Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie

i

Autor: Archiwum Architektury Wisher Enterprise w Warszawie, fot. Saint-Gobain

Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie

2021-11-01 16:19 Materiał sponsorowany

W świetle gwałtownie postępujących zmian klimatu, do których swoją cegiełkę w ciągu ostatnich lat dołożył także sektor budowlany, odpowiedzialne projektowanie jest dziś priorytetem. Rozwiązania wpływające na lepszą eksploatację obiektów, pomagające ograniczyć emisję gazów cieplarnianych  oraz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię pochodzącą z konwencjonalnych źródeł, stały się absolutnym must have. Na pierwszy plan coraz śmielej wysuwa się innowacyjne szkło, które ze względu na doskonałe parametry nie tylko zdobi fasadę, ale i dba o komfort użytkowników bez obciążania środowiska.

Oryginalność bryły, lekkość konstrukcji i przeszklona fasada, w odbiciu której przegląda się świat – to dziś wyróżniki nowoczesnych, starannie zaprojektowanych budynków. Udział szkła we współczesnych obiektach nie bez powodu wzrasta – projektanci doceniają jego proekologiczny potencjał oraz funkcjonalność idącą w parze z najwyższą estetyką.Z opublikowanego przez United Nations w grudniu 2020 roku raportu zatytułowanego „Global Status Report for Buildings and Construction” wynika, że branża budowlana odpowiada za aż 38% emisji CO2. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, w tym szkła o dopasowanych do specyfiki projektu właściwościach, przybliża nas do osiągnięcia zeroemisyjności w 2050 roku, a tym samym dekarbonizacji gospodarki.

Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie

i

Autor: Archiwum Architektury Forum Gdańsk, fot. Saint-Gobain

Niższe zapotrzebowanie na energię, bez względu na porę roku

Dążąc do uzyskania jak najwyższej efektywności budynku, na etapie tworzenia projektu należy przede wszystkim uwzględnić warunki panujące w danej lokalizacji. Rozmieszczenie przeszkleń względem kierunków świata to jedno, zaś dobór odpowiedniego zespolenia – drugie. Dobrze skomponowane pakiety szybowe gwarantują najlepszą wydajność energetyczną bez względu na sezon czy zjawiska pogodowe, które z uwagi na globalne ocieplenie stają się coraz bardziej ekstremalne. W kwestii zapewnienia optymalnego bilansu energetycznego istotną rolę odgrywa szkło niskoemisyjne. Pokryte powłoką selektywną dla fal o różnej długości, pozwala przenikać do środka światłu widzialnemu i promieniowaniu cieplnemu pochodzącemu z promieni słonecznych, z drugiej zaś strony blokuje ucieczkę pochłanianego ciepła, przez co pomieszczenie nie wytraca temperatury.– Przykładem szkła niskoemisyjnego jest ECLAZ, który charakteryzuje się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi (Ug=0,5W/m2K, g=60%), a przy tym wysokim poziomem przepuszczalności światła (Lt=77%) – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Dzięki temu wnętrza są bardziej doświetlone i cieplejsze, co przekłada się na mniejszą potrzebę dogrzewania przestrzeni i rzadsze korzystanie ze sztucznego oświetlenia, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Skutkiem tego oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale też energię. Przyniesie to korzyści zarówno dla budżetu, jak i środowiska.

