Mies van der Rohe Award

i

Autor: Archiwum Architektury

10 realizacji z Polski nominowanych do nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2017

2016-12-22 19:59

Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiła listę obiektów nominowanych do nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2017. Wśród 356 realizacji znalazło się 10 z Polski.

Nominowane obiekty są inspirujące, innowacyjne i wpłynęły na poprawę jakości miejsc, w których powstały. Poszerzają granice i ustanawiają nowe standardy w oparciu o strategie współpracy i partycypacji - powiedział Ivan Blasi odnosząc się do ogłoszonej dziś listy realizacji, które będą rywalizować o nagrodę w kolejnej edycji Mies van der Rohe Award 2017. Wśród 356 obiektów znalazło się 10 budynków z Polski.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy uwzględniono budynki z Mołdawii, Ukrainy i Gruzji, która otrzymała aż 7 nominacji. Najwięcej, bo po 28 nominacji otrzymały Francja i Hiszpania. Najliczniej reprezentowanym typem pozostają obiekty kulturalne i budynki mieszkalne.

Opublikowana dziś lista to nominacje 89 ekspertów z 39 krajów biorących udział w konkursie. W kolejnym etapie jury wybierze 40 finałowych prac, których listę poznamy w kwietniu a uroczyste ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 26 maja 2017 roku w barcelońskim pawilonie Miesa van der Rohe. Główna nagroda to 60 tys. euro oraz statuetka nawiązująca do architektury pawilonu. Ponadto, przyznana zostanie nagroda w wysokości 20 tys. euro dla młodej pracowni.

Lista obiektów z Polski nominowanych do Mies van der Rohe Award 2017:

Muzeum Ognia w Żorach proj. OVO Grąbczewscy Architekci

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu Kuryłowicz & Associates, wnętrza Towarzystwo Projektowe

Muzeum Katyńskie w Warszawie, proj. BBGK

Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach proj. WXCA

Centrum Sportowe nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, proj. konsorcjum trzech pracowni: Dżus GK Architekci, Restudio Architektury, Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna

Spalarnia śmieci w Krakowie, proj. PROCHEM SA

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, proj. Robert Konieczny - KWK Promes

Arka Koniecznego, proj. Robert Konieczny - KWK Promes

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, proj. JEMS Architekci

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, proj. Menis Arquitectos