Trendy biurowe 2023: wielofunkcyjne, ergonomiczne i bardziej zrównoważone miejsca pracy

i

Autor: Archiwum Architektury Regał metalowy COMBUS może być skonstruowany według potrzeb klienta; fot. NARBUTAS

Trendy biurowe 2023: wielofunkcyjne, ergonomiczne i bardziej zrównoważone miejsca pracy

2023-01-13 15:09 Materiał sponsorowany

Model hybrydowy, łączący pracę wykonywaną zdalnie i w siedzibie firmy, jest chyba najlepszą ilustracją zmian zachodzących we współczesnych biurach. Zmiany te napędzają ewolucję środowiska pracy. Dzięki uważnemu monitorowaniu tendencji na rynku, regularnemu uczestniczeniu w targach i współpracy z projektantami o światowej renomie NARBUTAS identyfikuje cztery dominujące trendy w przestrzeniach biurowych. Meble odzwierciedlające te trendy zostały niedawno zaprezentowane na targach meblowych Orgatec w Niemczech.

Trend 1 – wielofunkcyjne, elastyczne i mobilne miejsca pracy

Współczesne biura uległy zmianie spowodowanej w największym stopniu nawykami pracy z domu. Polegają one na ciągłym poszukiwaniu bardziej odpowiedniego, wygodnego i przyjemnego otoczenia, bądź najdogodniejszej pozycji ciała. Stało się niemal oczywiste, że część obowiązków można wykonywać przy biurku, a inne – w strefie wypoczynkowej, wygodnie siedząc na kanapie lub w innym miejscu. Sprawiło to, że biura stały się teraz miejscami znacznie bardziej elastycznymi i różnorodnymi. Pracując w domu lub w biurze, nie tylko zmieniamy miejsce pracy pod względem fizycznym – przestrzeń stała się bardziej dynamiczna dzięki rosnącej liczbie mobilnych, wielofunkcyjnych mebli, które można dostosować do danych potrzeb w ciągu kilku sekund.WORKLAB, nowy mebel NARBUTAS stworzony we współpracy z włoskim studiem projektowym Baldanzi & Novelli, przekształca się w zależności od aktualnego zapotrzebowania: może być używany jako tymczasowe lub stałe miejsce pracy dla pojedynczej osoby lub zespołu. Dzięki zintegrowanym rozwiązaniom zasilania WORKLAB może być wyposażony w monitor TV, tablicę suchościeralną i różne rozwiązania w zakresie przechowywania. Wreszcie, WORKLAB jest proponowany jako funkcjonalny regał i może być łatwo zaadaptowany w przestrzeniach o różnym wystroju dzięki różnym kolorom metalu i materiałom wykończeniowym, np. metalowi perforowanemu, elementom z filcu PET itp. Wyposażony jest w kółka, więc można go dowolnie przemieszczać w obrębie biura. Może mieć również doniczki na rośliny ozdobne, dzięki czemu stanie się prawdziwą zieloną oazą w miejscu pracy. Ze względu na jego wielofunkcyjność producent klasyfikuje ten mebel w kilku kategoriach i podkategoriach swojego asortymentu: biurka, szafy, ścianki konferencyjne i regały.

Trendy biurowe 2023: wielofunkcyjne, ergonomiczne i bardziej zrównoważone miejsca pracy

i

Autor: Archiwum Architektury Najważniejszą cechą nowoczesnych biur i mebli biurowych jest wielofunkcyjność. WORKLAB firmy NARBUTAS

Inne nowe produkty NARBUTAS, które odzwierciedlają trend dynamicznych, nowoczesnych biur i zostały zaprezentowane na targach Orgatec, to metalowe regały COMBUS, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, oraz szafki CHOICE, które wywołały prawdziwą rewolucję stacjonarnego miejsca pracy. Dostępne są również łatwe do przenoszenia wysokie krzesła i stoły, oferujące możliwość wyposażenia w kółka zapewniające większą mobilność, a także wiele innych mebli. Asortyment ten odzwierciedla ogromną zmianę w biurach i nastawieniu, dzięki której nasze zwykłe miejsca pracy stały się bardziej dynamiczne, bardziej mobilne, bardziej wielofunkcyjne, a także lżejsze. Szczególnego znaczenia nabrała zdolność mebli do pełnego odpowiadania na indywidualne potrzeby pracownika, od kwestii fizycznych po kwestie mentalne, natomiast wielofunkcyjność produktów jest jednym ze sposobów, w jaki pojedynczy mebel może zaspokoić różne potrzeby jednej lub kilku osób.

