Architektura MuratorTechnikaWarsztatSzkło we współczesnej architekturze - MOCAK i Podziemia Rynku w Krakowie

Szkło we współczesnej architekturze - MOCAK i Podziemia Rynku w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Podziemia Rynku to krakowskie obiekty użyteczności publicznej odwiedzane rocznie przez tysiące gości. W obu obiektach zastosowano szkło marki Saint-Gobain, dzięki któremu uzyskano przestrzenie komfortowe, bezpieczne oraz efektowne pod względem architektonicznym.

Szkło we współczesnej architekturze - MOCAK i Podziemia Rynku w Krakowie
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Fot. Saint Gobain

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Program działającego od 1 lutego 2010 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK obejmuje prezentację międzynarodowej sztuki najnowszej, edukację oraz projekty badawcze i wydawnicze. Główna fasada, po stronie południowej, zdominowana jest przez częściowo przeszkloną ścianę, tak by polepszyć wydajność energetyczną budynku w miesiącach zimowych oraz uczynić obiekt zachęcającym i atrakcyjnym. Muzeum znajduje się w dawnych halach Fabryki Schindlera. Działalność wystawiennicza MOCAK-u skupia się głównie na sztuce dwóch ostatnich dziesięcioleci. Idea powstania Muzeum była od wielu lat szeroko dyskutowana w środowisku artystycznym. W 2004 roku Gmina Miejska Kraków wykupiła i przejęła budynki oraz grunty na terenie dawnej Fabryki Schindlera przy ul. Lipowej 4, przeznaczając je na potrzeby budowy Muzeum. Projektantem jest włoski architekt Claudio Nardi, a szkło zastosowane na fasadzie to SGG COOL-LITE SKN 174 II.

Podziemia Rynku

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało założone w 1899 roku. Jego główna siedziba mieści się w Pałacu pod Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 w Krakowie. Natomiast w czerwcu 2010 roku we wschodniej części Rynku Głównego publiczności została udostępniona podziemna trasa turystyczna Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, czyli Podziemia Rynku. Muzeum opracowało projekt ekspozycji będącej połączeniem rezerwatu archeologicznego z nowoczesną, multimedialną ekspozycją. Od kilku lat trwają intensywne prace remontowo-konserwatorskie w Pałacu Krzysztofory, który w roku 2009 w całości przeszedł w posiadanie Muzeum. Zakończenie tych prac planowane jest na rok 2015, a ich ukoronowaniem będzie otwarcie nowej wystawy stałej o historii i kulturze Krakowa. Zastosowane szkło to SGG STADIP 61212.44.

Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.