Architektura MuratorWydarzeniaAkcja reanimacja – modelowa łazienka szkolna na warszawskiej Woli

Akcja reanimacja – modelowa łazienka szkolna na warszawskiej Woli

Dwunastu wolontariuszy ze Szwajcarii, Niemiec i Austrii wraz z architektem i kierownikiem technicznym wzięło udział w pracach remontowych w jednej z warszawskich szkół. Przeprowadzono gruntowny remont wszystkich pomieszczeń sanitarnych, przebudowano szkolne szatnie oraz doposażono modelarnię.

Akcja reanimacja – modelowa łazienka szkolna

Grupa Geberit w ramach międzynarodowego projektu w zakresie odpowiedzialności społecznej co roku remontuje lub buduje nowe łazienki w innym miejscu świata. W 2016 roku akcja dotarła do Polski. Przy wsparciu Fundacji Hummanites – Sztuka Wychowania do udziału w przedsięwzięciu wytypowano jedną z warszawskich podstawówek – szkołę nr 166 im. Żwirki i Wigury przy ul. Żytniej na Woli. W pierwszym etapie uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym na projekt wymarzonej łazienki. Prace te stały się inspiracją dla architekt Agnieszki Stefańskiej, który na ich podstawie przygotowała projekt aranżacji pomieszczeń.

W pracach remontowych wzięło udział 12 wolontariuszy Grupy Geberit z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, 12-osobowa ekipa budowlana oraz ponad 30 nauczycieli placówki. W ramach przedsięwzięcia przebudowano nie tylko wszystkie szkolne łazienki, ale także szatnie przed salą gimnastyczną. W sumie wykorzystano 55 567 sztuk płytek ceramicznych, 33 toalety, 40 umywalek, 4 kabiny prysznicowe i 40 m2 luster. Remont w tej szkole objął wymianę wszystkich elementów instalacji sanitarnej, które nie były ruszane od ponad 70 lat. Zwracaliśmy szczególną uwagę, by dostosować wyposażenie do potrzeb dzieci, dlatego też postawiliśmy na nowoczesne pomieszczenia z wygodnymi natryskami. Jeśli chodzi o ich aranżację, to bardzo pomocne okazały się prace uczniów stworzone w konkursie plastycznym, które pokazały nam, jak wygląda według nich łazienka marzeń – mówi Agnieszka Stefańska.

Podczas jednej z wizyt w szkole pracownicy Geberit trafili do modelarni – pracowni prowadzonej tu charytatywnie przez emerytowanych techników lotnictwa. Firma postanowiła wyremontować i doposażyć również to pomieszczenie, uznając je za ważne miejsce w życiu szkoły. Poniżej prezentujemy film podsumowujący projekt oraz rozwiązania sanitarne Geberit polecane do toalet szkolnych.

Stelaż podtynkowy Geberit wraz ze spłuczką podtynkową. Polietylenowe spłuczki Geberit już przeszło 50 lat cieszą się zaufaniem instalatorów i użytkowników. Każda z nich została wykonana z jednego fragmentu tworzywa i poddana próbie szczelności. Kompletny zestaw podtynkowy objęty jest 10-letnią gwarancją.

Przyciski spłukujące Geberit są dostępne w wielu wzorach oraz szerokiej gamie kolorystycznej. Polecane są do miejsc intensywnie użytkowanych, takich jak szkoły, szpitale lub biura, a także obiekty ogólnodostępne, np. lotniska czy stadiony. Dostępnych jest wiele modeli z możliwością dwudzielnego spłukiwania, pozwalających oszczędzać wodę i zapewniających wysoką higienę użytkowania.

Kanalizacja niskoszumowa jest rozwiązaniem, które powinno być zastosowane w każdej placówce oświatowej, gdzie hałas może skutecznie utrudniać uczniom skupienie, a pedagogom pracę. W odpowiedzi na ten problem Geberit oferuje system Geberit Silent-db20 lub Silent-PP, które redukują szumy pochodzące ze ścieków.