Architektura MuratorTechnikaNowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie

Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie

W świetle gwałtownie postępujących zmian klimatu, do których swoją cegiełkę w ciągu ostatnich lat dołożył także sektor budowlany, odpowiedzialne projektowanie jest dziś priorytetem. Rozwiązania wpływające na lepszą eksploatację obiektów, pomagające ograniczyć emisję gazów cieplarnianych  oraz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię pochodzącą z konwencjonalnych źródeł, stały się absolutnym must have. Na pierwszy plan coraz śmielej wysuwa się innowacyjne szkło, które ze względu na doskonałe parametry nie tylko zdobi fasadę, ale i dba o komfort użytkowników bez obciążania środowiska.

Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie
Wisher Enterprise w Warszawie, fot. Saint-Gobain

Oryginalność bryły, lekkość konstrukcji i przeszklona fasada, w odbiciu której przegląda się świat – to dziś wyróżniki nowoczesnych, starannie zaprojektowanych budynków. Udział szkła we współczesnych obiektach nie bez powodu wzrasta – projektanci doceniają jego proekologiczny potencjał oraz funkcjonalność idącą w parze z najwyższą estetyką.

Z opublikowanego przez United Nations w grudniu 2020 roku raportu zatytułowanego „Global Status Report for Buildings and Construction” wynika, że branża budowlana odpowiada za aż 38% emisji CO2. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, w tym szkła o dopasowanych do specyfiki projektu właściwościach, przybliża nas do osiągnięcia zeroemisyjności w 2050 roku, a tym samym dekarbonizacji gospodarki.

Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie
Forum Gdańsk, fot. Saint-Gobain

Niższe zapotrzebowanie na energię, bez względu na porę roku

Dążąc do uzyskania jak najwyższej efektywności budynku, na etapie tworzenia projektu należy przede wszystkim uwzględnić warunki panujące w danej lokalizacji. Rozmieszczenie przeszkleń względem kierunków świata to jedno, zaś dobór odpowiedniego zespolenia – drugie. Dobrze skomponowane pakiety szybowe gwarantują najlepszą wydajność energetyczną bez względu na sezon czy zjawiska pogodowe, które z uwagi na globalne ocieplenie stają się coraz bardziej ekstremalne.

W kwestii zapewnienia optymalnego bilansu energetycznego istotną rolę odgrywa szkło niskoemisyjne. Pokryte powłoką selektywną dla fal o różnej długości, pozwala przenikać do środka światłu widzialnemu i promieniowaniu cieplnemu pochodzącemu z promieni słonecznych, z drugiej zaś strony blokuje ucieczkę pochłanianego ciepła, przez co pomieszczenie nie wytraca temperatury.

– Przykładem szkła niskoemisyjnego jest ECLAZ, który charakteryzuje się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi (Ug=0,5W/m2K, g=60%), a przy tym wysokim poziomem przepuszczalności światła (Lt=77%) – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Dzięki temu wnętrza są bardziej doświetlone i cieplejsze, co przekłada się na mniejszą potrzebę dogrzewania przestrzeni i rzadsze korzystanie ze sztucznego oświetlenia, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Skutkiem tego oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale też energię. Przyniesie to korzyści zarówno dla budżetu, jak i środowiska.

A co w przypadku miesięcy letnich, kiedy temperatury za oknami coraz częściej sięgają rekordowych wartości? Wówczas szkło niskoemisyjne warto skomponować z wysokoselektywnym szkłem przeciwsłonecznym. Jego niski współczynnik przepuszczalności energii słonecznej chroni wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się, lecz nigdy kosztem dostępu do światła dziennego – parametr Lt pozostaje niezmiennie wysoki, przez co pomieszczenia nadal są odpowiednio jasne. Ten zespół cech sprawia, w sezonie letnim możemy ograniczyć stosowanie energochłonnych klimatyzatorów, a nawet całkowicie zrezygnować z instalacji tego typu systemu w budynku.

– Idealnym przykładem szkła przeciwsłonecznego jest COOL-LITE XTREME, którego wyróżnikiem jest potrójna warstwa srebra blokująca aż 70% energii promieniowania słonecznego, a także najwyższy stosunek przepuszczanego światła do ochrony przed ciepłem słonecznym – tłumaczy Monika Naczeńska.

Co dodatkowo istotne, zarówno szkło niskoemisyjne ECLAZ, jak i szkła przeciwsłoneczne z gamy COOL-LITE, charakteryzują się niskim poziomem odbicia światła oraz neutralnym wyglądem, które zapewniają użytkownikom najlepsze doznania wizualne, zaś samej fasadzie – najwyższą estetykę.

Jak skomponować przeszklenie idealne?

Dobrze dobrane szyby zespolone są gwarancją sukcesu danej inwestycji, warto zatem mieć pod kontrolą parametry techniczne szkła już od samego początku. W tym celu w ręce specjalistów coraz częściej oddaje się dedykowane aplikacje umożliwiające wykonywanie obliczeń dla powstających projektów, a finalnie – ułatwiające dokonywanie przemyślanych wyborów produktów końcowych.

– CalumenLive od Saint-Gobain to kalkulator online pozwalający dobrać specyfikację techniczną przeszkleń tak, by spełniały one obowiązujące normy budowlane oraz rosnące oczekiwania inwestorów. Aplikacja posiada szeroką bazę produktów szklanych z oferty Saint-Gobain. Na podstawie dostępnych opcji możemy w łatwy i szybki sposób wybrać rodzaj oraz grubość szkła bazowego, ilość powłok, określić szerokość ramek dystansowych czy dobrać wypełnienie przestrzeni międzyszybowej. W rezultacie otrzymujemy pakiet parametrów szyb zespolonych, w postaci m.in. izolacyjności termicznej, przepuszczalności energii słonecznej, przepuszczalności światła czy właściwości akustycznych, które znacząco wpływają na komfort użytkowania przestrzeni – mówi Monika Naczeńska.

Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie
Mennica Residence w Warszawie, fot. Saint-Gobain

Przyjazny środowisku, czyli prestiżowy

Budynki przyszłości, zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, muszą być tworzone w oparciu o komponenty przyjazne klimatowi. Za pojęciem tym kryje się neutralny wpływ danego rozwiązania na środowisko nie tylko w trakcie samej eksploatacji obiektu, lecz dużo wcześniej. 

– W zakładach Saint-Gobain szkło produkowane jest w oparciu o gospodarkę o cyklu zamkniętym, by minimalizować ilość emitowanego dwutlenku węgla i ograniczać zużycie zasobów naturalnych planety. Nasze szkło posiada Deklarację Środowiskową Produktu (EPD), która szczegółowo przedstawia jego wpływ na środowisko naturalne na każdym etapie życia – od momentu wyprodukowania, aż do ponownego pojawienia się na linii produkcyjnej w postaci stłuczki szklanej pochodzącej z rozbiórki danego budynku. Dzięki EPD architekci mają pewność, że wybrane rozwiązania są proekologiczne i mogą być z powodzeniem wykorzystane w nisko- i zeroemisyjnym budownictwie
– mówi Monika Naczeńska.

Co dodatkowo istotne z punktu widzenia projektantów i inwestorów, stosowanie certyfikowanych materiałów zwiększa szansę obiektów na otrzymanie zielonych certyfikatów – BREEAM, LEED czy WELL, które podnoszą prestiż inwestycji i stanowią bezpośrednie potwierdzenie, że wyróżniony budynek przyczynia się do poprawy stanu środowiska oraz podniesienia jakości życia ludzi.

Nowoczesne przeszklenia w trosce o planetę, czyli jak projektować świadomie
Foajen, Szwecja, fot. Felix Gerlach
Tagi:
Rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Firma Saint-Gobain Glass przedstawia szkło ORAÉ® Jeśli rewolucja ma imię, to w branży budowlanej i szklarskiej nazywa się ona ORAÉ®. To nazwa pierwszego na rynku szkła bazowego o zredukowanym śladzie węglowym wprowadzonego na skalę przemysłową przez firmę Saint-Gobain Glass, która tym samym konsekwentnie kontynuuje swoją politykę prośrodowiskową, zgodną z hasłem przewodnim „Making the World a Better Home”. Jakie perspektywy otwiera to innowacyjne rozwiązanie przed współczesną architekturą na drodze do zielonej transformacji? Czy zrównoważone budownictwo może iść dziś w parze z niesłabnącą estetyką i termoizolacyjnością?
SunGuard SNX 70 to nowe szkło firmy Guardian Glass Europe powlekane potrójną warstwą srebra, które pozwala na uzyskanie ponadprzeciętnej kontroli słonecznej, oferuje przepuszczalność światła zbliżoną do 70% oraz wysoką izolację termiczną. W standardowych zestawach jednokomorowych oferuje przepuszczalność światła na poziomie 68%, współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego na poziomie 32% oraz wartość Ug równą 1,0 W/m2K. Równie imponujące są parametry w zestawach dwukomorowych: przepuszczalność światła 62%, współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego wynoszący 30% i wartość Ug 0,5 W/m2K.
PLANILAQUE COLOR-IT to lakierowane szkło firmy Saint-Gobain Building Glass Polska. Intensywny kolor uzyskano za pomocą nałożenia na tylną powierzchnię szkła powłoki z wysokoodpornego lakieru, utwardzanego pod wpływem wysokiej temperatury. Szkło o grubości 3, 4 i 6 mm dostępne jest w formacie 2550 x 3210 mm i 2550 x 1605 mm i w 18 kolorach. Produkt uzyskał wyróżnienie Dobry Wzór przyznawane przez IWP.
ClimaGuard® DT firmy Guardian to powlekane szkło przeciwsłoneczne, zastosowane m.in. w giętych szybach zespolonych na elewacji nowej filharmonii w Hamburgu (proj. Herzog & de Meuron). Produkt powstał przy współpracy firmy z projektantem fasady Josefem Gartnerem oraz producentem szkła giętego SunGlass Srl. Dzięki swoim właściwościom szkło ma wysoką stabilność w procesie gięcia.
SGG Securit planilux To innowacyjne szkło, które zastosowano w nowo powstałym budynku CSK w Lublinie projektu Bolesława Stelmacha. Produkt ma doskonałą optykę, zapewnia większą przepuszczalność światła i jest odporny na promienie UV. Po podłączeniu do zasilania, pokrywająca powierzchnię szkła niskoemisyjna powłoka z tlenków metali przetwarza energię elektryczną w ciepło
SGG Master-Soft Szkło ornamentowe MASTER-SOFT matki Saint-Gobain GLASS łączy solidność z oryginalnym wzorem. Trójwymiarowy ornament kojarzy się z miękką tkaniną, jednocześnie zapewnia idealną intymność we wnętrzu. Głęboko rzeźbione romby układają się w wypukłe wzory. Przeznaczone m.in. do budowy ścianek działowych lub drzwi, kabin prysznicowych, jak również jako element dekoracyjny mebli. Produkt został wyróżniony Red Dot Award: Product Design 2015 Best of the Best.