Trend 2 – nietypowe połączenia

Co ciekawe, hybrydowy model pracy, w którym przeplatają się środowisko domowe i profesjonalne, doprowadził do powstania swoistego trendu „mix and match” (ang. dobierz i dopasuj do siebie) polegającego na łączeniu mebli i wyposażenia biur, w ramach którego przestrzenie wyposażane są w produkty, które wcześniej nigdy nie stały obok siebie, a same meble łączą w sobie funkcje kilku pojedynczych elementów. Trend ten wiąże to, co formalne i przytulne, proste, związane z pracą i relaksem, indywidualnie i zespołowo. Na przykład system biurek ZEDO, stworzony przez włoskiego projektanta Paolo Pampanoniego, może być rozbudowany o opcjonalne elementy i uzupełniony o wyższe blaty wpierające pracę indywidualną i zespołową. Kolejną bardzo udaną kreacją amerykańskiej projektantki Annie Lee jest kolekcja ZooZoo, na którą składają się stoliki do kawy o wysokości przystosowanej do pracy przy komputerze oraz pufy, które można grupować zapewniając oszczędność miejsca. Kolekcja ta nadaje się do wyposażenia przestrzeni przeznaczonych zarówno do wypoczynku, jak i pracy. Dodatkowo pozwala połączyć komfort pracy przy komputerze ze swobodnym otoczeniem kawiarni lub salonu. Funkcjonalność, wizualna lekkość, a także uniwersalna, zabawna estetyka nowych mebli sprawiają, że produkty te są atrakcyjne zarówno w biurze, jak i w środowisku domowym, gdzie pracownicy urządzają dla siebie wygodne, ergonomiczne stanowiska pracy.

Trendy biurowe 2023: wielofunkcyjne, ergonomiczne i bardziej zrównoważone miejsca pracy

i

Autor: Archiwum Architektury Meble wypoczynkowe ZooZoo, wygodne do pracy przy komputerze lub picia kawy. Stworzony przez projektantkę Annie Lee; fot. NARBUTAS

Trend 3 – ergonomia

Dobre samopoczucie pracowników jest dla pracodawców priorytetem przy urządzaniu biur, dlatego szczególną uwagę zwraca się na ergonomię. NARBUTAS coraz częściej skupia się na krzesłach obrotowych, które mają ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie osób wykonujących pracę siedzącą. Fotel menedżerski D-CHAIR to ekskluzywny nowy produkt opracowany we współpracy z włoskim studiem projektowym Baldanzi & Novelli. D-CHAIR wyróżnia się swobodnym, a zarazem pewnym ruchem synchronicznym, który uzyskuje się dzięki doskonałej synergii między mechanizmem a przemyślaną konstrukcją oparcia. Krzesło wyposażone jest w bardzo sprawny, mały mechanizm synchroniczny, który jest całkowicie ukryty w jego konstrukcji, co skutkuje minimalistycznym, ergonomicznym projektem, w którym każda krzywizna ma swój cel i odzwierciedla motto projektowe NARBUTAS: „Nic niepotrzebnego”. Wrażenie lekkości i spójnego wyglądu wzmacnia jednolita siatka pokrywająca siedzisko i oparcie fotela, która jest wystarczająco mocna, by zapewnić wygodne podparcie, a jednocześnie elastyczna i miękka, by dopasować się do ciała użytkownika. D-CHAIR ma za zadanie konkurować z najlepszymi produktami w tym segmencie.

Trendy biurowe 2023: wielofunkcyjne, ergonomiczne i bardziej zrównoważone miejsca pracy

i

Autor: Archiwum Architektury Coraz więcej uwagi poświęca się ergonomii, w tym funkcjonalnym i wygodnym krzesłom. D-CHAIR, ZEDO firmy NARBUTAS

Trend 4 – troska o środowisko naturalne

Rosnąca świadomość społeczeństwa, konsumentów i producentów powoduje, że produkcja mebli jest coraz bardziej zrównoważona i obejmuje szerszy zakres. Należy na przykład zwrócić uwagę na trwałość wzornictwa – ponadczasowe kolory, funkcjonalność i kształty, które wytrzymują próbę czasu i reagują na zmieniające się potrzeby konsumentów.Materiałem, który cieszył się dużym zainteresowaniem na targach Orgatec i był eksponowany na dość licznych stoiskach różnych producentów, jest filc PET, coraz częściej stosowany w produkcji mebli. Wykonany jest on w ponad 50% z plastiku i w 100% nadaje się do recyklingu. Poza tym pojawił się kolejny trend, czyli nie tylko stosowanie materiałów, które są naturalne i łatwe do recyklingu lub odzysku w miarę możliwości, ale także uwzględnienie modułowości konstrukcji mebla w taki sposób, aby poszczególne elementy można było łatwo od siebie oddzielić, co zapewni ich ponowne wykorzystanie lub recykling wysokiej jakości. Przykładem takich mebli są stoły i produkty akustyczne NARBUTAS PARTHOS, charakteryzujące się łatwością demontażu. Ponadto jednym z głównych materiałów tej kolekcji jest filc PET. Celem zapewnienia równowagi w produktach tych wykorzystuje się resztki tkanin tapicerskich, które nie nadają się już do produkcji.Są to kluczowe trendy biurowe zaobserwowane na targach Orgatec w Niemczech jesienią ubiegłego roku. Można jednak zauważyć, że transformacja, która zmienia i czyni przestrzenie biurowe coraz ciekawszymi, jeszcze nie dobiegła końca.

Trendy biurowe 2023: wielofunkcyjne, ergonomiczne i bardziej zrównoważone miejsca pracy

i

Autor: Archiwum Architektury Zrównoważony rozwój w środowisku pracy, zrównoważone materiały i konstrukcje mebli stają się „obowiązkowe” w nowoczesnych biurach. GRAFIKA AKUSTYCZNA, PARTHOS auto