Architektura MuratorWydarzeniaAntoni Jawornicki (1886–1950). Architekt i urbanista

Antoni Jawornicki (1886–1950). Architekt i urbanista

Wystawa przypomina sylwetkę jednego z najwybitniejszych architektów zajmujących się projektowaniem miast w okresie międzywojennym. Wśród projektów jego autorstwa lub współautorstwa są m.in. miasto-ogród Podkowa Leśna, regulacja terenów Cytadeli na Żoliborzu, czy ukształtowanie rejonu Osi Saskiej w Warszawie.

 

18.09.2011 (zamknięcie wystawy)
Dom Spotkań z Historią/ Karowa 20/ Warszawa 

W 2006 roku przypadała 120 rocznica urodzin Antoniego Jawornickiego - architekta i urbanisty wykształconego w Paryżu - od 1913 roku związanego zawodowo przede wszystkim z Warszawą. Dzięki swym związkom z Europą - autor wielu projektów miast-ogrodów, z których znaczna część miała charakter urbanistyczny - może być szczególnie bliski pokoleniu, które wyrosło w ostatnim dwudziestoleciu. Jego twórczość znana jest jedynie w niewielkich fragmentach rozpoznanych na marginesie opracowań na temat rozwoju przestrzennego Warszawy.
Wśród projektów jego autorstwa lub współautorstwa są m.in. miasto-ogród Podkowa Leśna, regulacja terenów Cytadeli na Żoliborzu, ukształtowanie rejonu Osi Saskiej w Warszawie, plac św. Floriana, budynek Banku Cukrownictwa przy Karowej 20. Antoni Jawornicki brał również udział w zakrojonych na szeroką skalę pracach nad Planem regulacyjnym m.st. Warszawy.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Związek Podkowian, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, DSH.


Obejrzyj dokumentalny film o architekcie (wydawca: Związek Podkowian, opieka artystyczna: Michał Bogusławski).

fotka z /zdjecia/Jawornicki_art.jpg