Architektura MuratorTechnikaCo zobaczyć w Londynie? Współczesna architektura Serpentine Gallery i pawilon Sou Fujimoto

Co zobaczyć w Londynie? Współczesna architektura Serpentine Gallery i pawilon Sou Fujimoto

Architektura współczesna w Londynie: autorem projektu Serpentine Gallery Pavilion 2013  w Londynie jest japoński architekt Sou Fujimoto. Pawilon uroczyście otwarty zostanie 8 czerwca. Warto zobaczyć pracę jednego z najważniejszych twórców nowoczesnej architektury

Serpentine Gallery Pavilion 2013. Autor:  Sou Fujimoto, © Sou Fujimoto Architects, Fot. © 2013 Iwan Baan, materiały prasowe Serpentine Gallery
Serpentine Gallery Pavilion 2013. Autor:  Sou Fujimoto, © Sou Fujimoto Architects, Fot. © 2013 Iwan Baan, materiały prasowe Serpentine Gallery

Serpentine Gallery to znana galeria sztuki współczesnej, mieszcząca się w jednej z najbardziej malowniczych części Londynu, Kensington Gardens. 
Począwszy od 2000 roku, galeria zamawia projekt letniego pawilonu u najlepszych i najbardziej znanych na świecie twórców architektury współczesnej. W tej tymczasowej przestrzeni odbywają się wydarzenia towarzyszące prezentowanym w galerii wystawom. W ciągu dwunastu lat swoje projekty zrealizowali między innymi Zaha Hadid, Daniel Libeskind i Oscar Niemeyer.
Sou Fujimoto jest trzynastym architektem zaproszonym do współpracy z galerią, a zarazem najmłodszym z tego elitarnego grona twórców architektury współczesnej.

Projekt Fujimoto – ażurowa, lekka struktura, wpisuje się w kontekst miejsca, starego, malowniczego parku. Praca współczesnego japońskiego architekta ceniona jest za nawiązywanie relacji z otoczeniem. Jego prace inspirowane rozwiązaniami stosowanymi przez samą naturę. Lekka konstrukcja pawilonu przy Serpentine Gallery kojarzy się z plecionym ptasim gniazdem. Wykorzystując jako materiał budowlany stalowe pręty średnicy 20 mm, Fujimoto uzyskał efekt półprzejrzystej, lekkiej struktury, kontrastującej z klasycystyczną bryłą Serpentine Gallery. Pawilon o powierzchni 350 metrów kwadratowych służyć będzie jako letnia kawiarnia; wewnątrz odbywać się będą również specjalne pokazy filmowe, wykłady, dyskusje. Cykl letnich wykładów inauguruje sam architekt, wygłaszając w dniu otwarcia wykład prezentujący koncepcję pawilonu i dotychczasową działalność.
Pawilon działać będzie w Kensington Gardens przez kolejne cztery miesiące - krótko, tym bardziej warto go zobaczyć, będąc w Londynie.


Autorzy projektów Serpentine Gallery Pavilion w poprzednich latach
Zaha Hadid (2000)
Daniel Libeskind (2001)
Toyo Ito (2002)
Oscar Niemeyer (2003)
Álvaro Siza, Eduardo Souto de Moura (2005)
Rem Koolhaas, Cecil Balmond oraz Arup (2006)
Zaha Hadid and Patrik Schumacher (2007) – Lilie – tymczasowa instalacja, przygotowana z okazji letniego przyjęcia i służąca tylko przez tydzień
Olafur Eliasson, Cecil Balmond, Kjetil Thorsen (2007)
Frank Gehry (2008)
SANAA (2009)
Jean Nouvel (2010)
Peter Zumthor (2011)
Ai Weiwei and Herzog & de Meuron (2012)
Sou Fujimoto (2013)

Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.
Mezonetowiec we Wrocławiu Mezonetowiec we Wrocławiu to pierwszy w Polsce galeriowiec z dwupoziomowymi mieszkaniami. Doświetlone z obu stron lokale przypominają domy jednorodzinne.