A co w przypadku miesięcy letnich, kiedy temperatury za oknami coraz częściej sięgają rekordowych wartości? Wówczas szkło niskoemisyjne warto skomponować z wysokoselektywnym szkłem przeciwsłonecznym. Jego niski współczynnik przepuszczalności energii słonecznej chroni wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się, lecz nigdy kosztem dostępu do światła dziennego – parametr Lt pozostaje niezmiennie wysoki, przez co pomieszczenia nadal są odpowiednio jasne. Ten zespół cech sprawia, w sezonie letnim możemy ograniczyć stosowanie energochłonnych klimatyzatorów, a nawet całkowicie zrezygnować z instalacji tego typu systemu w budynku.– Idealnym przykładem szkła przeciwsłonecznego jest COOL-LITE XTREME, którego wyróżnikiem jest potrójna warstwa srebra blokująca aż 70% energii promieniowania słonecznego, a także najwyższy stosunek przepuszczanego światła do ochrony przed ciepłem słonecznym – tłumaczy Monika Naczeńska.Co dodatkowo istotne, zarówno szkło niskoemisyjne ECLAZ, jak i szkła przeciwsłoneczne z gamy COOL-LITE, charakteryzują się niskim poziomem odbicia światła oraz neutralnym wyglądem, które zapewniają użytkownikom najlepsze doznania wizualne, zaś samej fasadzie – najwyższą estetykę.

Jak skomponować przeszklenie idealne?

Dobrze dobrane szyby zespolone są gwarancją sukcesu danej inwestycji, warto zatem mieć pod kontrolą parametry techniczne szkła już od samego początku. W tym celu w ręce specjalistów coraz częściej oddaje się dedykowane aplikacje umożliwiające wykonywanie obliczeń dla powstających projektów, a finalnie – ułatwiające dokonywanie przemyślanych wyborów produktów końcowych.– CalumenLive od Saint-Gobain to kalkulator online pozwalający dobrać specyfikację techniczną przeszkleń tak, by spełniały one obowiązujące normy budowlane oraz rosnące oczekiwania inwestorów. Aplikacja posiada szeroką bazę produktów szklanych z oferty Saint-Gobain. Na podstawie dostępnych opcji możemy w łatwy i szybki sposób wybrać rodzaj oraz grubość szkła bazowego, ilość powłok, określić szerokość ramek dystansowych czy dobrać wypełnienie przestrzeni międzyszybowej. W rezultacie otrzymujemy pakiet parametrów szyb zespolonych, w postaci m.in. izolacyjności termicznej, przepuszczalności energii słonecznej, przepuszczalności światła czy właściwości akustycznych, które znacząco wpływają na komfort użytkowania przestrzeni – mówi Monika Naczeńska.

Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie

i

Autor: Archiwum Architektury Mennica Residence w Warszawie, fot. Saint-Gobain

Przyjazny środowisku, czyli prestiżowy

Budynki przyszłości, zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, muszą być tworzone w oparciu o komponenty przyjazne klimatowi. Za pojęciem tym kryje się neutralny wpływ danego rozwiązania na środowisko nie tylko w trakcie samej eksploatacji obiektu, lecz dużo wcześniej.  – W zakładach Saint-Gobain szkło produkowane jest w oparciu o gospodarkę o cyklu zamkniętym, by minimalizować ilość emitowanego dwutlenku węgla i ograniczać zużycie zasobów naturalnych planety. Nasze szkło posiada Deklarację Środowiskową Produktu (EPD), która szczegółowo przedstawia jego wpływ na środowisko naturalne na każdym etapie życia – od momentu wyprodukowania, aż do ponownego pojawienia się na linii produkcyjnej w postaci stłuczki szklanej pochodzącej z rozbiórki danego budynku. Dzięki EPD architekci mają pewność, że wybrane rozwiązania są proekologiczne i mogą być z powodzeniem wykorzystane w nisko- i zeroemisyjnym budownictwie – mówi Monika Naczeńska.Co dodatkowo istotne z punktu widzenia projektantów i inwestorów, stosowanie certyfikowanych materiałów zwiększa szansę obiektów na otrzymanie zielonych certyfikatów – BREEAM, LEED czy WELL, które podnoszą prestiż inwestycji i stanowią bezpośrednie potwierdzenie, że wyróżniony budynek przyczynia się do poprawy stanu środowiska oraz podniesienia jakości życia ludzi.

Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie

i

Autor: Archiwum Architektury Foajen, Szwecja, fot. Felix Gerlach