Architektura MuratorWydarzeniaAlejdanro Aravena udostępnił cztery projekty taniego budownictwa mieszkaniowego do powszechnego użytku

Alejdanro Aravena udostępnił cztery projekty taniego budownictwa mieszkaniowego do powszechnego użytku

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej uroczystości wręczenia Nagrody Pritzkera, Alejandro Aravena ogłosił udostępnienie czterech projektów budownictwa socjalnego. Rysunki i przekroje można pobrać ze strony internetowej pracowni ELEMENTAL.

Cztery projekty taniego budownictwa pracowni ELEMENTAL
Osiedle Monterrey, 2010, Monterrey, Meksyk. Fot. Ramiro Ramirez, materiały prasowe Nagrody Pritzkera

4 kwietnia w Nowym Jorku Alejandro Aravena odebrał Nagrodę Pritzkera. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu uroczystości, chilijski architekt ogłosił udostępnienie projektów czterech zrealizowanych przez pracownię ELEMENTAL osiedli: Quinta Monroy, Lo Barnechea i Villa-Verde w Chile oraz Monterrey w Meksyku.

Spośród 3 miliardów ludzi zamieszkujących miasta, 1 miliard żyje poniżej granicy ubóstwa. Do 2030 roku, 5 miliardów będzie żyć w miastach, a 2 miliardy poniżej granicy ubóstwa, co oznacza, że trzeba będzie tygodniowo budować miasto dla miliona osób, przy budżecie wynoszącym 10 tys. dolarów na rodzinę. Biorąc pod uwagę rozmiary niedoboru mieszkań, nie rozwiążemy tego problemu sięgając po zasoby jednostek czy korzystając z możliwości rządu i rynku. Właśnie dlatego udostępniliśmy OPEN SYSTEM, dzięki któremu ludzie będą mogli stać się częścią rozwiązania, a nie problemu – czytamy na stronie internetowej pracowni.

Projektom towarzyszy krótki poradnik ABC of Incremental Housing, czyli ABC budownictwa opartego na stopniowym wzroście. W syntetycznym tekście zawarto wskazówki jak należy budować przy bardzo ograniczonym budżecie, by nie zmniejszać powierzchni domów i nie wypychać na peryferia osób, które przybyły do centrów miast w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia.

Pracownia Alejandro Araveny ma na swoim koncie wiele zrealizowanych jednostek taniego budownictwa. Większość z nich oparta jest o innowacyjny, a jednocześnie bardzo prosty model działania nazwany „half a good house”. Polega on na wznoszeniu jedynie tych elementów domu, których mieszkańcy nie byliby w stanie zbudować sami. Druga połowa jest realizowana w dowolnym czasie przez samych mieszkańców, przy pomocy dostępnych im środków i materiałów. Dzieje się to w ramach uporządkowanego schematu, który zapobiega nieplanowanym rozbudowom czy nadbudówkom.

Projekty można pobrać na stronie pracowni ELEMENTAL.