koniec marca 2015 zapadła decyzja o lokalizacji Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej, co ostatecznie potwierdza odejście od koncepcji lokalizacji obiektu nad Trasą Łazienkowską. Międzynarodowy konkurs na projekt siedziby muzeum, który odbył się w 2009 był jednym z głośniejszych wydarzeń architektonicznych ostatniego dziesięciolecia. Przypominamy 324 nadesłane na konkurs koncepcje, opublikowane w "Architekturze-murator" nr 3/2010.
Tagi:
WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej Projekt warszawskiej pracowni WXCA zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zespół kulturalny w mieście Incheon w Korei Południowej. Polscy architekci zaproponowali budynek w formie zatopionego w zieleni mostu.
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.