10 realizacji z Polski nominowanych do nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2017
Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiła listę obiektów nominowanych do nagrody Unii Europejskiej dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2017. Wśród 356 realizacji znalazło się 10 z Polski.
Nominowane obiekty są inspirujące, innowacyjne i wpłynęły na poprawę jakości miejsc, w których powstały. Poszerzają granice i ustanawiają nowe standardy w oparciu o strategie współpracy i partycypacji - powiedział Ivan Blasi odnosząc się do ogłoszonej dziś listy realizacji, które będą rywalizować o nagrodę w kolejnej edycji Mies van der Rohe Award 2017. Wśród 356 obiektów znalazło się 10 budynków z Polski.
W tegorocznej edycji po raz pierwszy uwzględniono budynki z Mołdawii, Ukrainy i Gruzji, która otrzymała aż 7 nominacji. Najwięcej, bo po 28 nominacji otrzymały Francja i Hiszpania. Najliczniej reprezentowanym typem pozostają obiekty kulturalne i budynki mieszkalne.
Opublikowana dziś lista to nominacje 89 ekspertów z 39 krajów biorących udział w konkursie. W kolejnym etapie jury wybierze 40 finałowych prac, których listę poznamy w kwietniu a uroczyste ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 26 maja 2017 roku w barcelońskim pawilonie Miesa van der Rohe. Główna nagroda to 60 tys. euro oraz statuetka nawiązująca do architektury pawilonu. Ponadto, przyznana zostanie nagroda w wysokości 20 tys. euro dla młodej pracowni.
Lista obiektów z Polski nominowanych do Mies van der Rohe Award 2017:
Muzeum Ognia w Żorach proj. OVO Grąbczewscy Architekci
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu Kuryłowicz & Associates, wnętrza Towarzystwo Projektowe
Muzeum Katyńskie w Warszawie, proj. BBGK
Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach proj. WXCA
Centrum Sportowe nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, proj. konsorcjum trzech pracowni: Dżus GK Architekci, Restudio Architektury, Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna
Spalarnia śmieci w Krakowie, proj. PROCHEM SA
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, proj. Robert Konieczny - KWK Promes
Arka Koniecznego, proj. Robert Konieczny - KWK Promes
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, proj. JEMS Architekci
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, proj. Menis Arquitectos