Architektura MuratorWydarzenia10 realizacji z Polski nominowanych do nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2017

10 realizacji z Polski nominowanych do nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2017

Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiła listę obiektów nominowanych do nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2017. Wśród 356 realizacji znalazło się 10 z Polski.

Nominowane obiekty są inspirujące, innowacyjne i wpłynęły na poprawę jakości miejsc, w których powstały. Poszerzają granice i ustanawiają nowe standardy w oparciu o strategie współpracy i partycypacji - powiedział Ivan Blasi odnosząc się do ogłoszonej dziś listy realizacji, które będą rywalizować o nagrodę w kolejnej edycji Mies van der Rohe Award 2017. Wśród 356 obiektów znalazło się 10 budynków z Polski.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy uwzględniono budynki z Mołdawii, Ukrainy i Gruzji, która otrzymała aż 7 nominacji. Najwięcej, bo po 28 nominacji otrzymały Francja i Hiszpania. Najliczniej reprezentowanym typem pozostają obiekty kulturalne i budynki mieszkalne.

Opublikowana dziś lista to nominacje 89 ekspertów z 39 krajów biorących udział w konkursie. W kolejnym etapie jury wybierze 40 finałowych prac, których listę poznamy w kwietniu a uroczyste ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 26 maja 2017 roku w barcelońskim pawilonie Miesa van der Rohe. Główna nagroda to 60 tys. euro oraz statuetka nawiązująca do architektury pawilonu. Ponadto, przyznana zostanie nagroda w wysokości 20 tys. euro dla młodej pracowni.

Lista obiektów z Polski nominowanych do Mies van der Rohe Award 2017:

Muzeum Ognia w Żorach proj. OVO Grąbczewscy Architekci

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu Kuryłowicz & Associates, wnętrza Towarzystwo Projektowe

Muzeum Katyńskie w Warszawie, proj. BBGK

Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach proj. WXCA

Centrum Sportowe nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, proj. konsorcjum trzech pracowni: Dżus GK Architekci, Restudio Architektury, Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna

Spalarnia śmieci w Krakowie, proj. PROCHEM SA

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, proj. Robert Konieczny - KWK Promes

Arka Koniecznego, proj. Robert Konieczny - KWK Promes

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, proj. JEMS Architekci

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, proj. Menis Arquitectos

Ogłoszenie finalistów EU Mies Award 2022 już za kilka dni w ZODIAKu! To właśnie w Polsce przedstawiciele Komisji Europejskiej, OW SARP i Fundacji Miesa van der Rohe przedstawią obiekty zakwalifikowane do finału Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies van Der Rohe Award. Ogłoszenie listy finalistów odbędzie się 16 lutego o godz. 10.00 w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury.
Ewa P. Porębska: o czym opowiada europejska architektura? Spotkanie on-line Najnowsza wystawa w warszawskim pawilonie Zodiak można poświęcona jest polskim nominacjom do tegoroczne edycji konkurs EU Mies van der Rohe Award. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wykładów i dyskusji. Już 9 lutego spotkanie z Ewą P. Porębską, redaktor naczelną „Architektury-murator”, która w 2013 roku jako pierwszy przedstawiciel Polski znalazła się w jury nagrody.
EU Mies van der Rohe Award 2019 Jury EU Mies van der Rohe Award po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie.
EU Mies Award 2019 – nagroda dla młodych architektów. Emerging Architect Prize 2019 W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Plac Skanderbega w Tiranie Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.